Jakie instalacje wykorzystujące alternatywne źródła energii warto wybrać do domu jednorodzinnego?

Alternatywne źródła energiiNowoczesne budynki coraz chętniej wykorzystują alternatywne źródła energii. Wynika to m.in. z obowiązujących warunków technicznych. Dlaczego jeszcze warto wybierać instalacje OZE do domów jednorodzinnych? Które z nich sprawdzą się najlepiej do produkcji prądu, ogrzania pomieszczeń czy przygotowania ciepłej wody użytkowej?


Dlaczego warto inwestować w alternatywne źródła energii?

Inwestycja w OZE to już w zasadzie konieczność. Według najnowszych wytycznych dotyczących warunków technicznych dla nowo powstałych domów jednorodzinnych wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP nie może przekraczać 70 kWh/m2 rocznie. Jeżeli wartość wskaźnika będzie zbyt wysoka, budynek może nie uzyskać pozwolenia na budowę. Bez uwzględnienia instalacji bazujących na alternatywnych źródłach energii uzyskanie powyższego wyniku będzie bardzo trudne. Dzięki zastosowaniu OZE można znacznie zmniejszyć albo nawet całkowicie wyeliminować zastosowanie węgla, oleju opałowego czy gazu w domu i tym samym bez obaw zgłosić nasz projekt.

Jakie inne korzyści wiążą się z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii? Po pierwsze, są one bezemisyjne. Oznacza to, że w procesie produkcji energii nie dochodzi do wytwarzania dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych pyłów i gazów. Tym samym poprawiamy jakość powietrza, którym oddychamy, co w perspektywie kilkudziesięciu lat może mieć niebagatelny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i ogólny stan środowiska. Ogromnym plusem jest także fakt, iż wykorzystanie systemów bazujących na produkcji energii z OZE pozwala nam na całkowite lub częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców, a tym samym obniżenie naszych rachunków za prąd. Oprócz tego systemy alternatywnych źródeł energii pozytywnie wpływają na atrakcyjność i wartość naszej nieruchomości.

Alternatywne źródła energii: jakie wybrać?

Wśród rozwiązań dla domów pozwalających na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, można wymienić m.in.:

  • systemy fotowoltaiczne,
  • kolektory słoneczne,
  • małe elektrownie wiatrowe.

Fotowoltaika w domach jednorodzinnych

Instalacje fotowoltaiczne to najpopularniejsze systemy służące do wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby. Według danych Agencji Rynku Energii łączna moc fotowoltaiki w Polsce w marcu 2021 roku wyniosła 4,4 GW, czyli ponad dwa razy więcej niż jeszcze rok wcześniej. Około 70% z nich to małe instalacje fotowoltaiczne montowane przede wszystkim w gospodarstwach domowych.

Prawidłowo zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie produkować prąd przez cały rok i pokryć nawet do 80% rocznego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Dodatkowo na opłacalność fotowoltaiki wpływa fakt, iż w sezonie letnim, kiedy instalacja pracuje z najwyższą wydajnością i produkuje nadwyżki prądu, można oddawać je do sieci energetycznej. Z kolei zimą, kiedy wydajność instalacji spada, bez problemu odbierzemy 70-80% przekazanej wcześniej energii bez dodatkowych kosztów. Zadanie obliczenia docelowej mocy oraz zaprojektowania instalacji warto powierzyć doświadczonej firmie, jak innogy Polska.

Kolektory słoneczne do przygotowania ciepłej wody użytkowej

Sporą popularnością cieszą się również kolektory słoneczne. To urządzenia, które wykorzystują energię słońca już nie do produkcji energii elektrycznej, a podgrzania wody użytkowej oraz wsparcia układu grzewczego. Pozwala to na obniżenie rachunków, jednak tylko w sezonie wiosenno-letnim, gdyż w przeciwieństwie do fotowoltaiki kolektory słoneczne nie są systemami całorocznymi. W sezonie zimowym ich wydajność znacznie spada. Szacuje się jednak, że w ciągu roku prawidłowo zaprojektowana instalacja jest w stanie zapewnić o 60% niższe koszty przygotowania ciepłej wody niż inne rozwiązania.

Alternatywne źródła energii

Turbiny wiatrowe do produkcji prądu

Moc elektrowni wiatrowych w Polsce wynosi 6,8 GW, czyli prawie 2 GW więcej niż wszystkich instalacji fotowoltaicznych. Jednak w porównaniu do fotowoltaiki jest stosunkowo mało mikrosystemów wykorzystujących energię wiatru. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki pod koniec 2020 roku było ich jedynie 108, czyli kilkakrotnie mniej niż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jednak z uwagi na plan polityki energetycznej kraju możemy się spodziewać dynamicznego rozwoju tego rynku, prawdopodobnie również programów dofinansowań ukierunkowanych na systemy pozyskujące energię z wiatru.

Elektrownie wiatrowe, podobnie jak fotowoltaika, produkują prąd z darmowej energii - tym razem nie słońca, a wiatru. Większość przydomowych elektrowni wiatrowych charakteryzuje się niską mocą, dzięki której gospodarstwo domowe może pokryć swoje zapotrzebowanie energetyczne. Najczęściej są to urządzenia o mocy od 3 do 5 kW, jednak spotkać można również elektrownie generujące 10-50 kW. Te drugie systemy dodatkowo umożliwiają sprzedaż nadwyżek energii do sieci energetycznej. Co prawda, przydomowy system zazwyczaj nie wystarcza do tego, aby całkowicie uniezależnić się od sprzedawców prądu, jednak pozwala na znaczne obniżenie kwot na rachunkach.

Systemy wykorzystujące alternatywne źródła energii mogą całkowicie zastąpić konwencjonalne ogrzewanie czy energię elektryczną z zewnętrznej sieci. Dzięki prawidłowo zaprojektowanym instalacjom gospodarstwo domowe jest w stanie uzyskać całkowitą, energetyczną niezależność.

Komentarze