Jaką piłę spalinową wybrać do pracy w sadzie i ogrodzie?

Piła spalinowaPiły spalinowe to praktyczne urządzenia, które przydają się do wielu rodzajów prac. Szczególnie potrzebne będą do pielęgnacji ogrodów i sadów. W tych miejscach często trzeba będzie przyciąć gałęzie drzew czy krzewów, a nieraz także zupełnie je wyciąć. Jaka piła spalinowa najlepiej nada się do takich prac? Przyjrzymy się poszczególnym cechom, które pomogą wybrać odpowiedni model.

Jaka moc silnika do pracy w ogrodzie i sadzie?

Moc silnika jest jednym z najważniejszych parametrów, który wpływa na zastosowanie piły spalinowej. Najmniejsze piły spalinowe mają moc niewiele przekraczającą 1 KM, największe nawet 7-8 KM.

Do prac w ogrodzie i sadzie najlepiej wybrać piłę spalinową o mocy silnika między 2,5 a 5 KM. Taka jednostka napędowa to już dość mocy, by nie tylko przycinać gałęzie drzew, ale również wycinać niewielkie drzewa. W przydomowym ogrodzie ani w sadzie zazwyczaj nie ma wielkich, bardzo wysokich okazów, więc taka moc będzie idealna. Modele, które mieszczą się w tym przedziale, znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-pily-spalinowe-i-elektryczne.

Jaka długość prowadnicy do pielęgnacji drzew?

Pielęgnacja drzew w ogrodzie i sadzie wymaga również odpowiedniej prowadnicy. Istotna jest przede wszystkim jej długość. Krótka prowadnica dobrze sprawdzi się przy precyzyjnych pracach, takich jak obcinanie gałęzi czy nowych pędów. Taką piłą będziesz w stanie nawet odpowiednio uformować żywopłot wokół ogrodu.

Mimo wszystko warto jednak, by ten element piły spalinowej był nieco dłuższy. Wtedy za pomocą piły spalinowej będzie można sprawnie wyciąć mniejsze drzewa. Do takich prac przyda się sprzęt z prowadnicą o długości około 40-45 centymetrów. Taka piła powinna być optymalna i do lekkich, i nieco cięższych prac w ogrodzie. Pamiętaj, że prowadnice można wymieniać - może więc warto kupić dwie i wybierać tę, która lepiej nad się do czekającej Cię pracy.

Jaką wagę piły wybrać?

Na komfort pracy z piłą spalinową będzie mieć wpływ również jej waga. Najczęściej jest powiązana z mocą silnika - im więcej KM, tym większa waga sprzętu. Przy wyborze piły do pracy w ogrodzie i sadzie nie można więc przesadzić. W tych miejscach często będziesz mieć do przycięcia kilkanaście drzew i praca będzie trwała dość długo. Z ciężką piłą szybko się zmęczysz. Powinieneś więc odrzucić piły o wadze powyżej 5 kilogramów i szukać lżejszych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze piły spalinowej?

Kiedy wybierasz piłę spalinową, zwróć też uwagę na poziom jej hałasu i wibracji. Do pracy zawsze trzeba zakładać ochronniki słuchu, ale jeśli ogród znajduje się blisko domu, warto szukać pił o nieco mniejszym poziomie generowanego hałasu.

Pracę, zwłaszcza tak precyzyjną, jak przycinanie gałęzi, mogą też utrudniać nadmierne wibracje. Najlepiej będzie więc wybrać sprzęt z systemem antywibracyjnym. U wielu najnowszych modeli to standard.

Podsumowanie. Czym powinna się wyróżniać dobra piła spalinowa do ogrodu i sadu?

Dobra piła spalinowa do ogrodu i sadu powinna:

  • mieć moc silnika 2,5-5 KM;
  • mieć prowadnicę długości około 40-45 cm;
  • ważyć nie więcej niż 5 kg;
  • generować możliwie najmniej hałasu;
  • posiadać wbudowany system antywibracyjny.

Piła, która wyróżnia się takimi cechami, będzie gwarantować komfortową pracę przy pielęgnacji drzew, krzewów i żywopłotów.

Komentarze