Jak z gustem urządzić sypialnię?

Gustowna sypialniaPo dniu spędzonym w pracy, popołudniu w kuchni i wieczorze w salonie, przychodzi czas na odpoczynek. Sypialnia zajmuje szczególne miejsce w rozkładzie domu czy mieszkania - to tutaj regenerujemy siły, tutaj mają miejsce czułe rozmowy i gesty. Nic więc dziwnego, że właśnie od tego pomieszczenia oczekujemy bardzo wiele - musi być jednocześnie wygodne i estetyczne, funkcjonalne i po prostu ładne. Jak osiągnąć ten efekt?

Łóżko - najważniejszy mebel

W sypialni nie ma nic ważniejszego, niż łóżko, dlatego jego wybór powinien być szczególnie dobrze przemyślany. Bez pośpiechu, bez kierowania się wyłącznie względami ekonomicznymi - od jakości naszego snu zależy całe nasze funkcjonowanie, w tym zdrowie fizyczne i psychiczne, produktywność w pracy, zapas energii na domowe zajęcia. Zakup łóżka, które zapewni wysoką jakość nocnego wypoczynku jest więc nie fanaberią, ale inwestycją w przyszłość.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na materac. Z namysłem wybierz rozmiar - jeśli urządzasz sypialnię dla singla, wystarczy nawet poniżej metra szerokości, ale już przy spaniu we dwójkę powinno to być co najmniej 1,20 m. A jeżeli w waszym domu są mniejsze dzieci cichutko wsuwające się nocą do łóżka rodziców lub większe zwierzaki uwielbiające rano łamać zakaz wchodzenia na pościel - szerokość materaca należy nawet podwoić.

Istotny jest także materiał, z którego wykonano materac - będzie od niego zależała długość użytkowania, komfort oraz twardość - zwłaszcza tę ostatnią trzeba dopasować do własnych preferencji. Na rynku dostępne są różne opcje: od klasycznych, solidnych materacy ze sprężynami, przez nowoczesne, wytrzymałe klejone gąbki, aż po ekologiczne wkłady kokosowe, idealne dla alergików.

Jakaś część użytkowników wybierze spania na samym materacu, ale najczęściej decydujemy się jednak na umieszczenie go w odpowiedniej ramie. To zagadnienie z pogranicza praktyczności i estetyki - jeśli mamy ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, warto wybrać model z szufladami, w których zmieści się nie tylko pościel, ale i inne tekstylia. Przy większych metrażach warto rozważyć piękne, zdobione ramy z przestrzenią pod spodem - drewniane lub metalowe, które same w sobie będą stanowić ciekawą ozdobę.

Funkcjonalne stoliczki i półki

Przy urządzaniu sypialni pamiętajmy także o innych meblach - np. o nocnych stolikach. Okazują się one bardzo praktyczne, gdy trzeba coś odłożyć w pobliżu (np. książkę, okulary, szklankę wody). Taki stoliczek również może podkreślić estetyczne walory pomieszczenia. Baw się stylem - dopasuj nakastlik do ramy łózka albo kup zupełnie inny, w kontrastującej estetyce.

Gustowna sypialnia

W sypialni sprawdzą się także mniejsze, funkcjonalne półki mieszczące to, czego nie da się składować na stoliku - np. płyty kompaktowe, rośliny doniczkowe, świece, dekoracyjne figurki.

Rola dodatków

Gustowne urządzenie sypialni wymaga wyczucia stylu - dodatki powinny cieszyć oko, ale jednocześnie nie mogą przytłaczać przestrzeni. Na pewno nie rekomendujemy tekstyliów w gryzących się, ostrych kolorach czy nachalnych tapet - nie ułatwią one ani zasypiania, ani harmonijnej pobudki.

W kwestii dekoracji sypialni wskazany jest estetyczny minimalizm. Możesz zdecydować się na dużą zieloną roślinę w ozdobnej donicy, kilka małych poduszek w różnych ale pasujących do siebie poszewkach, lampę nocną w nowoczesnej stylistyce (drewnianą, metalową, szklaną lub papierową), a także na obraz, który ożywi pomieszczenie i nada mu niepowtarzalnego klimatu.

Jeśli chodzi o obrazy do sypialni - https://redro.pl/obrazy/przeznaczenia/do-sypialni/ - Redro.pl jest niekwestionowanym liderem. W swojej ofercie sklep posiada gustowne obrazy do wnętrz o różnym charakterze. W sypialni świetnie sprawdzą się proste motywy florystyczne, impresjonistyczne pejzaże morskie i leśne, a także bardziej zdobne tryptyki z motywami kwiatowo-animalistycznymi. Możesz wybrać stonowany obraz monochromatyczny lub w sepii albo kolorową, inspirującą abstrakcję czy też realistyczny, kojący widok miasta lub przyrody.

Dopasuj obraz do swoich upodobań i do stylu sypialni - a nawet więcej, nadaj jej styl właśnie gustownym detalem w postaci obrazu. Minimalistyczny szkic dla wielbiciela skandynawskiej estetyki, górska akwarela dla pasjonata pieszych wypraw i tradycyjnych technik malarskich, surrealistyczna scenka dla marzyciela, realistyczne makro płatków kwiatu dla wzrokowca - nie ma wątpliwości, że znajdziesz dla siebie coś idealnego.

W sypialni funkcjonalność musi iść w parze z pięknem - tylko wówczas możemy zasnąć wygodnie i obudzić się spokojnie - w przyjaznej, cieszącej oczy przestrzeni. Czasami drobny detal potrafi nadać stylu całemu pomieszczeniu - pomyśl o tym przy urządzaniu własnego królestwa snu.

Komentarze

Jola
Długo mi to zajęło ale udało się ;) A teraz wszystkim mogę poradzić jak wybrać najlepszy materac, skorzystajcie ze strony https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe nie będziecie dzięki temu cierpieć ani wydawać pieniędzy aby naprawić błąd ;)