Jakie powinno być idealne ustawienie paneli fotowoltaicznych i gdzie je zamontować?

Montaż paneli fotowoltaicznychJedno z pierwszych pytań, które zadają sobie osoby zaczynające zastanawiać się nad montażem instalacji fotowoltaicznej w domu brzmi: Jaki powinien być kierunek ustawienia tychże paneli fotowoltaicznych? Inaczej mówiąc, w którą stronę powinno się ustawić panele fotowoltaiczne, żeby mogły one wytwarzać maksymalną ilość energii elektrycznej.

Pamiętajmy, że zgodnie z zasadą, instalator powinien pomóc nam w doborze idealnego położenia paneli fotowoltaicznych, a także uzasadnić taki właśnie wybór. W tym wypadku podstawą jest jedna podstawowa zasada mówiąca o tym, że w przypadku naszego kraju panele fotowoltaiczne powinny zostać skierowane na południe. Jak wiadomo, czym więcej światła słonecznego dotrze do naszych paneli fotowoltaicznych, tym więcej energii elektrycznej będą one w stanie wyprodukować, a tym samym tym więcej pieniędzy będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jeśli ustawimy moduły we wspomnianym kierunku południowym, panele będą oświetlone przez cały dzień.

Gdzie powinno się zamontować panele fotowoltaiczne, jeżeli dach naszego domu nie jest skierowany na południe?

W sytuacji, kiedy nasz dach jest ustawiony w kierunku wschód-zachód, a nie w kierunku północ-południe, mamy kilka opcji do wyboru. Panele, które będą skierowane na wschód bądź też zachód z pewnością nie otrzymają tyle samo energii promieniowania słonecznego co w przypadku, kiedy byłyby one ustawione w kierunku południowym. Jednym z dobrych rozwiązań będzie zwiększenie liczby modułów. Możemy również zdecydować się na zamontowanie paneli na dodatkowej konstrukcji, która pomoże ustawić je kierunku południowym. Warto jednak zauważyć, że z pewnością będzie to droższa opcja od standardowej. Co więcej, nie jest ona często spotykana. Kolejnym rozwiązaniem będzie montaż paneli w zupełnie innym miejscu aniżeli na dachu. Zauważmy, iż teoretycznie możemy się zdecydować na montaż paneli na południowej ścianie budynku. Jeżeli posiadamy odpowiednią ilość miejsca na swoim podwórku, możemy także zamontować panele fotowoltaiczne na ziemi. Należy podkreślić, że jest to jednak także droższe rozwiązanie od standardowego, głównie ze względu na wyższy podatek VAT. Warto dodać, iż zaletą naziemnej instalacji jest łatwy dostęp, a więc w przypadku, kiedy będziemy chcieli umyć, oczyścić ze śniegu bądź też wykonać pozostałe prace konserwacyjne nie będzie z tym problemu. Co więcej, można ją także wyposażyć w tak zwany system nadążny, który pozwoli dostosowywał położenie tychże paneli w taki sposób, żeby zmaksymalizować ilość promieni słonecznych, jaka będzie do nich docierać w różnych porach roku. Następnym rozwiązaniem będzie montaż paneli fotowoltaicznych na garażu bądź też pomieszczeniu gospodarczym w pobliżu naszego domu.

Jaki musi być kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?

Jeśli już znajdziemy właściwy kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych, a także miejsce pod moduły, instalator powinien wybrać właściwy kąt ich nachylenia. Zazwyczaj w naszym kąt ten wynosi pomiędzy 300 a 450.

O tym, jak zamontować panele słoneczne na dachu można przeczytać na: https://suntrack.pl/blog/fotowoltaika/montaz-paneli-slonecznych-na-dachu.

Komentarze

Maura
Witam :) Artykuł bardzo fajny aczkolwiel lubię sprawdzać różne źródła i znalazłam fajny filmik https://www.youtube.com/channel/UCBuCQoGekux3SDiv3UVHWzw
Edmund
VAT i tak jest zwracany. Panele w przypadku off grid należy montować na konstrukcjach umożliwiających ich przechył do 60 stopni.