Jaka moc pompy ciepła do domu 120m²?

Moc pompy ciepłaRosnące ceny ogrzewania domu węglem, czy gazem sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad instalacją pompy ciepła. Co przemawia za takim rozwiązaniem? Jaka będzie optymalna moc pompy ciepła w przypadku domu o powierzchni 120m²? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

Jak wspomniano we wstępie instalacja pompy ciepła to rozwiązanie, które rozważa coraz więcej osób. Wynika to zarówno z rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, jak i błyskawicznie rosnących kosztów związanych z ogrzewaniem domu węglem, czy gazem. Instalacja pompy ciepła może być bowiem sposobem na tanie ogrzewanie domu, co jest możliwe dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. W efekcie pompa jest zasilana prądem pozyskiwanym ze słońca. Dlaczego jeszcze warto rozważyć ogrzewanie domu pompą ciepła? Przede wszystkim ze względu na komfort oraz wygodę, ponieważ pompy ciepła to urządzenia bezawaryjne oraz bezobsługowe. W efekcie nie ma konieczności przygotowywania opału na zimę, czy czyszczenia pieca oraz przewodów kominowych. Warto zwrócić również uwagę na kwestię bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku pomp ciepła nie występuje zagrożenie wybuchem, co niestety jest możliwe w przypadku ogrzewania domu gazem.

Jaka moc pompy ciepła do domu o powierzchni 120 m²?

Cechą charakterystyczną pomp ciepła jest wysoka wydajność. W efekcie urządzenie nie potrzebuje dużej mocy, by skutecznie ogrzać budynek. Jaka więc moc pompy ciepła będzie niezbędna w przypadku domu o powierzchni 120 m²? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od zapotrzebowania na energię konkretnego budynku. W przypadku domów posiadających dobrej jakości izolację termiczną szacuje się, że wynosi ono około 50 W/m².

W rezultacie ogrzanie budynku o powierzchni 120 m² będzie wymagało mocy 6 kW, co wynika z wzoru:

120 m² x 50 W = 6 kW

Wyliczenia te są jednak szacunkowe, ponieważ przy doborze pompy ciepła należy uwzględnić również energię niezbędną do ogrzania ciepłej wody użytkowej, czy średnią wysokość temperatur panujących w danej lokalizacji. Istotny jest również rodzaj zastosowanych odbiorników ciepła, którymi mogą być zarówno tradycyjne grzejniki, jak i wydajne ogrzewanie podłogowe.

Jak moc pompy ciepła do domu 120 m2

Konsekwencje źle dobranej mocy pompy ciepła

Warto mieć świadomość, że w przypadku wyboru pompy ciepła najważniejsze jest właściwe dobranie mocy urządzenia. Wynika to z faktu, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt wysoka moc wywołuje negatywne konsekwencje. W pierwszym przypadku może to być konieczność zastosowania dodatkowych źródeł energii. W przypadku zbyt dużej mocy negatywną konsekwencją jest wyższa cena zakupu urządzania oraz zwiększone zużycie energii. W obu przypadkach może również nastąpić szybsze zużycie pompy ciepła, a w zasadzie znajdującej się w niej sprężarki.

Podsumowując należy stwierdzić, że w przypadku domów o powierzchni 120 m² moc pompy ciepła powinna oscylować w okolicach 6 kW. Dokładane zapotrzebowanie jest jednak określane indywidualnie, ponieważ uwzględnia wiele parametrów dotyczących konkretnego budynku.

Komentarze