Na jakiej powierzchni zamontować panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli fotowoltaicznychOd 2018 roku trwa w Polsce boom na instalacje fotowoltaiczne. Początkowo to programy rządowe były kołem zamachowym do inwestycji w przydomową minielektrownię. Niemniej jednak Polacy przekonali się, że moduły PV dają dużo więcej korzyści niż samo dofinansowanie.

90% niższe rachunki za prąd? To możliwe!

Każde gospodarstwo domowe różni się pod względem zużycia energii elektrycznej. Optymalnie dostosowana wielkość instalacji, pomoże sprostać tym oczekiwaniom, zachowując bezpieczny margines mocy produkcyjnych. Gdy w domu pojawią się dodatkowe urządzenia, panele fotowoltaiczne pokryją ich zapotrzebowanie, utrzymując rachunki na minimalnym poziomie. Jak to możliwe?

Panele fotowoltaiczne działają nawet w pochmurny dzień. Długość ekspozycji na światło słoneczne przekłada się na ilość wyprodukowanych kW. Zimą wytwarza się ich mniej, a latem więcej. To właśnie w miesiącach, gdzie dzień trwa kilkanaście godzin, a noc jest krótka, powstają nadwyżki, które przechowywane są w sieci. Zgromadzony prąd wykorzystuje się w okresach jesienno-zimowych. W ten sposób produkcja bilansuje się, zaspokajając potrzeby nieruchomości.

Korzyści dla środowiska

Żyjemy w czasach, gdzie ocieplenie klimatu nie jest tylko wynikiem cyklów pogodowych na Ziemi, ale także działalnością człowieka. Jako główną przyczynę wzrostu temperatur podaje się duże emisje dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. W ramach porozumienia paryskiego, wiele krajów na całym świecie zobowiązało się do ograniczenia wytwarzania tego gazu. Jedną z dróg są Odnawialne Źródła Energii (OZE), a wśród nich na lidera wyrasta fotowoltaika.

Każdy dom i firma może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, a także całego ekosystemu za sprawą modułów PV. Panele nie wytwarzają szkodliwego CO2, a przy tym są w 96% recyklingowane. W ten sposób surowce wtórne wracają do gospodarki, a część z nich ponownie jest wykorzystywana do produkcji paneli. Nadal trwają prace nad udoskonaleniem metod przetwarzania starych paneli, aby technologia była jeszcze bardziej przyjazna dla środowiska.

Czy warto zakładać panele fotowoltaiczne? Zdecydowanie tak. Jeżeli chcesz w pełni cieszyć się z zalet, jakie daje mikroinstalacja, musisz zadbać o jej prawidłowy montaż.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Moduły PV instaluje się na dachach płaskich i skośnych, na gruncie oraz elewacjach. Wybór miejsca zależy od kilku czynników. Ważna jest dostępna przestrzeń, która determinuje wielkość konstrukcji, a co za tym idzie, jej zdolności produkcyjne. Może się zdarzyć, że dach będzie zbyt mały, aby pomieścić instalację, która pokryje zapotrzebowanie obiektu. W takich sytuacjach można pomyśleć o uzupełniającej infrastrukturze na ścianie budynku lub o montażu na gruncie.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne? Kąt nachylenia i strony świata

Niezależnie od miejsca, gdzie powstanie instalacja, należy zwrócić uwagę na kierunek jej usytuowania i kąt nachylenia. W naszej szerokości geograficznej moduły powinny być zwrócone na południe. Zalecany kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych mieści się w przedziale od 30° do 40°, gdyż zapewnia to uzyskanie najlepszej wydajności.

W przypadku ustawienia w kierunku południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim w przedziale 25-55° uzyski są zadowalające i wynoszą od 90% do 95% maksymalnych osiągów. Panele skierowane na wschód lub zachód (25°-40°) dostarczają 80%-90% energii możliwej do uzyskania przy optymalnych ustawieniach.

Rozwiązaniem najmniej efektywnym i tym samym nie stosuje się takich rozwiązań - jest instalacja paneli w kierunku północnym. W takiej sytuacji warto rozważyć alternatywny montaż na pobliskim obiekcie, gruncie lub elewacji w kierunku południowym.

