Uważany jest za ostoję elegancji, ładu i porządku. Ponadczasowy i oryginalny styl klasyczny od wielu lat inspiruje fanów nieszablonowych aranżacji, którzy chcą w swoim wnętrzu odnaleźć spokój i harmonię. I chociaż często mylony jest z pałacowymi wnętrzami, jest zupełnie pozbawiony przepychu.
W przeciwieństwie do kunsztownie urządzonych królewskich komnat, nie spotkacie tutaj efektu przytłoczenia kreowanego przez nadmiar zdobień i dekoracyjnych dodatków. W klasycznych domach wszystko jest wyważone i skrupulatnie zaplanowane, co sprawia, że pokoje są przestronne, jasne i zapraszają gości przytulnym klimatem.
Wiele inspiracji czerpanych jest z poprzednich epok, co nie oznacza oczywiście, że brakuje nowoczesnych akcentów stawiających kropkę nad i w każdej aranżacji. Jeśli zastanawiacie się, co jest wyznacznikiem stylu klasycznego, zapewniamy Was, że nie znajdziecie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wyobraźcie sobie po prostu szykowne wnętrze. Wszystko, co przyjdzie Wam na myśl, z pewnością odnajdzie się w tym ponadczasowym nurcie. My postaramy się dzisiaj nakreślić pewne zasady, które poprowadzą ścieżką elegancji i sprawią, że w Waszym domu zagości wytworny klimat.
Łagodne odcienie kluczem do elegancji
Styl klasyczny kocha jasne, stonowane kolory. Na idealnie gładkich ścianach doskonale sprawdza się zawsze modna biel będąca znakomitym tłem dla mebli i dodatków. Jej alternatywą są odcienie ecru. Możecie także pokusić się o szarości oraz beże. Zdecydowanie lepiej unikać pastelowych tonacji - różu, fioletu oraz zieleni, które wniosłyby do aranżacji zbyt słodki akcent. Dobrym pomysłem jest natomiast sięgnięcie po tapety. Proste nadruki w postaci pasków czy łagodnych geometrycznych deseni świetnie ożywią wnętrze. Możecie ozdobić nimi wszystkie lub tylko jedną ścianę, najlepiej tę, która nie jest zastawiona przez komody, witryny, czy komplet wypoczynkowy.
W klasycznych wnętrzach na podłodze znajdziecie najczęściej elegancki, starannie wycyklinowany i lakierowany parkiet. Miłośnicy oryginalnego designu nie stronią też od naturalnych kamieni, z granitem i marmurem w rolach głównych. Jeżeli natomiast zdecydujecie się na płytki ceramiczne, strzałem w dziesiątkę będzie ponadczasowa, czarno-biała szachownica, która podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza. Pamiętajcie też o sufitach. Wszelkiego rodzaju stiuki i zdobienia, o ile występują w umiarkowanej ilości, są mile widziane.
Meble z duszą
Klasyczny styl wymaga też odpowiednio dopasowanych mebli. Przestrzegamy Was przed popadnięciem w przesadę i wyborem ciężkich, masywnych, kunsztownie rzeźbionych komód czy witryn. Nie oznacza to jednak, że nie ma dla nich miejsca - wręcz przeciwnie. Nie zapominajcie jednak, że w przypadku tego typu aranżacji mniej znaczy lepiej. Komoda ludwikowska, czy szafka nawiązująca do nurtu art deco powinna stanowić jedynie motyw dekoracyjny. Oznacza to, że jej dopełnieniem muszą być meble o czystej bryle pozbawione zbyt wielu ozdobnych elementów. W klasycznych wnętrzach do głosu dochodzi jakość. Wybierajcie więc meble wykonane z naturalnego drewna - dębu, buku czy hebanu, które zaskoczą Was nie tylko szykownym designem, ale także trwałością i solidnością. Szafki możecie dopełnić półkami, które pozwolą Wam optymalnie wykorzystać przestrzeń i pomieszczą bibeloty będące rodzinnymi pamiątkami. W sypialni, obok łóżka z kunsztownie dekorowanym wezgłowiem, umieśćcie stylową toaletkę, z maleńkimi szufladkami oraz lustrem osadzonym w pięknie rzeźbionej ramie. Całość możecie dopełnić fotelem tapicerowanym wzorzystą tkaniną.
Pamiętajcie, że klasyczne wnętrza są oazą odpoczynku. Nie może więc zabraknąć w nich wygodnego kompletu wypoczynkowego. Skórzana sofa dopełniona przez bufiaste fotele zapewni Wam relaks po męczącym dniu i stanie się prawdziwą wizytówką salonu. Postawcie obok niej stolik kawowy na kabriolowych nóżkach i przekonajcie się, jak wiele możliwości dają sprawdzone rozwiązania. Klasyczny styl wybierany jest często przez rodziny, dla których życie toczy się wokół tradycji. Duży stół otoczony przez krzesła tapicerowane elegancką tkaniną z nikłym wzorem staną się miejscem, w którym wszyscy zasiądziecie do wspólnego posiłku, ciesząc się swoją obecnością.
Aranżacja zaplanowana w każdym calu, czyli kilka słów o dodatkach
Charakter wnętrz urządzonych w stylu klasycznym kreują także dodatki. Mosiężny żyrandol dopełniony przez szykowną lampę stojącą będzie wyjątkową ozdobą pomieszczenia. O romantyczny klimat po zapadnięciu zmroku zadbają z kolei kinkiety z niewielkimi skórzanymi abażurami, czy świece umieszczone w kunsztownie zdobionych kandelabrach. Ważnym elementem są także tekstylia. Ozdobą okien będą śnieżnobiałe, muślinowe firany delikatnie powiewające na wietrze. Koniecznie zawieście je na metalowych karniszach z dekoracyjnym ornamentem. Przed słońcem ochronią Was z kolei masywne, jednolite kotary wykonane z naturalnych tkanin. O przytulną, ciepłą atmosferę zadbają natomiast dywany i dywaniki umieszczone na podłodze.
Możecie także pokusić się o eleganckie skóry naturalne, prezentujące się wyjątkowo efektownie w okolicach kominka czy narożnika. Dobrym pomysłem są także miękkie, wełniane narzuty, które wraz z satynowymi poduszkami staną się świetną ozdobą mebli wypoczynkowych. Na stole powinien z kolei pojawić się wyprasowany, haftowany obrus w białym kolorze, który uprzyjemni każdy posiłek. Urządzając wnętrze w klasycznym stylu zwróćcie także uwagę na dekoracje ścian. Lustro w mosiężnej ramie pozwoli Wam optycznie powiększyć przestrzeń i wniesie do pomieszczenia luksus. Reprodukcje obrazów Waszych ulubionych artystów nadadzą wnętrzom indywidualny sznyt i odzwierciedlą Wasze zamiłowanie do sztuki. W przeszklonych witrynach możecie z kolei umieścić porcelanową zastawę zdobioną delikatnym wzorem. Na komodach idealnie sprawdzą się natomiast rozmaite figurki, skrzynki dekorowane metodą decoupage’u i wazoniki z suszonymi kwiatami, które dodadzą do aranżacji kobiecy, trochę romantyczny akcent.
Komentarze