Modne wzory, kolory łazienek - nowe trendy aranżacyjne

Nowe trendy aranżacyjne: łazienka w stylu ekoJeszcze do niedawna w łazienkach królowały spokojne i stonowane kolory oraz oszczędne desenie. Obecnie najmodniejsze trendy w aranżacji łazienek są pełne zdecydowanych kolorów i ciekawych wzorów rodem z różnych stron świata. Dotyczą one nie tylko płytek ceramicznych czy tapet, ale również armatury łazienkowej i dodatków. Łazienka ma być wesołym i pełnym życia pomieszczeniem, gdzie dobry nastrój towarzyszy nam już od progu. Dowiedz się, jakie kolory i wzory do łazienki są teraz w modzie.

Marzysz o nowoczesnym, zgodnym z aktualnymi trendami w urządzaniu wnętrz wystroju łazienki, ale nie planujesz generalnego remontu? Nie martw się! Kwiatowe, geometryczne i mozaikowe wzory, które są aktualnie prawdziwym hitem w aranżacji łazienek, możesz wprowadzić do pomieszczenia w postaci dodatków. Już dokonując drobnych i nienadwyrężających za bardzo portfela zmian, możesz całkowicie odmienić swoją łazienkę.

Jak urządzić łazienkę? - nowe trendy aranżacyjne

Płytki ceramiczne w łazience
W łazienkach od lat niezmiennie królują płytki ceramiczne, którymi najczęściej wykańczamy zarówno podłogę, jak i ściany. Nie są one już, jak to niegdyś bywało, identycznych wymiarów. Co prawda moda na ogromne płytki ceramiczne nadal trwa, ale widać też wyraźny trend zestawiania ich z mozaikami z bardzo drobnych płytek. Nieaktualne jest też to, że płytki muszą mieć wyłącznie kształt kwadratowy lub prostokątny. Teraz dostępne są również płytki trójkątne, o kształcie wielokątów, a nawet okrągłe. Odchodzimy też od tradycyjnych jednobarwnych płytek ceramicznych na rzecz tych kolorowych i radosnych w kwiatowe, etniczne lub geometryczne wzory, ale bardzo modne są również takie z deseniem naśladującym naturalne drewno czy kamień - dotyczy to szczególnie płytek podłogowych.

Tapety łazienkowe
Poza płytkami do łask wracają także tapety łazienkowe. Nowoczesne tapety do łazienki są wykonane w zupełnie innej technologii niż te sprzed lat. Są przepiękne, odporne na działanie wilgoci i bardzo trwałe. Możemy je też kupić w wielu atrakcyjnych wzorach lub nawet sami zaprojektować swój własny wzór i zlecić produkcję naszej autorskiej tapety.  Przewagą tapety nad płatkami jest to, że o wiele łatwiej ją wymienić. Niestety, skuwanie płytek ceramicznych wiąże się z kosztowym i uciążliwym remontem. Natomiast wymiana tapety w łazience jest niedroga i potrawa zaledwie jeden dzień. Dlatego, jeśli lubimy zmiany, podążamy za trendami i często zmieniamy aranżację wnętrz, to tapeta łazienkowa będzie dla nas znacznie lepszym wyborem niż płytki.

Armatura łazienkowa - trendy
Kolejną ważną kwestią jest armatura łazienkowa. I tutaj widoczne są duże zmiany. Tradycyjne białe umywalki, zamykane kabiny prysznicowe z tworzywa sztucznego i obudowane płytami wanny odchodzą już w zapomnienie. Obecnie na topie są piękne okrągłe, kwadratowe lub prostokątne umywalki, które mogą mieć dowolny kolor lub być wykonane z przezroczystego szkła. Zamiast tradycyjnej kabiny, wygodniejszym i ładniejszym rozwiązaniem jest deszczownia. Prawdziwym hitem są też wanny wolnostojące na ozdobnych nóżkach oraz wanny z własną obudową.

Najmodniejsze kolory i wzory do łazienki

W kwestii kolorystyki można śmiało powiedzieć, że ascetyczne jednobarwne łazienkowe wnętrza odchodzą powoli w niepamięć. Prawdziwym hitem są obecnie łazienki w stylu eko, nawiązujące silnie do natury, a także zdecydowane geometryczne wzory oraz ludowe i etniczne ornamenty. Poniżej znajduje się opis trzech najmodniejszych trendów w urządzaniu łazienek.

