Montaż klimatyzacji - najważniejsze informacje

Montaż klimatyzacjiJeszcze kilka lat temu na komfort klimatyzowanego pomieszczenia mogły pozwolić sobie głównie firmy i osoby z większymi oszczędnościami. Dziś, wraz z ociepleniem klimatu i zmniejszeniem cen sprzętu i montażu, chętniej decydujemy się na kupno jednostek chłodzących. Klimatyzacja staje się standardem w biurach, miejscach aktywności zawodowej, ale także w domach i mieszkaniach. Sprawdź na czym polega montaż klimatyzacji, a także jakie najważniejsze aspekty powinieneś rozważyć przy podjęciu decyzji przy wyborze klimatyzatora.

Montaż klimatyzacji - wybór sprzętu

Sam montaż klimatyzacji (typu split czy multisplit) to przede wszystkim instalacja jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Zanim jednak przejdziemy do tego etapu, w pierwszej kolejności należy rozważyć wybór systemu chłodzącego. Dobór odpowiedniego sprzętu, podobnie jak sama instalacja, powinien być konsultowany z fachowcami. Dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów zyskasz pewność, że sprzęt, który będziesz użytkować, spełni twoje wszystkie oczekiwania. Właściwy wybór w tym zakresie to gwarancja najwyższej wydajności oraz bezpieczeństwa użytkowania.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator to urządzenie, które w swoim podstawowym działaniu zapewnić ma tak zwany komfort termiczny, czyli optymalną dla funkcjonowania temperaturę w pomieszczeniu. Korzystne warunki w tym zakresie sprawiają, że czujemy się dobrze i pracujemy wydajnie.

Wśród najczęściej wybieranych jednostek chłodzących wyróżnić można klimatyzatory ścienne (typu multisplit lub split), przenośne, podstropowe, kasetonowe, konsolowe i kanałowe. Te najbardziej popularne - naścienne, mogą spełniać kilka funkcji. Do najważniejszych należą:

 • chłodzenie - obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu,
 • grzanie - podwyższenie temperatury otoczenia (alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych w okresach przejściowych).

Funkcje dodatkowe to - osuszanie, oczyszczanie oraz jonizacja powietrza.

Chcąc poznać mechanizm działania klimatyzatorów, warto przyjrzeć się jego budowie. Sprzęt tego typu składa się z parownika, sprężarki, zaworu rozprężnego i skraplacza. Parownik jest podstawową jednostką montowaną wewnątrz pomieszczenia, odpowiedzialną za pobór ciepła. Sprężarka działa jak pośrednik pomiędzy parownikiem i skraplaczem - zamienia niskociśnieniowy czynnik w wysokociśnieniowy gazowy czynnik o wysokiej temperaturze. Zawór rozprężny obniża ciśnienie czynnika chłodniczego. Skraplacz natomiast odpowiedzialny jest za oddawanie ciepła do otoczenia.

Jak dobrać klimatyzator do kubatury?

Przed przystąpieniem do poszukiwań odpowiedniego modelu, należy obliczyć zapotrzebowanie na jego moc. Do obliczeń tego typu z reguły stosuje się przelicznik, który określa, że 10 m2 powierzchni równe jest 1 kW mocy chłodzenia. Precyzyjne i poprawne wyliczenia w tym zakresie sprawią, że sprzęt, który nabędziemy, będzie działał maksymalnie wydajnie. Chcąc określić zapotrzebowanie na moc chłodzenia w pomieszczeniach o standardowej wysokości 2,5 m, należy zastosować wzór:

powierzchnia pomieszczenia [m2] x 100 = moc chłodnicza [W]

Dla przykładu, zgodnie ze wzorem, w pokoju o powierzchni 20 m2 najbardziej odpowiedni będzie sprzęt o mocy chłodniczej równej 2000 W (20 m2 x 100).

Nieco inną formę obliczeń należy przyjąć dla pomieszczeń o nietypowych wysokościach. Wtedy należy założyć, że:

kubatura pomieszczenia [m3] x 40 = moc chłodnicza [W]

Tu dla przykładu w salonie o powierzchni 40 m2 i wysokości 2,7 m, będzie wymagana moc o wartości 4320 W (40 × 2,7 × 40).

Ostateczną moc chłodniczą należy zweryfikować jednak pod kątem występowania dodatkowych czynników, które mogą w znacznym stopniu zmienić zapotrzebowanie. Finalną moc klimatyzatora trzeba warunkować między innymi względem:

 • rodzaju izolacji termicznej w podłodze, stropie i w samym budynku,
 • promieniowania słonecznego,
 • wielkości, liczby i usytuowania okien (tzw. powierzchnia oszklona),
 • usytuowania pomieszczenia (parter, poddasze, salon z aneksem kuchennym itp.),
 • urządzeń, które stanowią dodatkowe źródło ciepła (np. sprzęt biurowy),
 • ilości osób przebywających w pomieszczeniu,
 • długości ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
 • zacienienia okien (rolety, żaluzje, folie okienne).

