Jak zwiększysz funkcjonalność swojego tarasu dzięki pergoli tarasowej?

Jaka pergola na taras?Pergola tarasowa zdobi większość tarasów i ogrodów. Najczęściej tanowi praktyczne i modne zadaszenie tarasu, ale też tworzą urokliwe altanki. Atrakcyjnie prezentują się te, które stoją dalej od domu, jako oddzielne budowle ogrodowe, jak i te stanowiące przedłużenie salonu. Pergola to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto szuka słodkiego relaksu w miłych okolicznościach przyrody.

Wybierz pergolę i dopasuj ją do wystroju tarasu

Nowoczesne pergole występują w wielu ciekawych wzorach i kolorach, dlatego wybór tej jednej musi być przemyślany. Mają proste lub fantazyjne formy i zbudowane są na bazie różnych materiałów. Najważniejsze to dopasować je pod względem stylistycznym do tarasu czy ogrodu, aby zbudować z resztą wystroju spójną całość. Największym zainteresowaniem cieszą się dwa rodzaje pergoli. Pierwsza z nich to ta wykonana z drewna. Przyciąga kolejnych użytkowników swoją naturalnością i subtelnym pięknem, ale wymaga cyklicznej i dobrej impregnacji. Możesz ją przemalować, jeśli zacznie blaknąć jej kolor, co daje szerokie pole manewru w dostosowaniu pergoli do nowych aranżacji ogrodowych.

Z kolei pergole metalowe i aluminiowe zaskakują miłą dla oka estetyką wykonania. Mogą przybierać fantazyjne kształty i dostępne są w atrakcyjnej palecie barw, co stanowi dużą zachętę dla kupujących. Nie trzeba jej impregnować specjalnymi preparatami, ale przy zakupie koniecznie sprawdź jakość materiału. Zapytaj o sposób zabezpieczenia przed korozją. Najlepiej, aby metal był ocynkowany i pomalowany proszkowo, bo wtedy jego odporność na czynniki atmosferyczne znacznie dłuższa.

Dużą popularność zdobyły sobie również pergole lamelowe. Składają się z niewielkich paneli wykonanych z tworzywa lub z materiału. Zwijany dach możesz ustawiać tak, jak chcesz, czyli pod odpowiednim kątem. To Ty decydujesz, ile światła wpuścisz na taras, a ile miejsca będzie zacienione.

Jaka pergola na taras?

Pergola - miejsce relaksu i spotkań

Taras z zadaszeniem daje więcej możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Meble ogrodowe chronione są przed zawilgoceniem i przed słońcem. Pod pergolą możesz stworzyć komfortową strefę relaksu, gdzie będzie delektować się smakiem aromatycznej kawy czy herbaty i porozmawiasz z bliskimi. Będziesz mieć możliwość organizowania obiadów i grilla z rodziną i znajomymi. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność tarasu, osłon boczne ścianki tarasu przeszkleniem. W gorące letnie dni lepiej je odsłaniać na czas dobrej pogody, a zamykać tylko w czasie silniejszego deszczu.

Jaka pergola na taras?

Pergola sama w sobie jest atrakcyjna, ale jeszcze ciekawszy klimat wprowadzi umiejętnie dobrany dekor. Wystarczy, że postawisz dwie czy trzy donice ozdobne z kwiatami lub drzewkami, aby wprowadzić cieplejszy nastrój. Doskonale sprawdzi się mini fontanna czy elektryczny kominek. Nie zapomnij o klimatycznym oświetleniu, np. małych kinkietach z materiałowymi abażurami lub oczkami halogenowymi. Warto ozdobić dodatkowo tarasową przestrzeń niedużą rzeźbą kamienną czy zielnikiem. Unoszący się aromatyczny zapach świeżych ziół będzie wpływał na poprawę samopoczucia. A na bazie ziół możesz tworzyć smaczne herbatki, które wypijesz wspólnie z bliskimi.

Jaka pergola na taras?

Pergole znacząco wpływają na aranżację terenu zielonego i tarasu. Dodają uroku, chronią przed słońcem chłodem i deszczem oraz tworzą przytulne miejsce relaksu. Może też służyć jako klimatyczne miejsce pracy czy zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu. Ważne, aby dopasować pergolę pod względem stylistyki i koloru do konkretnej aranżacji. Wtedy otrzymasz zjawiskowy efekt.

Jeżeli jesteś zainteresowany nowoczesną pergolą tarasową, sprawdź ofertę na pergole.pl.

Komentarze