Jakie wybrać meble do salonu?

Jakie wybrać meble do salonuSalon jest obecny zarówno w dużym domu, jak i w małym jednopokojowym mieszkaniu. W końcu to ważny obszar funkcjonalny, centrum rodziny i przyjaznej komunikacji. Każdy właściciel chce zaimponować swoim gościom wnętrzem salonu, dlatego szybko przemijają czasy, kiedy te same ściany i miękkie narożniki zamieniały wszystkie mieszkania w mało atrakcyjne "bliźniaki". Dziś firmy produkcyjne starają się zapewnić jak najszerszą gamę, aby nowoczesne meble do salonu stały się nie tylko ozdobą, ale także sposobem na podkreślenie indywidualności ich mieszkania.

Mimo różnych gustów i portfeli wielu uważa, że nowoczesne salony powinny być przestronne i utrzymane w stonowanej kolorystyce, a meble lakoniczne i wielofunkcyjne. Są ku temu dobre powody. Pokój, w którym rodzina spędza tyle czasu, musi mieć po prostu kilka obszarów funkcjonalnych:

  • do oglądania telewizji,
  • do czytania,
  • do komunikowania się,
  • a nawet zabawy dla dzieci.

Przeciętne mieszkanie nie jest na tyle duże, aby pomieścić tam wszystkie potrzebne meble, co oznacza, że najlepiej szukać opcji "dwa w jednym". W celu obniżenia kosztów nowoczesne meble najczęściej wykonuje się z materiałów sztucznych (plastik, płyta wiórowa, MDF, sztuczna skóra, kompozyty), stopów metali (na przykład stal chromowana) lub szkła hartowanego. Droższe opcje wyróżniają się naturalnością surowców (drewno, skóra), bardziej przemyślanym projektem i niezawodnością konstrukcji, wszechstronnością, ale w obu przypadkach nowoczesne meble mają zwykle proste i lekko płynne formy.

Jeśli wyposażenie jest nie tylko praktyczne i wygodne, ale także piękne, to salon z pewnością stanie się ulubionym miejscem spotkań rodziny. Następnie należy przemyśleć wszystkie obszary funkcjonalne, aby domownicy mogli zająć się swoimi sprawami bez przeszkadzania innym.

Każda rodzina ustala dla siebie priorytety i sporządza listę tego, co jest potrzebne. W większości przypadków w salonie zawsze znajduje się sofa lub inne meble tapicerowane. Bardzo popularne jest również użycie ściany, w którą wbudowany jest płaski telewizor. Jeśli salon jest połączony z kuchnią, sensowne jest podzielenie przestrzeni za pomocą blatu barowego i ewentualnie porzucenie standardowego stołu jadalnego. I wcale nie trzeba kupować kompletnego zestawu mebli, na zdjęciu zagranicznych wnętrz często można zobaczyć różne sofy i fotele.

Jakie wybrać meble do salonu?

Na rynku dostępne są:

Meble modułowe
To różne meble, które łączy jeden styl i temat. W skład zestawu mogą wchodzić szafki ustawione pionowo lub poziomo, stolik pod telewizor, półki, półki wiszące itp. W nowoczesnym salonie projektanci starają się jak najbardziej ukryć systemy przechowywania, nadając im ten sam kolor co ścianom lub osadzając je w ścianie. To optycznie rozjaśnia wnętrze i czyni je lżejszym oraz bardziej przestronnym.

Meble tapicerowane
Może to być sofa, narożnik (w tym wieloczęściowy), pufy, fotele. Dzieci szczególnie zachwyci wiszący fotel lub hamak, z którego można stworzyć oryginalny kącik do czytania.

Dodatkowe wyposażenie
Takie rzeczy zwykle pełnią rolę jasnych akcentów, przyciągając uwagę. Na przykład stolik kawowy z inkrustowanym lub szklanym blatem, półki lub regały o oryginalnych kształtach itp.