1. Wzory roślinne do łazienek

Podłoga w drewnie lub kamieniu albo w płytkach ceramicznych i których wzory imitują te naturalne powierzchnie, a na ścianach jasne płytki lub tapeta w delikatne roślinne wzory - tak prezentuje się bardzo modna łazienka w stylu eko.

W łazience eko możemy wykorzystać kolory, takie jak:

 • biel,
 • écru,
 • beż,
 • brąz,
 • delikatne, ale i soczyste zielenie,
 • błękity,
 • pastele.

Łazienka z motywami roślinnymi to bardzo subtelne i romantyczne wnętrze. Jest to idealna propozycja dla osób, które nie lubią krzykliwych barw i wzorów.

2. Wzory geometryczne w łazience

Kolejnym gorącym trendem w wystroju łazienek są geometryczne wzory. Znajdziemy je zarówno na płytkach podłogowych, jak i ściennych, czy tapetach oraz w formie armatury łazienkowe:

 • kwadraty,
 • prostokąty,
 • trójkąty,
 • koła - na bazie tych figur zbudowany jest wystrój całego wnętrza.

Geometryczne wzory na ścianach mogą mieć wyraziste jaskrawe kolory lub być bardziej stonowane i spokojne. Można postawić na ferie barw lub zestawić ze sobą tylko dwa kolory. Wszystko jest kwestią gustu.

Weźmy jedynie pod uwagę to, że mała łazienka nie będzie wyglądać dobrze w dużej ilości bardzo intensywnych kolorów. Jeśli przesadzimy z żywymi kolorami, wnętrze będzie sprawiać wrażenie przeładowanego, ciemnego i jeszcze mniejszego niż jest w rzeczywistości. Dlatego, jeśli nasza łazienka jest niewielka, postarajmy się zachować kolorystyczny umiar. Z kolei na dużym metrażu możemy sobie pozwolić na większą swobodę w kwestii mieszania barw.

3. Egzotyczne mozaiki i wzory ludowe do łazienki

Swój renesans przeżywają obecnie także egzotyczne mozaiki, wzory etniczne z dalekich krajów, ale też polskie wzornictwo ludowe. Ten trend jest wyraźnie widoczny także w aranżacji łazienek.

Wybór płytek łazienkowych oraz tapetach w takich wzorach jest ogromny.

 • Jaśniejsze wnętrze ozdobione naszymi rodzimymi ludowymi wzorami to idealne rozwiązanie do małych łazienek;
 • Z kolei duże pokoje kąpielowe będą wyglądać bardzo elegancko w egipskich mozaikach i dalekowschodnich wzorach w nasyconych jaskrawych lub ciemnych barwach.

Niezależnie od stylu, jaki wybierzemy do naszej łazienki, pamiętajmy o tym, że wystrój wnętrza budują nie tylko elementy stałe takie, jak: płytki czy armatura, ale również drobne dodatki w postaci ręczników i akcesoriów łazienkowych. Nie bez znaczenia są nawet opakowania kosmetyków.

Wszystkie materiały budowlane, armaturę oraz akcesoria i dodatki potrzebne podczas urządzania, remontu lub po prostu zmiany aranżacji łazienki kupimy w marketach budowlanych, sklepach z wyposażeniem łazienek oraz salonach meblowych. Zarówno wybór mebli, jak i armatury, płytek łazienkowych, tapet czy drobnych dodatków jest ogromny. Bez trudu więc każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb, gustu i zasobności portfela.

Urządzając łazienkę, weźmy pod uwagę to, że jej wystrój prawdopodobnie pozostanie z nami na lata. W tym czasie trendy w aranżacji wnętrz zmienią się zapewne co najmniej kilka razy. Warto więc tak przemyśleć i zaprojektować wnętrze naszej łazienki, żeby w razie potrzeby można było łatwo i niedrogo je unowocześnić zmieniając tylko dodatki bez konieczności wykonywania dużego i kosztownego remontu.

Komentarze