Mały balkon - jak go urządzić?

Mały balkon w bloku - stolik, siedziskoMały balkon - jak go urządzić. Pomysły na aranżacje balkonu. Kiedy nadchodzi wiosna większość osób odrywa w sobie zamiłowanie do zieleni i tęsknotę za naturą, wówczas osoby dysponujące jedynie niewielkim balkonem w bloku marzą o założeniu na nim mini ogrodu.

Mimo iż przestrzeń do zagospodarowania jest niewielka można na niej zmieścić kilka roślin, które w połączeniu z niewielkimi meblami ogrodowymi będą imitowały mikro ogródek.

Meble na balkon - stolik, siedzisko

Zacznijmy wyboru mebli na balkon, gdyż nie warto z nich rezygnować na rzecz większej ilości roślin, ponieważ radość z "zielonego balkonu" nie będzie trwała długo jeśli nie będzie miejsca by się nim cieszyć. Na niewielkim balkonie najlepiej sprawdzi się nieduży stolik lub specjalny model, który jest przytwierdzany i całkowicie składany do ściany, ponadto rozkładane siedzisko. W ten sposób balkon w łatwy sposób można zamienić w suszarnię.

Rośliny na mały balkon

Wybierając rośliny na balkon należy pamiętać, że przestrzeń do zagospodarowania jest niewielka, dlatego też warto kupić rośliny pnące, które powieszone w skrzynkach balkonowych będą pięknie zwisać w dół.

Kolejną propozycją jest pionowy montaż roślin na specjalnie zakupionej pergoli lub w drabince wykonanej z palety przemysłowej. Inne rozwiązanie jest polecane dla osób lubiących styl eco i wtórne wykorzystanie materiałów. Do wykonania takiej drabinki potrzebujemy jednej lub dwóch palet w zależności od planowanej wysokości drabinki, należy również zadbać być odpowiednio ją przymocować, gdyż drewno jest ciężkie. Każdy dobrze zaprojektowany balkon powinien mieć dostęp do słońca, o czym należy pamiętać na każdym etapie projektu, dlatego też jeśli do wykonania drabinki będą użyte dwie palety należy pozbawić je co drugiej deski w pionie, w ten sposób słońce będzie swobodnie przepływać przez konstrukcję. Z palety można wykonać również półki na kwiaty.

Mały balkon w bloku - aranżacja

Jeśli natomiast właścicielowi balkonu marzy się skalniak można go wykonać przy użyciu zwykłej okrągłej donicy, w której należy posadzić rośliny skalne, a pozostałą ziemię obłożyć kamieniami ozdobnymi lub żwirem. By skalniak wyglądał autentycznie całą donicę z zewnątrz również można wyłożyć kamieniami polnymi lub ozdobnymi "księżycowymi", które dniem wyglądają jak biała skała, a nocą odbijają światło księżyca i pięknie połyskują. Ciekawym pomysłem jest też piętrowy gazon, czyli ozdobna donica, w której posadzone rośliny tworzą piramidę lub fontannę w zależności od użytych gatunków roślin.

Aranżacja małego balkonu

Aranżując mały balkon nie należy zapominać, iż zieleń ma być elementem ozdobnym i nie powinno być jej zbyt dużo, gdyż może przytłaczać. Ponadto zawsze należy pamiętać, iż zakupione rośliny będą rosły i nie ma sensu kupować dużych już wyhodowanych, gdyż może zabraknąć na nie miejsca po kilku tygodniach. Wybór roślin nie powinien być przypadkowy, jeśli balkon jest nasłoneczniony należy wybrać gatunki, które lubią dużo słońca, w zacienionych miejscach należy posadzić te, które nie potrzebują dużo światła. Jeśli planujemy kompozycję kilku roślin w jednej donicy zawsze należy zapytać sprzedawcy, czy wybrane rośliny mogą rosnąć obok siebie, gdyż niektóre gatunki nie "lubią" innych i skutecznie potrafią zwalczać niechcianych sąsiadów. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, to częstotliwość z jaką należy podlewać rośliny w stosunku do systematyczności ich właściciela, jeśli nawet kaktusa zdarza się zasuszyć bezpieczniej jest wybrać rośliny, które potrafią przetrwać bez wody przynajmniej kilka dni.

Kolorystyka na balkonie

Odpowiedni dobór kolorów na balkonie może zdziałać przysłowiowe cuda, jasna zieleń roślin, jasne, pastelowe barwy kwiatów, oraz otoczenie w barwach ziemi sprawi, iż balkon będzie się wydawać większy. Najlepszym zatem kolorem na pergole, drabinki i półki na kwiaty będzie naturalne drewno polakierowane lub specjalnie zaimpregnowane, tak by naturalny kolor nie została pokryty kolorem. Meble ogrodowe również najlepiej będą się prezentowały w barwach ziemi, choć w tym wypadku zdecydowanie praktyczniejszym wyborem będzie plastik lub rattan, który łatwiej utrzymać w czystości i nie niszczy się w deszczowe dni.

Komentarze