Jakie lampy zewnętrzne sprawdzą się najlepiej do oświetlenia podwórka?

Lampa zewnętrznaWłaściwe oświetlenie podwórka jest jednym z elementów mających kluczowy wpływ na bezpieczeństwo zarówno domowników, jak i mienia. Nabiera szczególnego znaczenia w przypadku nieruchomości zlokalizowanych z dala od oświetlenia ulicznego. Zupełnie inną, jednak nie mniej ważną kwestią, jest estetyka podwórka, którą można znacznie poprawić, instalując odpowiednie lampy. Chodzi nie tylko o ich rodzaj, ale także o właściwe rozmieszczenie. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

Oświetlenie ciągów komunikacyjnych

Jednym z bardzo popularnych rozwiązań jest oświetlenie chodników oraz podjazdów z wykorzystaniem lamp wpuszczanych. Mogą być instalowane między innymi w elewacji budynku, ale także przy schodach. Oświetlają punktowo, podkreślając estetykę nieruchomości. Co istotne - dzięki minimalistycznym formom oraz zróżnicowanej kolorystyce doskonale wpisują się w każdy styl architektoniczny.

Odrębną kategorią oświetlenia zewnętrznego są kinkiety. Są efektywnym źródłem światła, jakie może być montowane na elewacji domu czy budynków technicznych. Wyposażone w dodatkowy czujnik ruchu zapewniają oszczędność w zakresie zużycia energii, uruchamiając się jedynie wtedy, gdy ktoś obok nich przechodzi. Znajdują zastosowanie między innymi na podjazdach oraz przed wejściem do budynku.

Jak oświetlić duże podwórko?

Osobnym zagadnieniem jest oświetlenie podwórka o znacznej powierzchni. Wówczas nie wystarczą jedynie kinkiety czy lampy punktowe - warto rozważyć modele stojące. Wśród nich znajdziemy klasyczne wersje, uruchamiane manualnie, ale także wyposażone we wspomniany wcześniej czujnik ruchu. Ich ponadczasowy design oraz oryginalna estetyka świetnie podkreślą indywidualny charakter nieruchomości, zapewniając jednocześnie właściwy poziom bezpieczeństwa.

Oświetlenie kolumnowe, jakie znajdziecie na stronie https://www.strefalamp.pl/lampy-zewnetrzne, może być samodzielnym źródłem światła lub też łączyć się z kinkietami, reflektorami czy lampami wpuszczanymi. Rozmieszczenie zależy między innymi od powierzchni podwórka oraz indywidualnych preferencji właściciela nieruchomości. Warto jednak pamiętać, aby instalując lampy, zapewnić sobie maksymalny poziom komfortu oraz bezpieczeństwa.

Jakość lamp

Jednym z elementów, jaki trzeba wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie, jest jakość lamp. Kluczowa jest bowiem ich konstrukcja, odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz wilgoci. Warto więc sprawdzić tak zwany współczynnik szczelności, określany przez producentów jako IP. Parametr ten powinien być wysoki, tylko taki bowiem gwarantuje właściwą trwałość oprawy.

Drugim aspektem jest odpowiednio dopasowane natężenie światła. Nie powinno być za niskie, co skutkuje niewielką efektywnością lampy, ani zbyt wysokie, aby nie raziło przechodzących osób. Ma to szczególne znaczenie przy oświetlaniu ciągów komunikacyjnych. Warto również pamiętać o właściwym ukierunkowaniu światła. Uniwersalnym rozwiązaniem są lampy z ruchomą głowicą, która umożliwia niemal dowolne sterowanie oświetleniem, w zależności od aktualnych potrzeb.

Komentarze