Lepszy sen = lepsze życie. Jak odpowiednio dobrać łóżko i materac?

Odpowiednie łóżko i materacNie każdy wie, że miejsce snu bezpośrednio wpływa na proces regeneracji organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby prawidłowo dobrać łóżko oraz materac. Potrzebujesz sprawdzonych wskazówek? Znajdziesz je w tym wpisie!

Wbrew pozorom nie trzeba posiadać ogromnego budżetu. Podstawą jest to, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Pierwszym krokiem jest dokładne przeanalizowanie parametrów użytkowych wybranego produktu. Ponadto, warto jest sprawdzić opinie wystawione przez użytkowników.

Jakie łóżko wybrać?

Już na samym początku należy zaznaczyć, że kanapy oraz narożniki z funkcją spania nie zapewniają odpowiedniego poziomu ergonomii. Sprawdzą się one w przypadku osób, które sporadycznie muszą spać w salonie. Najlepszym wyborem jest klasyczne łóżko (stelaż + materac), ponieważ można je w stu procentach dopasować do indywidualnych potrzeb.

  • Rozmiar ramy - wszystko zależy od tego, czy wybieramy łóżko dla dziecka, nastolatka, osoby dorosłej, pary. Ważne jest, aby zapewnić sobie dostateczną ilość przestrzeni. Duże znaczenie ma również metraż pomieszczenia. Mogłoby się wydawać, że w małym wnętrzu najlepiej sprawdzi się rozkładana kanapa, jednak trzeba podkreślić, że nie zagwarantuje ona zdrowego snu.
  • Jakość wykonania - stelaż łóżka musi być solidny i dopasowany do rzeczywistego obciążenia. W innym przypadku podstawa podtrzymująca materac szybko ulegnie uszkodzeniu. Największym zainteresowaniem cieszą się stelaże drewniane oraz metalowe, które są relatywnie mocne, a zarazem lekkie. Nie można nie wspomnieć o łóżkach tapicerowanych np. z wewnętrznymi skrzyniami na pościel.
  • Cena - mogłoby się wydawać, że godne uwagi łóżko musi kosztować majątek. Nic bardziej mylnego! Już za kilkaset złotych można zakupić trwały stelaż, który posłuży długie lata. Warto również polować na kody rabatowe, które regularnie oferowane są przez popularne sklepy z wyposażeniem wnętrz, takie jak, chociażby popularna w całej Polsce Abra: https://www.wydawajdobrze.com/kody-rabatowe-kupony/abra.

Prawidłowy dobór materaca

Znalezienie idealnego materaca może okazać się nie lada wyzwaniem! Należy mieć świadomość, że jest to element, który bezpośrednio odpowiada za wygodę oraz ergonomię snu. Niewłaściwie dobrany może powodować dolegliwości bólowe, sztywnienie karku lub kończyn, problemy z przepływem krwi. Poniżej przedstawiono czynniki, które dobrze jest przeanalizować przed podjęciem decyzji zakupowej.

  • Optymalna twardość - zasada jest prosta - im wyższa waga, tym twardszy powinien być materac. Bardzo często w specyfikacji produktu można znaleźć informacje o zalecanej maksymalnej masie ciała. Zazwyczaj osobom ważącym mniej niż 80 kg rekomendowane są materace o twardości H2. Ci, którzy ważą powyżej 80 kg zwykle wybierają modele H3 i H4. Nie jest tak jednak w każdym przypadku, ponieważ wspomniany przelicznik dotyczy głównie osób o średnim wzroście i wadze. Najlepiej uwzględnić posturę użytkownika (w przypadku nadwagi i otyłości zalecana jest wyższa twardość powierzchni).
  • Wypełnienie - do wyboru są materace piankowe, sprężynowe, lateksowe, a także wiele innych. Istotne jest to, aby powierzchnia elastycznie dopasowywała się do kształtu ciała. Nie może ona wywoływać nacisku, jednak materac podatny na zniekształcenia również nie zapewni oczekiwanego poziomu komfortu i bezpieczeństwa.
  • Cyrkulacja powietrza - zastosowane do produkcji materiały powinny zagwarantować dostateczny przepływ powietrza. Tylko wtedy można uniknąć rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Ponadto, taki materac może być swobodnie użytkowany latem - nie trzeba obawiać się nadmiernej potliwości.

Komentarze