Materiały do ocieplenia poddasza - co wybrać?

Ocieplenie poddaszaPoddasze jest jednym z tych miejsc w domu, które wymagają dokładnej izolacji termicznej. Najwięcej ciepła z naszego domu ucieka właśnie przez dach, a to z kolei doprowadza do zwiększenia rachunków w sezonie grzewczym. Z drugiej zaś strony na poddaszu coraz częściej na poddaszu urządzamy sypialnie i pokoje dziecięce, więc musimy również zadbać o to, by panowały tam odpowiednie warunki. Wobec tego, jaki materiał warto wybrać do docieplenia tego pomieszczenia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału izolacyjnego?

Nie da się ukryć, że cały proces docieplenia poddasza zaczyna się już na etapie wyboru materiału izolacyjnego. Z pewnością świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że ich wybór jest obecnie dość szeroki. Warto jednak zauważyć, że w tej kwestii obowiązują pewne regulacje, zgodnie z którymi, materiał izolacyjny nie może mieć większego współczynnika przenikania ciepła niż 0,20 W/(m-k). Dlaczego jest to tak istotne? Otóż im mniejszy jest wspomniany już współczynnik, tym mniejsze będą straty ciepła, a tym samym zmniejszą się również nasze rachunki za ogrzewanie. Wobec tego, zanim dokonamy wyboru materiału izolacyjnego uwzględnijmy:

  • współczynnik izolacji termicznej;
  • grubość materiału izolacyjnego;
  • klasę ognioodporności.

Warto podejść do wyboru materiału dociepleniowego z odpowiednim zaangażowaniem, wówczas wykonana izolacja poddasza będzie idealnie spełniać swoją rolę.

Wełna, styropian czy pianka PUR - na co warto się zdecydować?

Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, jakie są obecnie wykorzystywane można zaliczyć:

  • wełnę mineralną;
  • styropian;
  • piankę PUR.

Wobec tego, na który z nich warto postawić? Otóż spośród wymienionych tworzyw najlepszymi parametrami cieszy się wełna mineralna, która jednak musi zostać odpowiednio dobrana. Dobrym przykładem okazuje się chociażby wełna Knauf Insulation, która występuje zarówno w rolkach jak i w płytach. Jest to materiał całkowicie ognioodporny, który dodatkowo zapobiega osadzaniu się wilgoci w izolowanych przestrzeniach. Analogicznie, eliminuje ona ryzyko powstawania grzybów i pleśni. Wełna mineralna wyróżnia się też świetnymi parametrami użytkowymi - izoluje budynek nie tylko pod względem termicznym, ale także i akustycznym. Drugim, zaproponowanym materiałem jest styropian. Niestety, ale w porównaniu do wełny charakteryzuje się on nieco gorszymi właściwościami. Co więcej, nie daje on możliwości zaizolowania poddasza pod względem akustycznym. Jest to również materiał palny, więc nie gwarantuje nam odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ostatnią alternatywą jest pianka PUR. Niestety, ponownie warto tu wskazać na to, że pianka ta cechuje się gorszymi właściwościami akustycznymi niż wełna mineralna. Ponadto piana PUR nie jest niepalna.

Czy warto więc postawić na wełnę mineralną?

Jeśli zależy nam na tym, by nasze poddasze było zaizolowane solidnie, a także, by izolacja była całkowicie odporna na korozje biologiczną, to faktycznie wełna mineralna okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Posiada ona świetne parametry, a jej montaż z pewnością nie obciąży konstrukcji. W porównaniu do styropianu i pianki PUR, to właśnie wełna prezentuje się najlepiej pod względem właściwości. Oczywiście wybór materiału do docieplenia poddasza należy tylko i wyłącznie do nas. Warto więc ponownie przeanalizować wady i zalety wymienionych tworzyw, a następnie zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania. Na tej podstawie z pewnością uda się nam wybrać najlepszy materiał do wykonania termoizolacji naszego poddasza.

Komentarze