Zawartość zależy również od wybranego stylu wnętrza salonu. Tradycyjnie wszystkie meble można podzielić na dwa rodzaje: nowoczesne i klasyczne. Choć ostatnio najczęściej widuje się je w mieszanym, eklektycznym stylu, zdarzają się też miłośnicy sal "rasowych" w stylu nowoczesnym. Z jednej strony może to oznaczać upodobanie do jasnych, przestronnych pomieszczeń z minimalnym wymaganym zestawem mebli wielofunkcyjnych. Z drugiej strony pokój utrzymany jest w jednym z nowoczesnych stylów (minimalizm, fusion, pop art, art deco, hi-tech, modern, konstruktywizm, futuryzm, techno, styl eko). W takim przypadku meble muszą pasować do całego wnętrza.

W jakich stylach można wykonać nowoczesne meble do salonu?

Minimalizm w salonie

W tym wewnętrznym kierunku nadmiar nie jest mile widziany - przede wszystkim: w ilości mebli, w jasności kolorów i dekoracji. W związku z tym zwykle jest tu mało mebli, nawet tych o ascetycznym wyglądzie: bez dekoracji, o prostych geometrycznych kształtach i gładkiej, przyciemnionej tapicerce (biała, kremowa, beżowa, szara, z ledwo zauważalnym wzorem graficznym). Oprócz dużego narożnika i kilku foteli (czasem puf), w minimalistycznym salonie znajdują się systemy do przechowywania technologii cyfrowej i rzadko książek. Czasami wnętrze uzupełnia ogromna szafa. Wszystkie meble modułowe wyposażone są w lustrzane, błyszczące lub matowe fronty w neutralnych kolorach.

Salon hi-tech

Drugim najpopularniejszym nowoczesnym stylem jest zwykle salon high-tech. Stawia na wyjątkowość i jasność wnętrza, którą trzeba podkreślić specjalnym rodzajem mebli. Możesz osiągnąć to, co chcesz, dzięki sofie o nietypowym kształcie, stolikowi kawowemu z chromowanymi nogami i blatem ze szkła hartowanego. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne - sofa powinna być rozkładana, aby móc zamienić się w łóżko dla gości, a mały stolik w duży stół jadalny. To centrum kompozycyjne można uzupełnić zestawem półprzezroczystych krzeseł z pleksi lub mebli modułowych wykonanych z metalu, tworzywa sztucznego lub szkła. Odblaskowe powierzchnie drzwi tylko wzmocnią efekt jasnego monochromatycznego wnętrza, ponieważ używane są tylko czyste kolory podstawowe (biały, czarny, niebieski, czerwony, zielony, fioletowy itp.)

Nowoczesność w salonie

Nowoczesność można nazwać "udomowioną" wersją minimalizmu lub hi-tech. Meble w tym stylu są łatwo rozpoznawalne: gładsze i bardziej miękkie kształty sof i foteli, atrakcyjne błyszczące powierzchnie zamkniętych elewacji ściany lub gabinetu. To bardziej eleganckie meble, które prezentują się przytulnie pomimo materiałów użytych do jego wykonania (sztuczna skóra, plastik, szkło, stal chromowana, oświetlenie, praktyczne dodatki itp.). Centrum stanowi tutaj wieloczęściowa sofa o niestandardowym kształcie (w tym asymetrycznym) z rzeźbionymi nogami i podobnymi podłokietnikami. Obok niej stoi niski stolik kawowy i fotele.

Jeśli nie podobają Ci się powyższe style, uważając je za zbyt "suche" na miejsce spotkań dla całej rodziny, skorzystaj z opcji bardziej "wesołych":

  • luksusowe meble w stylu Art Deco,
  • urocze i naturalne wzory w ekologicznym stylu,
  • nowoczesne repliki sofy i szafy w stylu etnicznym.

W końcu najważniejsze jest to, że nowoczesne meble w salonie zapewniają wygodę i przytulność.

Komentarze