Jaką zamiatarkę warto wybrać?

ZamiatarkaZamiatarki to profesjonalne urządzenia sprzątające, które pozwalają szybko i komfortowo zamiatać duże powierzchnie płaskie - m.in. kostkę brukową, asfalt czy posadzkę betonową lub ceglaną. Ze względu na znaczną wygodę obsługi oraz tempo czyszczenia powierzchni, zamiatarki doskonale sprawdzą się do sprzątania warsztatów, biur, garaży, pomieszczeń gospodarczych oraz przestrzeni zewnętrznych - podjazdów, placów czy chodników. Sprawdź, jaką zamiatarkę warto wybrać i na co zwrócić uwagę podczas podejmowania zakupowej decyzji.

Rodzaje zamiatarek

Na rynku znaleźć można zarówno niewielkie ręczne zamiatarki dostosowane do sprawnego sprzątania małych i średnich powierzchni wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, a także zaawansowane technologicznie zamiatarki samojezdne dedykowane sprawnemu i wydajnemu sprzątaniu największych przestrzeni z szerokiego spektrum zabrudzeń.

Zamiatarki ręczne sprawdzą się do czyszczenia mniejszych biur, obiektów użyteczności publicznej, większych lokali usługowych czy przestrzeni handlowych i magazynowych z drobnych zabrudzeń. Zamiatarki samojezdne wykorzystywane są głównie do sprzątania parkingów, wielopiętrowych biurowców oraz wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych i magazynowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zamiatarkę?

Poza rodzajem konstrukcji zamiatarki istnieje kilka kluczowych parametrów technicznych, które należy uwzględnić podczas doboru tego typu urządzeń sprzątających. Są to m.in.: rodzaj napędu, zespół mioteł, kultura pracy i wydajność sprzątania.

Napęd

Napęd zamiatarki w dużej mierze determinuje jej przeznaczenie. Obecnie w większości prowadzonych oraz dużych samojezdnych zamiatarek dominuje napęd elektryczny zasilany akumulatorowo. Niemniej, w zamiatarkach samojezdnych przeznaczonych do pracy na zewnątrz producenci wciąż implementują silniki benzynowe i na LPG, które umożliwiają wydajne sprzątanie bez dostępu do zasilania sieciowego.

Zespół mioteł

Od konstrukcji oraz parametrów zespołu mioteł zależy szerokość robocza, a także tempo i wydajność sprzątania. Najlepsze zamiatarki prowadzone dysponują miotłą główną oraz miotłami bocznymi, zapewniając szerokość roboczą na poziomie ok. 100 cm – np. model Nilfisk SW900 B. Duże zamiatarki samojezdne posiadają powierzchnię roboczą oscylującą w granicach 140-160 cm, czego przykładem może być zamiatarka Nilfisk SR 1601 D3 Maxi.

Wydajność

Wydajność sprzątania zamiatarek określana jest poprzez wydajność zamiatania. Najczęściej producenci rozgraniczają ten parametr na wydajność sprzątania z jedną miotłą boczną, z dwoma miotłami bocznymi oraz z miotłą główną. Najlepsze zamiatarki ręczne są w stanie zapewnić wydajność zamiatania z 2 miotłami bocznymi na poziomie ok. 4700-2800 m2/godz, a zamiatarki samojezdne gwarantują wydajność oscylującą w granicach ok. 8750-6100 m2/godz – np. model Nilfisk SW4000 LPG.

Kultura pracy

Wybierając zamiatarkę do sprzątania powierzchni wewnątrz pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na natężenie generowanego przez nie hałasu. Warto zdecydować się na sprzęt o wysokiej kulturze pracy zwłaszcza w sytuacji, w której sprzątanie odbywa się w obecności pracowników biura, magazynu czy zakładu, klientów wielkopowierzchniowych sklepów lub petentów w urzędzie czy innym obiekcie użyteczności publicznej. Przykładem stosunkowo cichej zamiatarki może być urządzenie Nilfisk SW750, które generuje zaledwie 59 dB ciśnienia akustycznego.

Szeroką ofertę zamiatarek znajdziecie w sklepie internetowym Isprzet.pl.

Komentarze