Jak zabezpieczyć taras i balkon przed wilgocią?

Profil okapowyPiękny taras lub balkon to nie tylko dodatkowe miejsce do wypoczynku, ale także ozdoba budynku. Ze względu jednak na zewnętrzne położenie tych konstrukcji, narażone są one na niszczące działanie warunków atmosferycznych oraz wilgoci, które w przypadku wykonania ich w nieprawidłowy sposób skutkują licznymi problemami. Artykuł ten dedykowany jest dla osób, które chcą dowiedzieć się jak poprawnie i samodzielnie wykonać zabezpieczenie balkonu przed wodą, tak aby jego przeciekająca powierzchnia, nie stanowiła już problemów.

Dlaczego zabezpieczenie tarasu przed przeciekaniem jest tak ważne

Niemal wszystkie problemy pojawiające się na powierzchniach tarasów i balkonów, związane są z ze złym lub całkowitym brakiem zabezpieczenia ich przed wodą. Tworzenie się zastoisk wodnych i przecieków, zawilgocenia posadzki oraz pojawianie się pleśni i grzybów na ścianach stykających się z tarasem lub balkonem, pękanie, a także odpadanie płytek to tylko nieliczne skutki tego, że zabezpieczenie tarasu przed wodą zostało wykonane źle. W takim razie jak zabezpieczyć balkon przed deszczem? Należy w tym celu użyć wysokiej jakości materiałów, przystosowanych do wykonywania hydroizolacji zewnętrznej posadzek na zaprawie klejowej.

Zabezpieczenie balkonów przed deszcze, jakie materiały wybrać?

Dobór materiałów to kluczowa kwestia, która gwarantuje poprawne i przede wszystkim trwałe zabezpieczenie balkonu przed przeciekaniem i innymi problemami związanymi z brakiem hydroizolacji. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że balkony lub tarasy, pomimo że zostały zabezpieczone przed wodą, zaczynają przeciekać lub sprawiać wymienione powyżej problemy. Wszystko za sprawą złych lub słabej jakości materiałów takich jak: papa bitumiczna czy obróbka blacharska bez otworów odprowadzających wodę, które nie powinny być wykorzystywane w tym celu. W takim razie, jakie materiały wybrać na zabezpieczenie balkonu? Wystarczy skupić się na dwóch kluczowych elementach.

Profile okapowe

Pierwszym z nich jest dobór odpowiednich profili okapowych. W przypadku zabezpieczenia powierzchni posadzek na zaprawie klejowej najlepiej sprawdzi się profil okapowy K100 marki Renoplast dostępny pod linkiem - https://balkony-tarasy24.pl/52-profil-okapowy-k100-renoplast.html. Wykonywane są one z aluminium, dzięki czemu można je w prosty sposób dopasowywać do kształtów balkonów, a także cechują się wysoką odpornością na działanie korozji oraz zmienne warunki pogodowe, za sprawą dodatkowej warstwy ochronnej. Dzięki swojej specjalistycznej konstrukcji gwarantują także kompleksowe odprowadzanie wilgoci z warstw posadzkowych, a także spod warstw kleju.

Warstwa uszczelniająca

Drugim materiałem pozwalającym w pełni poprawnie wykonać zabezpieczenie balkonu przed deszczem jest natomiast warstwa hydroizolacyjna. W przypadku posadzek wykonywanych na zaprawie klejowej pełne zabezpieczenie balkonu przed wodą zapewni zaprawa uszczelniająca o właściwościach elastycznych, które niwelują naprężenia termiczne oraz konstrukcyjne posadzki. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu i pełnej szczelności na krawędziach tarasu zaleca się także użycie podczas pracy taśmy wzmacniającej.

Samodzielne zabezpieczenie balkonu krok po kroku

Zabezpieczenie balkonu przed przeciekaniem w trwały sposób wymaga wykonania prac remontowych w ściśle określony sposób opisany poniżej w czterech krokach, tylko w takim przypadku dadzą one bowiem oczekiwane efekty.

Krok pierwszy wykonanie podłoża

Na samym początku musimy zacząć od pozbycia się starej warstwy płytek, wraz z warstwą posadzkową. Po tych pracach można przejść do wykonania nowego podłoża z zachowaniem spadku 1-2% w kierunku okapu, dzięki któremu woda będzie mogła swobodnie z niego spływać.

Krok drugi montaż profili okapowych K100

Kiedy mamy już przygotowana posadzkę, można przystąpić do montażu profili okapowych. Prace rozpoczynamy od nawiercenia otworów i zamocowania w nich narożników, a następnie odcinków prostych na czole i bokach balkonu lub tarasu. Przy ich montażu należy pamiętać o pozostawieniu 2 milimetrowej przerwy dylatacyjnej, pomiędzy poszczególnymi elementami, które następnie wypełniamy elastyczną masą uszczelniającą.

Krok trzeci wykonanie hydroizolacji

Trzecim etapem prac jest pokrycie posadzki warstwą hydroizolacyjną, którą nakładamy także na profile okapowe, w części nachodzącej na posadzkę tarasu lub balkonu. Natomiast miejsca, gdzie stykają się profile okapowe z podłożem, a także krawędzie graniczące z elewacją dodatkowo uszczelniamy taśma wzmacniającą.

Etap czwarty układanie płytek

Na tak zabezpieczonej powierzchni można przystąpić do układania płytek na zaprawie klejowej. Warto jednak pamiętać przy tym, aby szerokość spoin między nimi wynosiła minimum 6 milimetrów. Do ich wypełniania używamy natomiast specjalistycznego materiału dedykowanego do zastosowań zewnętrznych.

Tak wykonane zabezpieczenie tarasu przed wodą, zapewnia jego trwałość, a także odpowiedni wygląd przez wiele lat. Przy wykonywaniu prac warto jedynie pamiętać o tym, aby nie pominąć żadnego z wymienionych etapów, a użyte materiały cechowały się wysoką jakością, a także przystosowaniem do warunków zewnętrznych, co pozwoli uniknąć w przyszłości kolejnych problemów, generujących koszta.