Metamorfoza kuchni w jeden dzień

Metamorfoza kuchniCzy uda się przeprowadzić remont w 1 dzień? Kompleksową przebudowę - nie. Jednak 24 godziny w zupełności wystarczą, aby wykonać efektowną metamorfozę. Zmiana nie musi być duża, aby była dostrzegalna. Może objawiać się np. w przemalowaniu płytek w kuchni. Jak tego dokonać?

Dlaczego przemalowanie płytek w kuchni tyle zmienia?

Płytki są bardzo praktycznym rozwiązaniem - odporne na wilgoć i zabrudzenia, świetnie sprawdzają się w kuchni, zwłaszcza w okolicach blatu roboczego czy zlewozmywaka.

Nawet jeśli pozornie nie są centralnym elementem wnętrza - przemalowanie płytek w kuchni będzie z pewnością dostrzegalną zmianą. Do metamorfozy potrzebujesz zestawu farb, w skład którego wchodzi specjalistyczny podkład np. Tikkurila Otex Akva oraz farba nawierzchniowa - szczególnie odporna na podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu, na ścieranie i wielokrotne zmywanie - jak np. emalia z linii Tikkurila Everal Aqua.

Jak przygotować odświeżenie kuchni?

Zacznij od zabezpieczenia mebli znajdujących się w sąsiedztwie płytek, które mają zostać pomalowane. W przypadku elementów zabudowy, możesz ochronić ich powierzchnię, oklejając brzegi narażone na kontakt z farbą papierową taśmą. Pamiętaj, by wymontować kątowniki, które chroniły przestrzeń między blatem a kafelkami.

Jak skutecznie przeprowadzić metamorfozę?

Gdy masz już wygodny dostęp do płytek oraz dokładnie zabezpieczone meble i sprzęt AGD, możesz przejść do oczyszczenia kafelków z wszelkich osadów i tłuszczu. Najlepiej sprawdzi się specjalny detergent odtłuszczający, np. Tikkurila Maalipesu Powłoka farby będzie lepiej przylegać, jeżeli dokładnie oczyścisz powierzchnię przeznaczoną do malowania. Warto starannie przygotować płytki, aby dalsze prace przebiegały gładko, a efekt był naprawdę zadowalający. Na oczyszczone kafle nałóż specjalistyczny grunt, który zapewni odpowiednią przyczepność farby nawierzchniowej.

Ostatni etap to przemalowanie płytek w kuchni

Po wyschnięciu warstwy gruntującej nakładamy wałkiem farbę nawierzchniową przeznaczoną do malowania kafli w kuchni lub łazience. Takie farby występują w bogatej ofercie kolorystycznej, a więc kafelki mogą przybrać wymarzona barwę. Proponujemy dobrać odcień odświeżający aranżację, który będzie jednocześnie spójny z wyposażeniem i stylem wnętrza. Należy pamiętać o tym, że pomalowana powierzchnia zyskuje pełną odporność na zmywanie po ok. miesiącu. Do tego czasu należy obchodzić się z nią delikatnie, używając do czyszczenia miękkiej ściereczki oraz łagodnego detergentu.

www.tikkurila.pl

Ocena: 5.0