Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom?

Projekt nowoczesnego domuBudowa domu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Często jest to inwestycja, z której będą korzystać kolejne pokolenia, dlatego musi być dokładnie przemyślana. Już na etapie opracowywania projektu należy podjąć szereg ważnych decyzji, które będą miały wpływ na późniejszy komfort korzystania z budynku. Podpowiadamy, jakie pomysły warto wziąć pod uwagę, aby dom był funkcjonalny i nowoczesny.

Energooszczędność

W nowoczesnym budownictwie jest już standardem wdrażanie rozwiązań, dzięki którym utrzymanie domu będzie tańsze. Domy pasywne są wyposażane w nowoczesne technologie odzysku ciepła oraz pozwalające czerpać energię z naturalnych zasobów źródeł odnawialnych. Takie elementy powinny zostać uwzględnione już na etapie projektowania budynku, aby nie narażać się na późniejsze koszty termomodernizacji. Duże znaczenie ma też kształt bryły, rozmieszczenie pomieszczeń czy lokalizacja obiektu na działce. Warto również zdecydować się na duże przeszklenia, typowe dla budownictwa pasywnego.

Ruchome kondygnacje

Jeszcze do niedawna rozsuwane dachy były dość futurystyczną wizją skierowaną głównie do majętnych inwestorów. Rozwój technologiczny i dostęp do nowoczesnych rozwiązań architektonicznych sprawił, że mobilne kondygnacje w budynkach mieszkalnych stają się coraz bardziej powszechne. Dzięki nim można sprawić, że nawet prosty dom stanie się maksymalnie funkcjonalny przy jednoczesnym ograniczeniu miejsca zajmowanego na działce. Takie technologie ma w swojej ofercie firma BSC Solutions, która specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu innowacyjnych napędów. Można je wykorzystać do montażu:

  • wysuwanych balkonów,
  • otwieranych dachów,
  • wind samochodowych,
  • ruchomych podjazdów.

Do stworzenia ruchomych konstrukcji stosuje się napędy SERAPID wykonane w technologii sztywnego łańcucha. Ich zaletą jest to, że są odporne na duże obciążenia, a cały mechanizm nie zajmuje dużo miejsca. Bez problemu sprawdzą się jako napęd do wysuwanych balkonów lub podnośników samochodowych, gwarantując przy tym niezawodne działanie.

Rozmieszczenie pomieszczeń

Kolejną ważną kwestią jest układ pomieszczeń wewnątrz budynku. Plan powinien uwzględniać indywidualne potrzeby lokatorów oraz ich styl życia. Mimo że obecnie modne są otwarte przestrzenie, które łączą w sobie funkcję salonu, jadalni, kuchni oraz strefy wypoczynkowej, to takie rozwiązanie jest mało praktyczne. Znacznie lepszym pomysłem jest wydzielenie osobnych pomieszczeń, dzięki czemu dom będzie nie tylko bardziej przytulny, ale także funkcjonalny.

Wybór materiałów wykończeniowych

Na funkcjonalność i nowoczesność domu wpływa również sposób jego wykończenia. Chodzi tu o rodzaj zastosowanej izolacji, pokrycia dachowego czy elewacji. Elementy te mają bowiem znaczenie nie tylko dla estetyki, ale również energooszczędności budynku. To samo dotyczy także wyboru stolarki otworowej czy sposobu ogrzewania mieszkania.

Komentarze