Folia grzewcza pod panele lub płytki to stosunkowo nowy produkt na polskim rynku. Z roku na rok rośnie jednak zainteresowanie tym komfortowym i innowacyjnym rozwiązaniem. W związku z tym, że folia grzewcza emituje fale podczerwone, umożliwia ona wprowadzenie ciepła do różnego rodzaju przestrzeni. Specjaliści związani z branżą budowlaną zwracają uwagę na to, że z wykorzystaniem tego typu produktu będziesz w stanie znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Kiedy można zastosować folię grzewczą pod panele lub płytki? Czy w każdym przypadku to rozwiązanie się sprawdzi? Jakie inne korzyści niesie za sobą instalacja tego produktu? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z folią grzewczą znajdziesz w dzisiejszym artykule!
Czym jest folia grzewcza na podczerwień?
Folia grzejna, bo tak inaczej określana jest folia grzewcza na podczerwień, to wysokiej jakości produkt stosowany jako ogrzewanie podłogowe, ścienne oraz sufitowe. Ma postać niezwykle cienkiego promiennika podczerwieni, który występuje w różnych szerokościach oraz wyróżnia się odmiennymi mocami grzewczymi. Podstawowym elementem folii grzewczej jest folia PET, wykonana ze specjalistycznego materiału technicznego, dodatkowo wzmocniona taśmami miedzianymi, które przewodzą prąd. Kolejnym ważnym elementem folii grzejnej jest grafit, naniesiony na produkt w formie poziomych pasów. Całość jest zabezpieczona za pomocą folii, która zapewnia szczelność oraz odporność na działanie wilgoci całej instalacji.
W związku z tym, że elementy grzejne są rozmieszczone równomiernie, folia grzewcza pod panelami lub płytkami nagrzewa się sprawnie i na całej powierzchni. To przekłada się bezpośrednio na komfort cieplny domowników - szybko osiągana jest pożądana temperatura w pomieszczeniach. W sklepach znajdziesz folie o mocach od 60W do nawet 400W. Warto wiedzieć, że system grzewczy oparty na podczerwieni to naturalne zjawisko. Za przykład może posłużyć słońce - wysyła ono fale podczerwieni, których nie widzimy, jednak przebywając w promieniach słonecznych odczuwamy przyjemne ciepło.
Folia grzewcza pod panele i płytki - zalety
Użytkownicy folii grzewczej oraz eksperci związani z branżą budowlaną zwracają uwagę przede wszystkim na oszczędność na ogrzewaniu po instalacji tego komfortowego rozwiązania. Jeśli zdecydujesz się na montaż folii grzewczych pod podłogą, z pewnością docenisz przyjemne uczucie ciepła, kiedy będziesz przemieszczać się po mieszkaniu. Warto również zaznaczyć, że to bezobsługowy system ogrzewania, do którego niepotrzebne są żadne dodatkowe elementy, takie jak kaloryfery czy piece. Regulacja temperatury odbywa się za pomocą wygodnego termostatu, którego miejsce instalacji możesz wybrać samodzielnie.
Dodatkową zaletą folii grzewczych pod panelami są niskie koszty montażu i stosunkowo szybki czas instalacji całego systemu. Najmniej inwazyjny będzie oczywiście proces, kiedy na folie grzewcze zdecydujesz się jeszcze przed położeniem paneli. Jednak doświadczone ekipy odpowiedzialne za montaż folii grzewczych z pewnością poradzą sobie z wykończonym mieszkaniem. Natomiast warto mieć na uwadze, że cały proces montażu będzie trwał wtedy dłużej.
Koszty związane z montażem i eksploatacją folii grzewczej
W głównej mierze koszty związane z folią grzewczą są uzależnione od producenta i jakości materiałów, z których została wykonana instalacja. Przeciętny koszt za zestaw, składający się z rolki folii grzewczej oraz termostatu, wynosi około 100 zł. Według fachowców ten system ogrzewania jest uznawany za jedną z tańszych i ekonomicznych możliwości dostępnych na rynku.
Jeśli Twoim najważniejszym celem jest zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie, musisz zadbać o to, aby folia grzewcza znalazła się na co najmniej 80% powierzchni mieszkania lub konkretnego pomieszczenia. Wspomniana instalacja nie powinna jednak znajdować się bezpośrednio pod meblami, które przylegają do podłogi.
Czy folia grzewcza pod panele to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu? To możliwość, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, przede wszystkim ze względu na niskie rachunki za ogrzewanie. Jednak najlepiej skonsultować kwestię ostatecznego wyboru systemu grzewczego ze specjalistą, który zapozna się z charakterystyką Twojego mieszkania i zaleci adekwatne rozwiązanie.
Komentarze