Kiedy warto i kto powinien wybrać taryfę G12? Poradnik

Taryfa G12Przed Tobą zadanie wyboru taryfy prądu? A może szukasz sposobu, jak zaoszczędzić nieco pieniędzy, i zastanawiasz się nad zmianą dotychczasowego sposobu rozliczania zużycia energii elektrycznej? Sprawdź, czy taryfa G12 to rozwiązanie dla Ciebie. Podpowiadamy, kiedy warto i kto powinien się na nią zdecydować.

Taryfa G12 - dla kogo?

Taryfa G12 - jak wszystkie inne z grupy G - jest przeznaczona głównie dla gospodarstw domowych (w tym także dla prosumentów, którzy produkują i konsumują energię elektryczną z OZE). Mogą z niej korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, pod warunkiem że nie przyjmują w nim klientów. Stosują się ją też m.in. w:

  • akademiki,
  • plebanie,
  • klasztory,
  • hospicja,
  • domy dziecka,
  • domki letniskowe,
  • garaże indywidualne (w których nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza).

Taryfę G12 możesz wykorzystać do zasilania zarówno urządzeń domowych, jak i maszyn gospodarskich. Łączna moc umowna sprzętów pobierających prąd w danym momencie nie może jednak przekroczyć 40 kilowatów (kW).

Taryfa G12 - czym się charakteryzuje?

Taryfa G12 to jedna z dwóch podstawowych taryf prądu, które sprzedawcy energii elektrycznej oferują odbiorcom indywidualnym. Od G11 - z której korzysta większość z niemal 15 mln gospodarstw domowych w Polsce - odróżnia ją przede wszystkim to, że jest dwustrefowa. Innymi słowy, obowiązują w niej dwie strefy: niższej i wyższej stawki cenowej w ciągu doby.

Dokładny, godzinowy rozkład stawek cenowych jest ustalany przez każdego sprzedawcę prądu indywidualnie. Zazwyczaj jednak kształtuje się następująco:

Strefa z niższą stawką cenową (strefa nocna) - przez 10 godzin płacisz mniej za energię elektryczną:

  • od 22:00 do 6:00,
  • od 13:00 do 15:00 (dostępna u większości sprzedawców).

Strefa z wyższą stawką cenową (strefa dzienna) - charakteryzuje się droższą energią i najczęściej obowiązuje przez 14 godzin:

  • od 6:00 do 13:00 (tzw. szczyt przedpołudniowy),
  • od 15:00 do 22:00 (tzw. szczyt popołudniowy).

W przypadku taryfy G12 koszt prądu zmienia się w zależności od tego, o jakiej porze dnia go pobierasz. Najmniej zapłacisz za konsumpcję energii w godzinach pozaszczytowych. Inaczej to wygląda w taryfie G11 - cena prądu jest w niej stała przez całą dobę. Więcej na temat różnic pomiędzy poszczególnymi taryfami, przeczytasz na stronie E.ON Polska.

Kiedy warto wybrać taryfę G12?

Mimo że taryfa G12 pozwala oszczędzić na kosztach energii elektrycznej, szacuje się, że jedynie ok. 2 milionów gospodarstw domowych korzysta z niej na co dzień.* Dlaczego? Jest ona bardziej skomplikowana niż standardowa taryfa G11. W efekcie, aby była opłacalna, domownicy muszą umiejętnie zarządzać zużyciem prądu. Oznacza to m.in. włączanie energochłonnych urządzeń w godzinach pozaszczytowych, kiedy koszty energii są niższe.

Taryfa G12 będzie odpowiednia w przypadku gospodarstw domowych, które:

  • konsumują najwięcej prądu nocą i wczesnym popołudniem,
  • są ogrzewane elektrycznie i największe zużycie energii notują w godzinach nocnych,
  • potrafią umiejętnie zarządzać konsumpcją prądu, np. poprzez programowanie sprzętów, tak aby pracowały w tych godzinach, w których zużycie prądu jest korzystniejsze cenowo.

Pamiętaj, w zależności od sprzedawcy energii elektrycznej godziny obowiązywania niższych i wyższych stawek cenowych mogą być różne. Dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź, czy odpowiadają one Twojemu stylowi życia i temu, o jakich porach zużywasz najwięcej prądu. W przeciwnym razie przepłacisz, zamiast zaoszczędzić.

Taryfa G12

Opłacalność taryfy G12 - jak ją określić?

Szacuje się, że taryfa G12 staje się opłacalna, jeśli co najmniej 25-30 proc. zużycia prądu odbywa się w godzinach pozaszczytowych. Jeśli najwięcej energii konsumujesz w godzinach 6:00-13:00 oraz 15:00-22:00, najpewniej nie będzie ona dobrym wyborem. Zanim więc zdecydujesz się na zmianę, uważnie przeanalizuj swoje zużycie. Skrupulatnie notuj stan licznika przez parę dni - rano, po południu i wieczorem. Łatwo wyciągniesz wniosek, o jakich porach wykorzystujesz najwięcej prądu.

Taryfa G12w - źródło dodatkowych oszczędności

Mówiąc o taryfie G12, warto wspomnieć o jej weekendowym wariancie - G12w. W jego przypadku niższa stawka cenowa obejmuje dodatkowo weekendy, święta i dni wolne od pracy. To propozycja warta rozważenia, jeśli w dni robocze przebywasz poza domem lub korzystasz z energochłonnych urządzeń głównie w wymienione dni.

Chociaż taryfa G12 to mniej popularne rozwiązanie wśród odbiorców indywidualnych niż taryfa G11, pozwala uzyskać nawet kilkaset złotych oszczędności w skali roku. W perspektywie długoterminowej może się zatem okazać opłacalnym wyborem. Warunek jest jeden - musi wpisywać się w Twój styl życia. Jeśli zdecydujesz się na taryfę G12, a jednak będziesz zużywać prąd głównie w godzinach, w których jest on najdroższy, negatywnie odbije się to na zawartości Twojego portfela.

*Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Regulacji Energetyki, https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10718,Ile-zaplacimy-za-energie-elektryczna-od-stycznia-2023-roku.html (dostęp 13.11.2023).

Komentarze