Jakie są typy paneli fotowoltaicznych i które z nich wybrać?

Panele fotowoltaicznePanele stanowią serce systemu fotowoltaicznego, tutaj następuje zamiana światła słonecznego na energię elektryczną. W ciągu ostatnich 20 lat fotowoltaika rozwinęła się z technologii niszowej do technologii masowej o wysokich wskaźnikach wzrostu na całym świecie. W tym czasie postęp techniczny w dziedzinie modułów fotowoltaicznych był raczej ewolucyjny niż rewolucyjny. Wydajność i żywotność modułów fotowoltaicznych jest stale podnoszona w małych krokach, dlatego dzisiejsze moduły słoneczne mają niewątpliwie znacznie lepszą jakość niż ich poprzednicy. Aby wygenerować wystarczającą ilość energii słonecznej, wiele ogniw słonecznych jest ze sobą połączonych.

Rodzaje okablowania i paneli dla systemów dachowych

Ogniwa słoneczne w panelu fotowoltaicznym są zazwyczaj łączone szeregowo tak, że indywidualne napięcie dodaje się do wysokiego napięcia. Na przykład, jeśli 72 ogniwa słoneczne, każde o napięciu 0,5 V są połączone szeregowo w panelu słonecznym, napięcie wyjściowe wynosi 72 x 0,5 V = 36 V. Ogniwa słoneczne połączone w panelach fotowoltaicznych różnią się pod względem produkcji, wydajności, kosztów i użytych surowców.

Krystaliczne panele fotowoltaiczne

Tylko krystaliczne panele fotowoltaiczne są regularnie brane pod uwagę dla systemu dachowego w domu jednorodzinnym. Kryształy krzemu są wykorzystywane do konwersji światła. W panelach monokrystalicznych stosuje się misternie wyhodowane duże kryształy krzemu, które umożliwiają szczególnie wysoki stopień sprawności paneli. Wadą tej wysokiej wydajności są wysokie koszty i wysokie zużycie energii podczas produkcji kryształów. Produkcja polikrystalicznych paneli słonecznych składających się z wielu małych kryształów krzemu jest prostsza i tańsza. Efektywność tych paneli fotowoltaicznych jest jednak niższa, ponieważ straty energii występują w warstwach granicznych poszczególnych kryształów.

Polikrystaliczne panele słoneczne

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne oferują bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Aby wyprodukować ogniwa polikrystaliczne, surowiec krzemowy jest topiony, odlewany w bloki, a następnie cięty w plastry. Podczas chłodzenia powstają kryształy o różnych rozmiarach. Zanieczyszczenia prowadzą do niższej wydajności w porównaniu z monokrystalicznymi modułami słonecznymi. Niemniej jednak największy udział w rynku mają panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, ponieważ cena za kilowat mocy szczytowej jest szczególnie korzystna.

Efektywne panele fotowoltaiczne dla instalacji prywatnych i komercyjnych

W produkcji monokrystalicznych panele słonecznych, blok składający się z tzw. pojedynczego kryształu jest pobierany z roztopionego krzemu. Eliminuje to defekty na granicach kryształu i pozwala na osiągnięcie znacznie wyższej wydajności. Jednak proces produkcyjny jest bardziej złożony, a panele fotowoltaiczne są droższe. Monokrystaliczne panele słoneczne są właściwym wyborem szczególnie w przypadku problemów przestrzennych lub statycznych.

Na co powinno się zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych nie jest łatwy. Nie ma opublikowanych testów, które obejmowałyby nawet w przybliżeniu całą gamę produktów dostępnych na rynku. Wynika to, oczywiście, również z faktu, że takie testy są trudne do przeprowadzenia. Decydującym czynnikiem jest ostatecznie to, jak zachowują się panele przez okres ponad 20 lat, jeśli są stale narażone na zmieniające się warunki pogodowe. Jest to trudne do zasymulowania w krótkim teście. Najważniejszymi kryteriami wyboru są zatem cechy jakościowe gwarantowane przez producenta. Obejmują one wydajność, żywotność i maksymalną degradację. To ostatnie oznacza, że producent gwarantuje wydajność paneli po pewnym okresie czasu (zazwyczaj 20 lat). Nie bez znaczenia jest również kwestia tego, w jaki sposób można egzekwować wszelkie roszczenia wynikające z tej gwarancji w nagłych przypadkach. Oprócz takich szczegółów dotyczących warunków gwarancji, należy również rozważyć, czy roszczenia klientów z tytułu gwarancji są chronione przed niewypłacalności.

Autor: www.4oze.pl.

Komentarze

Dominik
Nam doradziła firma zajmująca się instalacją paneli (SPR Polska), na podstawie "wywiadu" dobrali nam panele polikrystaliczn e i jesteśmy bardzo zadowoleni, są bardzo wydajne, i póki co (mija ponad 7 lat od instalacji) bezproblemowe