Unikaj zacienienia fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne pracują najwydajniej, gdy są ustawione pod odpowiednim kątem w kierunku południowym. Należy zadbać, aby ekspozycja paneli na słońce była niezakłócona, czyli żeby nie pojawiały się żadne elementy, które rzucają cień na moduły PV. Warto podkreślić, że nawet przejściowe zacienienie instalacji, wpływa na jej wydajność. Im dłużej panele są zasłonięte, tym mniejsze uzyski. Ważny jest więc wybór odpowiedniego stanowiska. Jeśli dach jest częściowo zasłonięty przez drzewa lub inną zabudowę to wyjściem z sytuacji może być montaż fotowoltaiki na gruncie, zastosowanie odpowiednich rozwiązań takich jak optymalizatory albo odpowiednie falowniki.

Montaż fotowoltaiki na dachu

Moduły sprawdzą się zarówno na pokryciu płaskim, jak i skośnym. Istnieją jednak pewne różnice w sposobach instalacji na obu płaszczyznach. Moduły PV można zainstalować na różnych rodzajach poszycia. Montaż na papie, będzie różnił się od tego na dachówce ceramicznej czy blachodachówce. Niezbędna jest odpowiednia wiedza i akcesoria, które solidnie przytwierdzą panele do poszycia. Na co warto zwrócić uwagę?

Pokrycie płaskie a panele fotowoltaiczne

Instalacja na dachu płaskim powinna być osadzona na specjalnej konstrukcji wsporczej, która umożliwia znalezienie optymalnego kąta nachylenia. Stelaż może być przytwierdzony bezpośrednio do dachu, co wymaga zabezpieczenia otworów pastą dekarską przed przedostawaniem się wody. W innym wypadku można zastosować system balastowy. Dla pojedynczego modułu o wadze 25 kg, najlepiej wykorzystać obciążenie sięgające 75 kg, co nie wymaga perforowania dachu. Zwykle są to betonowe bloczki, których nie trzeba mocować do pokrycia, a przez to pozostaje ono nieuszkodzone.

W przypadku dachów żelbetonowych można zastosować system kotwiony, który na stałe przytwierdzi panele do pokrycia. Montaż najlepiej przeprowadzić jeszcze przed ociepleniem dachu. Prace instalacyjne na już istniejących obiektach, będą wymagały izolacji i zabezpieczenia miejsc łączenia. Zaleca się, aby rama wykonana była z aluminium, co uchroni ją przed korozją. Warto pamiętać o pozostawieniu przestrzeni pomiędzy panelami a poszyciem dla lepszego chłodzenia instalacji.

Fotowoltaika - montaż na dachu skośnym

Panele słoneczne a kąt nachylenia dachu to zależność, która ma wpływ na efektywność pracy instalacji. W przypadku pokrycia skośnego panele instaluje się na konstrukcji wsporczej, którą przytwierdza się za pomocą śrub lub haków. Szyny dachowe pomagają w montażu instalacji do poszycia, ale nie wpływają na uzyskanie kąta nachylenia, ponieważ ten jest wyznaczony przez dach. Oznacza to, że jeśli jest on zbudowany pod kątem 25°, to panele również znajdą się w tej płaszczyźnie.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Wielu inwestorów decyduje się, aby panele stanęły na ziemi. Jest to domeną zwykle większych działek, gdzie konstrukcja nie będzie wpływała ani na estetykę, ani nie zabierze przestrzeni rekreacyjnej. Dach pozostanie nienaruszony, co może być ważne dla właścicieli, a sąsiadująca z nieruchomością instalacja spełni swoją funkcję.

Montaż fotowoltaiki na gruncie wymaga specjalnej konstrukcji wsporczej. Zwykle, jest ona większa od tej znajdującej się na dachu. Zaletą takiego obiektu jest możliwość znalezienia odpowiedniego kąta i usytuowanie go w kierunku południowym oraz swoboda w dostępie do czyszczenia paneli. Optymalnie wyznaczone stanowisko będzie bez zacienienia. Warto pamiętać, aby najniższa krawędź paneli znajdowała się przynajmniej na wysokości 60 cm od powierzchni gruntu. Intensywne opady śniegu, a w efekcie gromadzący się biały puch, nie powinien zasłaniać solarów, co zapewni nieprzerwaną i wydajną pracę.

Po odpowiednim montażu konstrukcji, przychodzi czas na instalacje okablowania, inwertera i samych paneli. Zaleca się, aby falownik znajdował się możliwie najbliżej pozostałych urządzeń. W ten sposób uniknie się strat w trakcie przesyłu. Wszystkie przewody należy zabezpieczeń przed potencjalnymi uszkodzeniami i zakopać je od 50 do 100 cm pod powierzchnią gruntu. Głębokość, na której znajdą się kable, zależna jest od miejsca ich poprowadzenia, a także napięcia. Dzięki temu w trakcie budowy wiaty lub osadzania huśtawki w ogrodzie, uniknie się uszkodzeń przewodów.

