Jakie oświetlenie zastosować w małej kuchni?

Oświetlenie w kuchniMasz małą kuchnię? Przestrzenie o niewielkim metrażu nie muszą wiązać się z problemami w zakresie ich aranżacji. Wykorzystaj nowoczesne rozwiązania! Odpowiedni projekt zabudowy oraz rozmieszczenia instalacji elektrycznej pod montaż oświetlenia sprawi, że będzie to miejsce i funkcjonalne i przytulne. Niezależnie od jego wielkości. Sprawdź, jakie są najważniejsze zasady doboru oświetlenia do małych pomieszczeń.

Oświetlenie ogólne - główne źródło światła

Mała kuchnia potrzebuje optymalnie dopasowanego oświetlenia. Pierwszoplanową rolę powinna w niej odgrywać dobrze dobrana lampa sufitowa. Zawieś ją w centralnym punkcie pomieszczenia. Będzie ona szczególnie przydatna podczas sprzątania. W przypadku kuchni o małym metrażu wartym uwagi pomysłem są spoty. Szczególnie te, które posiadają ażurowe bądź transparentne oprawy. Dobrze rozproszą światło, a możliwość samodzielnego ustawienia kąta świecenia pozwoli Ci doświetlić wszystkie zakamarki. Pamiętaj, że lampy z odsłoniętymi kloszami pięknie prezentują się w towarzystwie dekoracyjnych żarówek.

Ile lumenów do małej kuchni?

Planowanie oświetlenia łączy się również z obliczeniem optymalnego natężenia światła dla danego pomieszczenia. W kuchni jest to szczególnie istotny parametr, wpływający pozytywnie na wygodę oraz bezpieczeństwo przygotowywania posiłków. Ile lumenów na m2  pomieszczenia powinno się stosować w przypadku małych kuchni?

  • Oświetlenie główne - 250-400 lumenów.
  • Przestrzeń robocza (blaty kuchenne) - 500-600 lumenów.

Aby uzyskać odpowiednie wartości należy dodać do siebie natężenie światła ze wszystkich źródeł, zamontowanych w pomieszczeniu.

Ważne: na poziom natężenia wpływ mają również różnorodne czynniki zewnętrzne, np. barwa ścian oraz mebli (jasne kolory lepiej odbijają światło), kąt rozsyłu światła, który jest zależny od budowy klosza czy intensywność docierającego do wnętrza światła naturalnego.

Jaka barwa światła najlepsza do kuchni

Oprócz optymalnego natężenia światła, w kuchni ważne jest również właściwe dobranie jego barwy. W przypadku głównej lampy możesz zdecydować się na barwę ciepłą (2700-3000K). Nada ona wnętrzu przytulnego charakteru. W kuchni najważniejsze jest jednak oświetlenie robocze, zapewniające wygodę podczas gotowania. Dlatego nad blatami zamontuj np. taśmy led o neutralnej barwie światła (3500-4000K). Działa ona pobudzająco, ułatwia skupienie na wykonywanej pracy i precyzyjnie doświetla wybrany obszar.

Rozjaśniamy małą kuchnię - poznaj te 5 sposobów

W przypadku kuchni o małym metrażu warto zastosować sprawdzone triki aranżacyjne. Pozwolą one rozświetlić przestrzeń i optycznie ją powiększyć:

  1. Zrezygnuj z ciemnych mebli i dodatków. Małe kuchnie lubią biel, pastelowe kolory oraz fronty lakierowane na wysoki połysk.
  2. Oświetl boczne ściany za pomocą kinkietów. Wybierz modele, w których światło lampy emitowane jest w płaszczyźnie pionowej (góra-dół). Taki zabieg sprawi, że wizualnie pomieszczenie będzie się wydawać przestronniejsze.
  3. Zamontuj oświetlenie wewnątrz szuflad. Usprawni to wykonywanie prac oraz pozwoli łatwo i szybko odnaleźć niezbędny sprzęt kuchenny. To rozwiązanie szczególnie docenisz w przypadku kuchni o ograniczonym dostępie do światła naturalnego.
  4. Zapomnij o ciężkich firanach i zasłonach. Pozostaw okno odsłonięte lub zdecyduj się na delikatną dekorację np. w formie zazdrostki.
  5. Jeśli lubisz wszelkiego rodzaju dodatki, postaw na jasne drewno, połyskujące elementy, szklane detale oraz białe lub pastelowe barwy.

Komentarze