Lampy wiszące z abażurem - do jakich wnętrz pasują i gdzie je montować?

Lampy wiszące z abażuremLampy wiszące z abażurem to klasyka, która nie w każdym wnętrzu zaprezentuje się równie dobrze. Zobacz, do jakich wnętrz pasują wiszące lampy stylizowane na retro i rustykalne.

Lampy wiszące z abażurem - czym różni się lampa od żyrandola

Lampa z abażurem czy żyrandol? Dziś te dwa określenia używane są zamiennie i mało kto pamięta, że lampa to instalacja z pojedynczym źródłem światła (jeden kabel, jedna żarówka), podczas gdy żyrandol może mieć ich więcej. Aktualnie nawet na klasyczne sześcioramienne żyrandole można powiedzieć "lampa wisząca" i nie będzie to błąd. Natomiast warto zwrócić uwagę, czy owa lampa osłonięta jest klasycznym kloszem (szkło, ceramika) czy też tkaninowym abażurem, znanym raczej z lamp stojących i stołowych.

Lampy wiszące z abażurem

Lampy wiszące z abażurem - różne kształty abażurów

Abażury w lampach (zarówno wiszących, jak i stojących) przybierają najczęściej dwa kształty: otwartego walca lub ściętego stożka. W nowoczesnych wersjach można zobaczyć też ich wariacje, a więc wydłużone walcowate abażury lub piramidy z odciętym wierzchołkiem i wyraźnie zaznaczonymi krawędziami. W tego typu projekty celuje między innymi marka G&C Interiors.

Kształt abażura to jego wyróżnik i jedna z cech, która przypisuje lampę do konkretnego stylu. Drugim jest kształt lampy jako całości.

Lampy wiszące z abażurem

Lampy wiszące z abażurem do wnętrz - klasycznych i retro

Tradycja lubi abażury w kształcie ściętych stożków i piramid - piękne abażury znajdziecie na myhoneyhome.pl . Takie zwężające się u góry dekoracje mają tworzyć ciekawy efekt świetlny, wnętrze będzie bardziej klimatyczne i nastrojowo doświetlone. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę abażurów. We wnętrzach nawiązujących do klasyki i stylu retro będą to wszelkie odcienie beżu, brązu i bieli. Nie zawadzą złote i srebrne lamówki, które delikatnie rozproszą światło. Bardzo ładnie prezentują się ciemne abażury plisowane.

Lampy wiszące z abażurem

Lampy wiszące z abażurem do wnętrz glamour i New York

Stylowe, eleganckie wnętrza mieszczańskie potrzebują odpowiedniej oprawy świetlnej. Tu nie sprawdzą się stożkowe abażury, poleca się raczej te w kształcie walca. Ich kolorystyka także odbiega od tradycji - dziś to przede wszystkim srebro, granat, szarość i écru. Dla lepszego efektu takie abażury szyje się z weluru lub satyny, te materiały mają zdolność do odbijania światła. Lampy wiszące do wnętrz glamour i New York powinny mieć więcej niż jedną żarówkę, a więc kształtem przypominać żyrandol. Nie zawadzi, jeśli będzie on w dolnej części ozdobiony kryształkami.

Lampy wiszące z abażurem

Komentarze