Kamień naturalny we wnętrzach - gatunki, wykorzystanie, zalety

Wykorzystanie kamienia naturalnego we wnętrzuObróbka kamienia inspiruje ludzi od tysięcy lat. Początkowo był wykorzystywany jedynie jako materiał budulcowy. Wznoszono z niego nie tylko domy, ale również pomniki czy nagrobki. Z biegiem lat doceniono jego wyjątkowy, niepowtarzalny urok. Kamień naturalny zaczął nieśmiało zakradać się do wnętrz, zdobiąc blaty kunsztownych, pałacowych mebli i pojawiając się na posadzkach.

Dziś mamy go dosłownie na wyciągnięcie ręki. W sklepach i zakładach kamieniarskich znajdziecie nie tylko kamienne płytki, ale także okładziny stanowiące perfekcyjne wykończenie ścian. Zróżnicowane gatunki kamienia, bogata kolorystyka oraz duża gama faktur sprawią, że bez problemu dopasujecie go do własnej aranżacji.

Posadzki, ściany, obudowa kominka…

Kamień jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Niezwykle elegancki, zachwyca naturalnym, jedynym w swoim rodzaju rysunkiem, przez co świetnie sprawdza się w domach ludzi, którzy marzą o oryginalnej aranżacji. Ze względu na wytrzymałość, kamień stosowany jest przede wszystkim na posadzkach. Wykorzystywany jest także jako materiał do budowy schodów. Możliwość nadania mu szorstkiej faktury w wyniku procesu piaskowania czy satynowania sprawia, że dodatkowo zyskuje właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. W ostatnim czasie płyty kamienne coraz częściej spotykane są na ścianach. Te o połyskującej, polerowanej fakturze i chłodnej kolorystyce znakomicie harmonizują z nowoczesnymi aranżacjami oraz pomieszczeniami, w których panuje pałacowy przepych i luksus. Perfekcyjnie komponują się ze skórzanym kompletem wypoczynkowym o prostej, kanciastej bryle oraz meblami, w których nie brakuje szklanych i chromowanych elementów. Można także wykończyć nimi posadzkę lub ściany w domu, w którym dominuje styl glamour. Meble przykuwające wzrok ciekawą snycerką oraz metalowymi lub perłowymi intarsjami, kanapy tapicerowane wzorzystym gobelinem oraz tekstylia dekorowane złotymi haftami to tylko niektóre z wielu elementów idealnie współgrającymi z ciemnymi kamiennymi płytami o lustrzanej fakturze. Z kolei kamienne okładziny o ciepłej barwie idealnie współgrają z rustykalnymi wnętrzami, w których można znaleźć oryginalne zdobione, drewniane meble, ludwikowskie sofy czy bufiaste fotele sprzyjające chwilom relaksu. Aby wprowadzić do wnętrza jeszcze bardziej przytulny klimat, specjaliści często proponują nadanie kamiennym płytom chropowatej faktury uzyskanej w wyniku satynowania, szczotkowania czy młotkowania. Nie zapominajcie także o tym, że kamień naturalny cechuje się dużą ognioodpornością i jednocześnie dobrze przewodzi ciepło, przez co jest wyśmienitym materiałem do obudowy kominków.

Najpopularniejsze gatunki kamienia

Warto przyjrzeć się jego poszczególnym gatunkom kamienia, każdy rodzaj wyróżnia się bowiem innymi właściwościami fizyko-chemicznymi. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jako materiał wykończeniowy najlepiej sprawdzają się kamienie o znacznej twardości. Gatunki, które w skali Mohsa osiągają mniej niż 2 punkty, z pewnością nie sprawdzą się na ścianach, o posadzkach nie wspominając. Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym i co za tym idzie najpopularniejszym kamieniem jest granit. Bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, odporny na zarysowanie, wilgoć i działanie środków chemicznych, bardzo często pojawia się na podłogach. Coraz częściej spotykamy go także na ścianach. W zależności od domieszek innych minerałów oraz od tego, z jakiego kraju pochodzi, przyjmuje różne zabarwienie. Ciemne kolory świetnie prezentują się w dużych, eleganckich pomieszczeniach, podczas gdy jasne, ciepłe barwy stanowią idealne tło dla rustykalnych aranżacji.

Jego alternatywą jest równie wytrzymały bazalt o ciemnej, grafitowej barwie przechodzącej niekiedy w głęboką czerń. Równie dużą sympatią miłośników wytwornych wnętrz cieszy się marmur. Jest on jednak nieco bardziej miękki od granitu, dlatego zaleca się stosowanie go na ścianach oraz posadzkach w miejscach o niezbyt wzmożonej eksploatacji. Kamień ten nie jest odporny na działanie czynników chemicznych, dlatego nie zaleca się wykorzystywania go w kuchni czy w łazience, czyli w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci i zanieczyszczeń.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także piaskowce, trawertyny oraz wapienie. Wyróżniające się porowatością i osiągające niskie wartości w skali Mohsa dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak sypialna, pokój gościnny czy salon. Zdecydowanie złym pomysłem jest natomiast stosowanie ich w korytarzach, holach, kuchni i łazience, gdzie wzmożona eksploatacja mogłaby doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na swoją charakterystyczną strukturę bogatą w mikropory, kamienie te często wymagają wielokrotnej impregnacji przeprowadzonej w określonych odstępach czasu. Materiałem wykończeniowym, który zdecydowanie podbije serce każdego fana nietypowych aranżacji jest także onyks. Przepuszczający świtało idealnie sprawdza się jako okładzina na ściany oraz wykończenie kominka. Umieszczenie pod płytami źródeł światła sprawia, że pomieszczenie zyskuje przytulny, trochę tajemniczy klimat.

Zalety kamienia naturalnego

Co sprawiło, że kamienie naturalne na stałe zadomowiły się we współczesnych aranżacjach? Odpowiedź wydaje się prosta. To piękne i zarazem bardzo praktyczne surowce, które będą cieszyć swoim urokiem przez wiele lat. Specjaliści w zakresie designu twierdzą bowiem, że kamień im jest starszy, tym lepiej się prezentuje. O tym, że upływ czasu nie odbiera mu walorów estetycznych świadczą chociażby muzealne pałacowe wnętrza, w których możemy podziwiać kamienne dekoracje pochodzące czasami sprzed setek lat. Co ważne, kamień jest materiałem całkowicie naturalnym i niepylącym, co powoduje, że jest przyjazny nawet dla alergików. Może być stosowany w domu, w którym mieszkają małe dzieci oraz osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego. Odpowiednio zaimpregnowany wyróżnia się także ogromną wytrzymałością na niekorzystne warunki zewnętrze. Wiele gatunków skutecznie opiera się wilgoci, przez co może stanowić świetną ozdobę kuchni lub łazienki. Granit i bazalt nie pochłaniają także tłuszczów, co niweluje ryzyko powstawania nieestetycznych plam na ich powierzchni. Używany jako materiał na blaty jest ponadto bardzo higieniczny. Kamień naturalny o dużej twardości jest także odporny na zarysowania, a ewentualne drobne uszkodzenia można bez problemu usunąć narzędziami polerskimi. Gładka, antystatyczna powierzchnia sprawia, że nie przyciąga on kurzu. Zanieczyszczenia można natomiast bez problemu usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki. Dobrze przepuszcza ciepło, dzięki czemu może być stosowany jako obudowa kominka lub na posadzkach, pod którymi umieszczono przewody ogrzewania podłogowego.

Kamień naturalny przykuwa też uwagę właściwościami estetycznymi. Świetnie komponuje się z innymi materiałami. Dobrze prezentuje się w towarzystwie drewna, metalu, szkła, skóry a nawet betonu architektonicznego, co sprawia, że z łatwością dopasujecie go do swoich aranżacji. Możliwość nadania mu odpowiedniej faktury podnosi jego walory praktyczne i sprawia, ze świetnie spisuje się w rozmaitych rolach. Warto natomiast zaznaczyć, że jest to materiał, którego montaż wymaga pomocy wykwalifikowanych fachowców. Często czynnikiem, który decyduje o rezygnacji z kamiennych dekoracji jest także jego cena. Kamień jest inwestycją na wiele lat. Nigdy nie wychodzi z mody, a jego wytrzymałość sprawia, że jest w zasadzie niezniszczalny.

Komentarze