Kolory w sypialni - ściany, meble, dodatki

Niebieski kolor w sypialniSypiania to pomieszczenie, które dla większości osób jest oazą spokoju, relaksu i wyciszenia, dlatego też bardzo ważny jest odpowiedni dobór barw. W dużej mierze kolory do sypialni powinny być uzależnione od temperamentu osób ją zamieszkujących.

Zastosowanie barw dynamicznych i energetyzujących poleca się dla osób o usposobieniu spokojnym, wręcz flegmatycznych, lubiących długo spać, dla których każdy poranek jest bardzo trudny do przeżycia.

I wręcz odwrotnie - barwy spokojne dla osób będących wulkanami energii, którzy podczas snu odreagowują intensywny dzień, zasypiając układają plan działania na kolejne dni, a rano tryskają nową porcją wigoru nie dając szansy reszcie domowników na spokojne przebudzenie.

Dla pierwszego typu osobowości doskonałymi barwami w sypialni będą więc bardzo modne szarości, turkusy, różne odcienie ciepłej pomarańczy, białe ściany z dodatkiem limonki, szare z dodatkiem przytłumionej maliny, słoneczny żółty, stonowana lawenda lub rozmaryn, połączenie popielatego z bezkresnym błękitem oceanu.

Sypialnia dla osób tryskających energią bez względu na porę dnia i nocy powinna być natomiast stonowana, tak by kolory w sypialni ułatwiały relaks i wyciszenie przed snem, a po przebudzeniu pozwalały osiągnąć kompromis pomiędzy chęcią do działania, a realnymi możliwościami. W tym wypadku doskonale sprawdzą się wszystkie odcienie szarości, piaskowego beżu, écru, jasnych brązów, wanilii, mokki. Oczywiście każda z ciemnych barw powinna mieć jaśniejszą bazę, np. biel, magnolię, bardzo jasny beż lub popiel.

Kolory w sypialni to nie tylko ściany - kolory mebli i dodatków

Kolory w sypialni to nie tylko ściany, meble również nadają charakter całej aranżacji, ich barwa powinna pasować również do koloru ścian. Do najbardziej popularnych należą te wykonane z białej płyty meblowej, bielonego drewna lub pozostawionego w naturalnym kolorze gdyż są neutralne. Tego typu meble najlepiej sprawdzą się w sypialniach, których kolorystyka powinna energetyzować. Doskonałym uzupełnieniem takiej aranżacji będą zasłony w jednym z kolorów występujących w pomieszczeniu i popularna obecnie pościel 3D w mocnych, zdecydowanych barwach przedstawiająca ruchliwą ulicę, szybkie, sportowe auto, czy biegnące dzikie zwierzę.

Sypialnia, której zadaniem jest wyciszenie może zostać urządzona ciemniejszymi meblami np. czarnymi obitymi skórą, lub z ciemnej płyty meblowej w gustowne słoje np. modny palisander, lub z naturalnego drewna pokrytego ciemną bejcą. W tak zaaranżowanym pomieszczeniu kluczową rolę odgrywają dodatki, które w tym wypadku powinny kontrastować kolorystycznie. Doskonale zatem sprawdzą się zasłony, dywan przy łóżku czy ozdobne bibeloty w kolorze ciemnego mocnego fioletu, turkusu, czy soczystej czerwieni. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tylko jednej lub dwóch barw kontrastujących, w przeciwnym wypadku powstanie kolorystyczny chaos. Pościel w takiej sypialni powinna relaksować i odprężać dlatego warto wybrać jasną z delikatnym wzorem.

Komentarze