Jaki gotowy domek letniskowy wybrać? 35m2 czy 70m2?

Gotowy domek letniskowyDomek na działkę o metrażu 35m2 oraz 70m2 może zostać postawiony na działce na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę. Dotyczy to zgłoszenia jako letniskowy domek na działkę ROD, czyli budynek rekreacji indywidualnej. Uproszczone procedury sprawiają, że coraz więcej osób inwestuje w domki drewniane całoroczne bez pozwolenia. Jaki domek na działce rekreacyjnej bez pozwolenia można postawić? Podpowiadamy!

Gotowe całoroczne domki na działkę - jaki metraż wybrać - 35m2 czy 70m2?

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się domki 35m2. Ze względu na niedawną zmianę przepisów, w ostatnim czasie klienci równie często decydują się na zakup budynków, jakimi są domki do 70m2. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadków, na każde 500m2 działki może przypadać tylko jeden tego typu obiekt. Na które z rozwiązań warto się zdecydować - domek na zgłoszenie 35m2 czy domek 70m2 bez pozwolenia? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy tu bowiem od metrażu działki, liczby osób, która będzie z niego korzystała, ich indywidualnych potrzeb i wymagań oraz dostępnego budżetu. Domek na zgłoszenie 35m2 może się wydawać nie lada wyzwaniem, jeżeli chodzi jego urządzenie. Jak się jednak okazuje, wystarczy dobrze przemyślany projekt uwzględniający funkcjonalne rozwiązania. Domki na zgłoszenie 35m2 bardzo często wyposażone są w wiszące półki, szafki czy regały, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca na podłodze. Dobrze sprawdzają się tutaj także wielofunkcyjne meble nie ograniczające przestrzeni, takie jak rozkładana kanapa czy stół ze składanym blatem. Domki drewniane całoroczne do 35 m pod klucz warto urządzić w jasnej kolorystyce, która sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na większe niż w rzeczywistości. Jeśli chodzi natomiast o budynki, jakimi są domy 70m2 bez pozwolenia, stanowią one idealne rozwiązanie dla nieco większych rodzin. Są bowiem w stanie pomieścić nawet 8 osób. Oferowane przez MEVELINE budynki tego typu występują z opcjonalnym poddaszem w postaci antresoli. Powierzchnię uzyskuje się tu przez modułowe połączenie jednobryłowych modeli w różnych konfiguracjach.

Gotowy domek letniskowy

Całoroczne gotowe domki 35m2 vs 70m2 - różnice w formalnościach

Domki letniskowe 35m2 a 70m2 - jakie są różnice w formalnościach? Jak wygląda zgłoszenie domku do 35 m2, a jak zgłoszenie budowy domku letniskowego 70m2? Jeśli chodzi o dom bez pozwolenia 35m2, przepisy zakładają, że czas oczekiwania na warunki zabudowy wynosi 21 dni. W przypadku obiektów, jakimi są domki letniskowe 70m2 na zgłoszenie, jest to 90 dni. Warto pamiętać również o tym, iż domki letniskowe 35m2 nie wymagają miejscowego projektu zagospodarowania budowy czy zatrudniania kierownika budowy. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku domków 70m2 bez pozwolenia. W ich przypadku wymagane jest oświadczenie inwestora o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową.

Gotowy domek letniskowy

Domek na działkę - dlaczego warto wybrać całoroczny?

Domek całoroczny bez pozwolenia - dlaczego warto zdecydować się na jego budowę? Główną zaletą tego typu budynku jest to, iż można go użytkować przez cały rok, bez względu na porę roku. Zarówno domek całoroczny 35m2, jak i dom całoroczny bez pozwolenia 70m2 jest najczęściej wykonywany z drewna. Domek całoroczny drewniany jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Drewno to bowiem materiał ekologiczny, bezpieczny i energooszczędny. Domek z drewna całoroczny pozwala uzyskać bardzo dobre parametry cieplne. Jego niewątpliwym atutem jest także krótki czas budowy, który w znaczącej części przypadków nie przekracza 3 miesięcy. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą jak najszybciej zamieszkać w swoim nowym, wymarzonym domu. Domek drewniany całoroczny 70m2 czy 35m2 tworzy swoisty mikroklimat, w naturalny sposób regulując wilgotność w pomieszczeniach. W przypadku tego typu budynków prace można wykonywać przez okrągły rok. Zasługą tego jest mała ilość tak zwanych prac mokrych (mianem tym określa się pracy wykończeniowe wewnątrz domu zamykające stan surowy, takie jak montaż instalacji sanitarno - kanalizacyjnej czy wylewanie podłóg). Domek całoroczny na zgłoszenie może zostać wybudowany w dowolnym stylu - góralskim, klasycznym czy nowoczesnym. Specyficzną jego odmianą jest mobilny domek całoroczny, czyli taki, który posiada specjalną konstrukcję podwoziowo - kołową pozwalającą na umieszczenie go na specjalnej lawecie transportowej, a następnie bezpieczne i wygodne przewiezienie do wybranego miejsca docelowego.

Komentarze