Jak ze sobą komponować obrazy na ścianie w domu?

Obraz na ścianie w domuObrazy na ścianę, oprawione zdjęcia, grafiki w ramach, odgrywają niezwykle istotną rolę w aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Stanowią one przysłowiową kropkę nad "i", dlatego koniecznie należy umieszczać je na ścianie dopiero wówczas, gdy wszystkie prace nad aranżacją zostaną zakończone.

Obrazy na ścianę Uwalls, zdjęcia i grafiki nie tylko dodają uroku i wyrazu przestrzeni, ale biorą udział w przeróżnych sztuczkach aranżacyjno - optycznych, zmieniających odbiór i postrzeganie danej powierzchni.

Jak komponować obrazy na ścianie?

Decyzja, jak powiesić obrazy na ścianie nigdy nie jest łatwa i jednoznaczna. To wybór, który należy dokładnie przeanalizować z punktu widzenia celu estetycznego. Każdy obraz na ścianę musi wisieć na optymalnej wysokości. Zakłada się, że jeden duży, wiszący indywidualnie obraz przeznaczony do salonu powinien wisieć co najmniej na wysokości 150-160cm od powierzchni podłogi. Taka wysokość umożliwia atrakcyjne doświetlenie obrazu oraz komfortową obserwację szczegółów dzieła.

Obraz na ścianie w domu

Dekoracje ścienne obrazy

Zasady komponowania obrazów na ścianie zależą od wielu składowych. Nowoczesne, dużych rozmiarów obrazy lubią dużo wolnej przestrzeni wokół. Ogląda je się bowiem zawsze z odległości, tak by uchwycić każdy detal. Jeżeli nie dysponuje się wolną ścianą, bardzo często projektanci wnętrz tworzą niejako samodzielne zbiory, składające się z mebla, np. niskiej komódki, biurka, wolnostojącego stolika czy toaletki, w ten sposób łatwo już rozmieścić nad nimi obraz. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie, duże obrazy i małe obrazki na ścianę zdecydowanie lubią symetrię. Dlatego aby umiejętnie rozplanować obrazy na ścianie, zawsze trzeba je powiesić względem czegoś. Jeżeli jest to mebel, obraz powinien widzieć dokładnie na środku przestrzeni wyznaczonej przez mebel, na wysokości 20-30cm, tak by obraz wyraźnie powiązany był estetycznie z meblem.

Obraz na ścianie w domu

Ściana z obrazami na osi sofy

Posiadając kilka czy kilkanaście dzieł, nieważne czy są to fotografie, grafiki na ścianę czy oprawione plakaty warto pokusić się o utworzenie z nich zwartej ściany. Może ona powstać:

Obraz na ścianie w domu

  • w salonie nad sofą
  • na wąskiej ścianie przy drzwiach
  • w sypialni nad łóżkiem
  • w gabinecie nad biurkiem

Ściana obrazów wymaga jednak zachowania ścisłej symetrii, co nie oznacza, że wszystkie dzieła muszą być jednakowych rozmiarów. Jednak dużo uroku do wnętrza wnosi idealna ściana prac wpisana w kwadrat. Pomimo ilości dzieł, takie rozmieszczenie optycznie powiększy salon czy sypialnię.

Obraz na ścianie w domu

Tryptyk do sypialni

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zastosowanie tryptyku, czyli treści obrazu podzielonej na trzy części. Powinny one wisieć obok siebie, bardzo blisko, chociaż nie muszą się stykać. Powinny jednak zostać rozmieszczone w taki sposób, by oko obejmowało wszystkie trzy części. Tryptyk narzuca przestrzeni kolorystykę, zmienia atmosferę w pomieszczeniu, swoją narracją nadaje jej ton i przesłanie.

Obraz na ścianie w domu

Komentarze