Kuchnia - jak wybrać nowoczesne oświetlenie?

Nowoczesne oświetlenieKuchnia to centrum domu. W żadnym innym pomieszczeniu rodzina nie spędza tyle czasu wspólnie, ile przy kuchennym stole. A skoro to pomieszczenie jest tak ważne, powinno być odpowiednio oświetlone. Niezależnie od wielkości, lampy do kuchni powinny dawać światło w newralgicznych punktach.

Kuchnia to centrum domu. W żadnym innym pomieszczeniu rodzina nie spędza tyle czasu wspólnie, ile przy kuchennym stole. A skoro to pomieszczenie jest tak ważne, powinno być odpowiednio oświetlone. Niezależnie od wielkości, lampy do kuchni powinny dawać światło w newralgicznych punktach. O tym, które to punkty czy miejsca, łatwo się przekonać, obserwując, gdzie domownicy najczęściej siedzą, przygotowują czy spożywają posiłki. Tych miejsce jest zazwyczaj kilka, dlatego też zamiast jednego źródła światła lepiej zdecydować się na kilka i wybrane lampy do kuchni rozmieścić w różnych punktach. W których konkretnie?

Przy kuchennym stole

Najczęściej kuchnia, szczególnie w małych mieszkaniach, jest równocześnie jadalnią i główne miejsce zajmuje w niej stół. Dlatego też planując oświetlenie do kuchni, warto zacząć od tego właśnie punktu. Zazwyczaj oświetla się go wieszając jedną dużą lampę w pewnej odległości od płaszczyzny blatu. Obecnie odchodzi się już od tego, na rzecz bardziej nowoczesnych, ale nie mniej skutecznych rozwiązań. Jednym z nich jest konstrukcja złożona z kilku lamp zawieszonych na podłużnej belce wzdłuż stołu lub "pająk", czyli żarówki na kablach podwieszone w różnych miejscach u sufitu. Tego typu oświetlenie do kuchni jest nie tylko praktyczne i spełniające swoje zadanie. Stanowi również nowoczesną i ciekawą dekorację. Dopełnieniem lampy wiszącej mogą być lampki umieszczone na ścianach, jeśli stół jest do którejś z nich dosunięty. Ciekawym i interesującym akcentem jest też ustawienie lampek nocnych na parapecie kuchennym - zapalone tworzą wieczorem ciepły klimat, stanowiąc dodatkową dekorację pomieszczenia.

Nowoczesne oświetlenie

Oświetlenie blatu kuchennego

Równie ważnym, a może nawet ważniejszym niż stół miejsce w kuchni, jest blat roboczy. Przestrzeń, gdzie przygotowywane jest jedzenie i wykonywane inne czynności (często przy użyciu ostrych narzędzi), wymaga szczególnej uwagi. Dlatego też oświetlenie blatu kuchennego powinno być dobrze dopracowane. Warto zwrócić tu uwagę nie tylko na kąt padania światła i jego rodzaj, ale też dobór odpowiednich lamp. W przypadku blatów, nad którymi zawieszone są szafki, można pomyśleć o listwie lub reflektorach montowanych właśnie do szafek. Tak umieszczone lampki nie będą oślepiać, a skutecznie doświetlą miejsce pracy. Innym rozwiązaniem może być lampka na regulowanym elastycznym ramieniu, którą można dostosować do swoich potrzeb. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale też efektowne wizualnie. Idealnym uzupełnieniem dla oświetlenie przy blacie kuchennym jest montaż analogicznego, w postaci listwy LED przy dolnych szafkach, tak by oświetlały podłogę. Tego typu oświetlenie do kuchni sprawi, że pomieszczenie nabierze nowoczesnego wyglądu. Projektując kuchnię warto pamiętać, że jest to nie tylko miejsce, gdzie przygotowuje się jedzenie, ale też miejsce spotkań całej rodziny. By było przestrzenią przyjazną dla wszystkich, należy pamiętać nie tylko o odpowiednich sprzętach i praktycznych miejscach do przechowywania, ale też odpowiednim oświetleniu, dzięki któremu kuchnia będzie naprawdę sercem domu, które można kupić na dommania.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze