Kolory do kuchni

Kolory do kuchniDobrze zaaranżowana kuchnia szybko staje się sercem domu, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu i najdłużej im zapada w pamięci. Któż z nas nie jest w stanie odtworzyć w pamięci babcinej kuchni pachnącej ulubionym ciastem, czy tej z domu rodzinnego w której zajadaliśmy w pośpiechu śniadanie.

Dzieje się tak dlatego, że jest to pomieszczenie w którym pracują wszystkie nasze zmysły wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. Co zatem zrobić by kuchnia była sercem domu, podkręcała zmysły i zachwycała nie tylko domowników?

Kolory to podstawa

Wbrew pozorom to nie rozmiar ani kształt pomieszczenia decydują o tym czy czujemy się w nim dobrze a właśnie kolorystyka - barwy mają wpływ nie tylko na wrażenia estetyczne, mogą relaksować, uspokajać lub przeciwnie dodawać energii i pobudzać, a także wprowadzać w zły nastrój. Ponadto mogą wzmagać apetyt lub sprawić, że nawet najsmaczniejsze potrawy go stracą. Jak widać dobór kolorów do kuchni nie powinien być przypadkowy, ale dobrze przemyślany, tak by nie tylko podobał się lecz tworzył fajne, klimatyczne miejsce oblegane przez domowników i gości.

Oczywiście kwestia tego jak dany kolor wpływa na samopoczucie i apetyt domowników jest bardzo ważna, jednak zanim przystąpimy do aranżacji wnętrza biorąc pod uwagę koloroterapię, najpierw warto wyznaczyć temperaturę i tonację barw pasującą do położenia kuchni względem słońca. Następnie pomocne będzie skorzystanie z koła barw i kilku zasad dotyczących doboru kolorów do efektu jaki chcemy osiągnąć. Pamiętajmy bowiem, że chęć urządzenia "apetycznej" i przyjaznej kuchni nie musi eliminować zamiłowania do pomieszczeń z mocnym akcentem kolorystycznym, bądź przeciwnie harmonijnych i spójnych.

Zasady dobierania kolorów do kuchni

Kuchnię zachodnią i południową najlepiej gdy pomalujemy na zimny delikatny kolor, co z kolei kłóci się z koloroterapią mówiącą, że apetyt wzmagają te soczyste, innymi słowy kolory owoców i warzyw. Jeśli jednak wspomniane czerwienie, żółcie i pomarańcze nieco złamiemy tak by straciły na swej intensywności to nie będą zbyt mocne w jasnej, słonecznej kuchni. Kuchnia najczęściej jest wielokolorowa, a więc można je nieco stłumić za pomocą dodatków i mebli w innych kolorach. Błędem natomiast będzie zastosowanie w takim pomieszczeniu kilku zdecydowanych kolorów. Jeśli więc wybierzemy odważną barwę na ścianach najlepiej jak wówczas zabudowa będzie stonowana i bardziej neutralna. Zwolennicy wielu kolorów natomiast mogą zastosować nie więcej niż trzy barwy, przy czym jedną jako bazę w postaci ścian, drugą mogą być meble a trzecią dodatki. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku do wyboru mamy kolory pastelowe, spokojne i neutralne. Doskonałym sposobem na dobranie trzech kontrastujących barw, które stworzą harmonijną całość jest narysowanie wewnątrz koła barw trójkąta o równych bokach - wówczas jego wierzchołki wskażą kolory, które stworzą harmonijne trio.

Kuchnia wschodnia jest słoneczna jedynie o poranku, przez resztę dnia jest słabiej oświetlona, dlatego też najodpowiedniejsze kolory do niej to jasne pastele. W tym wypadku mamy do wyboru barwy ciepłe co znacznie ułatwia zadanie, gdyż możemy zastosować brzoskwiniowy, jasny malinowy, a nawet stonowaną, jasną czerwień oczywiście wpisującą się w pastelowe odcienie. Ilość kolorów takiej kuchni jest dowolna, jednak nie warto przesadzać bo więcej nie znaczy wcale lepiej. W przypadku pasteli trudno mówić o kontrastach, ale połączenie trzech różnych kolorów powinno dać efekt subtelnego, wysmakowanego kontrastu, który sprawi że pomieszczenie nabierze charakteru. Doskonałym rozwiązaniem dla kuchni wschodniej jest zastosowanie różnych odcieni jednego koloru, co sprawi że kuchnia będzie nowoczesna, harmonijna i bardzo lekka. Tak urządzone pomieszczenia sprzyjają relaksowi, a pomalowane w barwy wzmagające zmysł smaku sprawią, że będzie kojarzona z prawdziwymi przysmakami.

Kuchnia północna jako ciemne pomieszczenie wymaga zastosowania chłodnych niezbyt ciemnych barw, cieplejsze kolory mogą być zbyt intensywne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by wprowadzić jedną ciepłą barwę w postaci dodatków. Niewielka ilość ciepłych soczystych kolorów nikogo nie zmęczy, a sprawi że pomieszczenie się ożywi, a apetyt domowników wzrośnie.

Najlepsze kolory do kuchni

Najlepszymi kolorami do kuchni są te, które kojarzą się z jedzeniem, a dokładnie z owocami i warzywami o słodkawym smaku i intensywnym zapachu. Organizm ludzki zapamiętuje nie tylko różne wydarzenia ze swojego życia, ale również doznania smakowe. Podczas jedzenia korzystamy ze wszystkich zmysłów, jeśli jeden z nich otrzyma bodziec przywołujący dane wspomnienie automatycznie uruchamia inne. Zatem ściana w kolorze ulubionego kompotu sprawi, że poczujemy jego zapach a nawet smak, kolejnym krokiem będzie uczucie zwiększonego apetytu i głód.

Propozycje kolorystyki kuchni:

  • czerwony we wszystkich odcieniach, jednak należy pamiętać, że jest to bardzo mocna barwa, która w nadmiarze może powodować zmęczenie, a nawet rozdrażnienie. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc pomalowanie jednej ze ścian na czerwono, najlepiej tej na którą patrzymy siedząc przy stole. Szafki kuchenne w tym kolorze również pobudzą apetyt, jednak na nich należy poprzestać i wprowadzić dodatkową znacznie spokojniejszą barwę na ścianach. Jeśli zastosowanie dużego akcentu czerwieni jest niemożliwe ze względu na złe oświetlenie kuchni można ją wprowadzić w postaci zastawy stołowej i dodatków, które towarzyszą przy posiłkach.
  • pomarańczowy od bardzo jasnego po mocny i zdecydowany - również pobudza łaknienie i daje spory zastrzyk energii.
  • żółty od budyniowego po mocny, soczysty - to kolejny kolor wielu warzyw i owoców, dlatego też prawie każdy jego odcień będzie pobudzał apetyt. Dodatkowo przebywanie w takiej kuchni sprawi, że zmęczenie ustąpi miejsca relaksowi, a ten powoli przerodzi się w przypływ dodatkowej porcji energii.
  • różowy to kolor kojarzony ze słodyczami i bardzo słodkimi owocami, dlatego też każdy deser podany w takim otoczeniu będzie smakował znacznie lepiej. Jeśli natomiast wybierzemy róż wpadający w malinę uzyskamy efekt podobny jak przy czerwieni.

Kolory do kuchni

Kolory do kuchni

Kolory do kuchni

Kolory do kuchni

Kolory do kuchni

Kolory do kuchni

Kolory do kuchni

Kolory do kuchni

Kolory do kuchni

Kolory do kuchni

Komentarze