Kamery do monitoringu domu - jakie wybrać?

Monitoring wewnętrznyRozwój branży monitoringu wizyjnego sprawił, że dzisiaj za stosunkowo niewielkie pieniądze, większość z nas może zamontować sobie swój własny system monitoringu. Co istotne, kompaktyzacja urządzeń oraz ich wielofunkcyjność dają szerokie pole manewru, w tworzeniu takiego monitoringu, zarówno w zastosowaniu prywatnym, jak i biznesowym. W łatwy sposób możemy zainstalować jedną lub więcej kamer, które będą nam przesyłać obraz bezpośrednio na smartfona lub komputer.

Monitoring wewnętrzny, a monitoring zewnętrzny

Ogólnie rozróżniamy cztery rodzaje monitoringu, które mogą, chociaż nie muszą, różnić się typem zastosowanych urządzeń. Jest to monitoring zewnętrzny oraz monitoring wewnętrzny, a także monitoring bezprzewodowy i przewodowy . Kiedyś, gdy cała branża monitoringu wizyjnego opierała się na technologii analogowej, podział ten pod względem stosowanych urządzeń był bardziej zasadniczy. Obecnie, wraz z rozwojem technologii cyfrowych, coraz częściej mamy do czynienia z urządzeniami bardziej uniwersalnymi.

Wynika to z tego, że kamery do monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego są coraz częściej konstrukcjami kompleksowymi, które doskonale sprawdzają się w każdym zastosowaniu - czyli w budynkach i na dworze. Poza tym wiele kamer do monitoringu wewnętrznego posiada dodatkowe obudowy, które po zamontowaniu chronią urządzenie przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Monitoring wewnętrzny w domu - jakie kamery?

To, jakie kamery sprawdzą się do monitoringu wewnętrznego, zależy przede wszystkim od tego, po co w ogóle decydujemy się na monitoring. Jeśli zależy nam na wielofunkcyjności kamer i wielogodzinnym monitoringu ciągłym, bo chcemy np. kontrolować to, co się dzieje w domu, gdy nas w nim nie ma lub monitoringu nastawionym na detekcję ruchu, to świetnie sprawdzą się kamery IP (jakie konkretnie, sprawdź na https://www.wideorejestratory24.pl/kamery-ip-monitoring). Tego typu kamery odznaczają się niezwykle ważną funkcją, która umożliwia szybki i wygodny monitoring zdalny. Jest nią bezpośrednia łączność z Internetem.

Co to oznacza? Zwykłe kamery nie umożliwiają bezpośredniej łączności z siecią internetową. W takiej sytuacji zdalny monitoring polega na łączeniu się nie bezpośrednio z kamerami, ale z wideorejestratorem, który stanowi część całego systemu monitoringu. W przypadku kamer IP taki rejestrator nie jest potrzebny, ponieważ zarejestrowany obraz może być bezpośrednio przesyłany z kamery do chmury lub na wybrany komputer czy twardy dysk. Co ważne, na rynku dostępne są również bezprzewodowe kamery IP WiFi, które można instalować bez konieczności montażu okablowania.

Kamery do monitoringu zewnętrznego - czy kamery IP się nadają?

Czy do monitoringu zewnętrznego można stosować kamery IP? Wszystko tak naprawdę zależy od modelu kamery i tego, czy producent wyposażył ją w obudowę chroniącą wewnętrzne podzespoły przed wpływem czynników pogodowych. Tutaj podobnie jak w przypadku zwykłych kamer, również często istnieje możliwość dokupienia specjalnej obudowy.

To czy kamera IP nadaje się do użytku wewnętrznego, zawsze jest zaznaczone w jej specyfikacji. Takie kamery mogą być sporo droższe niż te do monitoringu wewnętrznego. Jednak jeśli są dodatkowo bezprzewodowe, to stanowią niezwykle funkcjonalne urządzenia, które nie tylko można łatwo przenosić w inne lokalizacje, ale także można je ukryć lub zamontować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej np. na budowach czy w odległych rejonach posesji.

Komentarze