Panele fotowoltaiczne na ścianie budynku

Najczęściej moduły PV instaluje się na dachu lub gruncie. Jeśli z jakichś przyczyn taki montaż nie jest możliwy, to istnieje możliwość zawieszenia fotowoltaiki na elewacji budynku. Zwykle decyzja o wykorzystaniu ścian, zapada wtedy, gdy powierzchnia dachu jest niewystarczająca, jego stan techniczny nie pozwala na montaż lub sama działka jest zbyt mała.

Projekt powiedzie się, o ile ściana jest wystarczająco solidna i poradzi sobie z dodatkowym obciążeniem w postaci zespołu paneli fotowoltaicznych. Poza nimi trzeba zamontować specjalną konstrukcję nośną, a to dodatkowe kilogramy. Moduły powinny być zainstalowane na ścianie pozbawionej okien, która skierowana jest na południe. W przypadku niskich budynków, solary najlepiej zamocować w najwyższym możliwym punkcie. Również w tym wypadku należy pamiętać o potencjalnym zacienieniu przez drzewa, a nawet krzewy. Fotowoltaika na elewacji ze względu na kąt nachylenia jest mniej wydajna, a więc bezwzględnie powinno się usunąć wszelkie przeszkody, które utrudniają „zbieranie” promieni słonecznych. Opcjonalnie można rozważyć też zastosowanie konstrukcji wsporczej pomagającej w uzyskaniu odpowiedniego kąta nachylenia.

Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie a uwarunkowanie prawne

Panele fotowoltaiczne instalowane na elewacji podlegają wielu obostrzeniom. Podstawowym założeniem jest spełnienie wymogów dotyczących przepisów przeciwpożarowych, bezpieczeństwa użytkowania oraz ochrony termoizolacyjnej budynku. Instalacja przebiega inaczej niż w przypadku pozostałych lokalizacji, co wymusza zastosowanie innych rozwiązań. Istnieją specjalne moduły montażowe, które spełniają normy bezpieczeństwa i gwarantują wytrzymałość. Dzięki temu instalacja będzie bezpieczna dla inwestora, a przy tym przetrwa różne zawirowania pogodowe.

Dofinansowanie własnej mikroinstalacji - Mój Prąd 3.0

Do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków można składać wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu Mój Prąd 3.0. Jest to kolejna edycja, w której pomoc może uzyskać nawet 178.000 przyszłych prosumentów. Maksymalna wysokość wsparcia to 50% kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 3000 zł.

Warto podkreślić, że zachęty rządu przyniosły oczekiwany wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce. Jednak obecnie, wiele osób traktuje je jako dodatek do inwestycji, która z założenia, nawet bez dotacji - jest opłacalna, a w dodatku przyjazna dla środowiska. Nie dziwi więc fakt, że kolejne tysiące gospodarstw domowych i firm sięga po panele PV, niezależnie od tego, czy dostaną wsparcie rządu.

Montaż paneli fotowoltaicznych - postaw na profesjonalistów

Moduły PV to rozwiązanie, które przynosi duże, bo nawet 90% oszczędności oraz pozytywnie wpływa na otaczające środowisko. Odpowiednio wysoką wydajność można uzyskać, spełniając kilka kryteriów: kierunek usytuowania paneli na południe pod odpowiednim kątem w przedziale 30°-40° i instalacja zgodnie ze sztuką. W tym ostatnim elemencie kryje się doświadczenie firmy fotowoltaicznej i odpowiednie uprawnienia.

Montaż paneli ma wpływ na efektywność i sprawność urządzeń, a więc na zdolności produkcyjne. Potencjalne błędy lub usterki mogą powodować utratę mocy, niższe uzyski, a nawet prowadzić do awarii instalacji . W celu uniknięcia tego typu zdarzeń, warto postawić na profesjonalistów z firmy Solum Service. Przedstawiciele zadbają kompleksowo o Twoje potrzeby. Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim pomoc w określeniu zapotrzebowania na energię elektryczną, znalezieniu odpowiedniego stanowiska, wyborze sprzętu, a także przy załatwianiu formalności z zakładem energetycznym oraz w trakcie ubiegania się o dofinansowanie. Co najważniejsze - Twoja instalacja zostanie prawidłowo zamontowana, a to bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo Twojego gospodarstwa domowego.

Komentarze