Koszt zakupu i montażu

Cena zakupu konkretnego modelu uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim od mocy i klasy danego sprzętu. Na runku istnieje wiele różnych producentów oferujących sprzęt dedykowany do pomieszczeń o odmiennych kubaturach. Finalna cena zakupu zależna jest więc od wydajności urządzenia, klasy energetycznej, przynależności do kategorii chłodniczej (A, B, C, D), dodatkowych funkcjonalności (np. jonizacja, ogrzewanie), głośności, a nawet wyglądu.

Szacunkowy koszt montażu klimatyzacji typu split do 5kW to wydatek rzędu:

 • 1000 - 1200 zł - klimatyzator przypodłogowo-sufitowy (3m instalacji),
 • 1300 -1500 zł - klimatyzator ścienny (3m instalacji),
 • 1500 - 1700 zł - klimatyzator kasetonowy (3m instalacji).

Za usługę montażu klimatyzatorów typu multisplit, trzeba odpowiednio zapłacić:

 • 2200 - 2400 zł - klimatyzator 2 + 1 (2 jednostki wewnętrzne i 1 zewnętrzna, 6m instalacji),
 • 3100 - 3300 zł - klimatyzator 3 + 1 (3 jednostki wewnętrzne i 1 zewnętrzna, 9m instalacji),
 • 4000 - 42000 zł - klimatyzator 4 +1 (4 jednostki wewnętrzne i 1 zewnętrzna, 12m instalacji).

Koszt montażu większej ilości jednostek wewnętrznych z reguły ustalany jest indywidualnie.

Chcąc obniżyć koszty zakupu klimatyzacji połączonej z montażem, można zastosować preferencyjną kwotę opodatkowania VAT. Z obniżonej do 8% stawki, mogą skorzystać ci klienci, których powierzchnia mieszkania nie przekracza 150 m2. W przypadku domu najwyższa dopuszczalna granica pomniejszająca opłatę podatkową, to 300 m2 powierzchni.

Instalacja klimatyzacji, a przepisy

Decydując się na montaż i użytkowanie klimatyzacji, warto zapoznać się z najważniejszymi, podstawowymi przepisami prawnymi regulującymi te procesy. Osoby korzystające z klimatyzatorów, instalatorzy, a także serwisanci muszą stosować się do tzw. ustawy f-gazowej (Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych), która chroni środowisko przed nadmierną emisją szkodliwych gazów cieplarnianych. Czynniki chłodzące R410A, R404A, R134A i R32 wykorzystywane przez klimatyzatory, zaliczają się do grupy tzw. f-gazów, więc ich występowanie określa ww. ustawa. Zgodnie z tym dokumentem, każdy montaż systemu chłodzącego wymaga:

 • karty urządzenia,
 • wpisu w CRO,
 • uprawnień instalatora,
 • szybkiej naprawy w przypadku usterki,
 • przeprowadzania regularnych kontroli szczelności układów klimatyzatorów.

Planując montaż klimatyzacji w mieszkaniu, należy uzyskać stosowne pozwolenia od zarządcy budynku i wspólnoty mieszkaniowej. Uzyskanie pozytywnej opinii jest zazwyczaj uzależnione od stosownego projektu, który uwzględni m.in. wpływ instalacji na kondycję elewacji i ogólny wygląd nieruchomości.

Montaż klimatyzacji - uprawnienia, wytyczne

Chcąc zapewnić sobie i innym użytkownikom bezpieczeństwo stosowania systemów chłodzących, należy sprawdzić, czy osoba, która ma przeprowadzać ich instalację, posiada odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Obligatoryjnym dokumentem jest tu przyznawany przez Urząd Dozoru Technicznego - certyfikat F-gazowy. Bardzo ważne jest także Świadectwo Kwalifikacji w zakresie montażu, napraw instalacji chłodniczych i ich obsługi technicznej. Pełną gwarancję na sprzęt zapewnia tylko i wyłącznie stosowna autoryzacja producenta.

By usługa montażu była w pełni kompleksowa musi składać się z kilku etapów. Do najważniejszych zaliczyć można:

 • wizję lokalną,
 • przygotowanie dokumentacji związanej z wyborem modelu klimatyzatora oraz precyzyjnie określony zakres prac,
 • dowóz sprawnego sprzętu,
 • instalację jednostek,
 • uruchomienie sprzętu i przeprowadzenie testów szczelności.

Źródło: www.aero7.pl.

Komentarze