Największe żurawie świata

Żuraw wieżowyCzy wiesz, kto produkuje ogromne żurawie i ciężarówki do amerykańskich kopalni? Czy wiesz, że w Polsce mamy ogromny dźwig, chociaż na świecie jest większy?Wiesz, że ogromne dźwigi samojezdne na dodatek mogą się samodzielnie przemieszczać?

Jednym największych i najbardziej znanych producentów ciężkiego sprzętu jest szwajcarska firma Liebherr. To rodzinne przedsiębiorstwo, założone w 1949 roku przez Hansa Liebherra. Firma produkuje sprzęt ciężki, ogromne dźwigi i olbrzymie ciężarówki, takie, które my, zwykli śmiertelnicy widzimy na filmach z amerykańskich kopalni, gdzie delikatne i drobne kobiety prowadzą ogromne ciężarówki wielkości domu. Inną gałęzią działalności firmy jest sprzęt chłodzący. Liebherr to ceniony producent profesjonalnego sprzętu chłodzącego oraz zamrażarek przemysłowych, a także sprzętu użytku domowego. Liebherr to równie producent chłodziarek do wina.

Liebherr - mega producent

Swoją działalność firma rozpoczęła od produkcji żurawi, czyli dźwigów. Dziś zarządzają nią Isolde i Willy Liebherr, rodzeństwo, które jest w prostej linii spadkobiercą założyciela firmy. Produkcję rozszerzono na ciężki sprzęt budowlany a później chłodzący sprzęt AGD. Produkuje sprzęt wolnostojący oraz do zabudowy, zamrażarki skrzyniowe, profesjonalne szafy chłodnicze i mrożące. Liebherr jest też głównym dostawcą Airbus, zatrudniający ponad 32 tysiące pracowników ze wszystkich kontynentów.

Co ciekawe, Liebherr jest producentem największego samochodu świata, którym jest wywrotka Liebherr T 282B. Może się też pochwalić innymi konstrukcjami znajdującymi się w pierwszej dziesiątce największym maszyn świata. Firma produkuje również sprzęt farmaceutyczny, laboratoryjny oraz piekarniczy.

Żuraw wieżowy

Największy w Polsce

W Polsce największe urządzenie dźwigowe to Liebherr LG 1750. Tak się składa, że wyprodukowany przez Liebherra żuraw, zakupiony został przez szczecińską firmę zajmującą się usługami dźwigowymi i stacjonuje w Szczecinie, stanowiąc nie lada atrakcję. Ciekawostką jest fakt, że sto ton waży tylko ta część która jeździ. Po rozłożeniu pełnej długości ramienia i zbalansowaniu, żuraw way prawie 1000 ton. To niewyobrażalny ciężar i niewyobrażalnie ogromna maszyna. Posiada ponad 18 metrów długości, stoi na ośmiu skrętnych osiach. Cztery z nich napędzają 600 -- konny silnik. Może wynieść ciężar 23 ton n wysokość 190 metrów. Jego udźwig całkowity to 750 ton. Na jego zabudowanie, zamawiająca go firma czekała dwa lata. Do jego obsługi nie wystarczy sam operator. Dźwig na cel musi naprowadzać kilku doświadczonych ludzi z mikrofalówkami. Przeznaczeniem Liebherra L 1750 jest praca przy budowie elektrowni wiatrowych, czyli wiatraków oraz wiaduktów, aby móc tym kolosem kierować, musi przejść kurs kwalifikujący.

Największy na świecie

Największym żurawiem świata jest Liebherr LTM 11200-9.1, jego wysięgnik składa się 8 części, a jego maksymalna długość to 100 metrów, którą dodatkowo można przedłużyć do 170 metrów, za pomocą dodatkowych kratownic. Udźwig maksymalny tego potwora to 1200 ton. Ciekawostką jest fakt, że to maszyna samojezdna, osiągająca prędkość do 75 km/h, napędzana 700-konnym silnikiem. Żuraw osadzony jest na 9 osiach, waży 96 ton, a balast waży 202 tony.

Liebherr specjalizuje się więc w produkcji "naj", największego, najcięższego, najmocniejszego sprzętu. Sprzęt Liebherra do tanich nie należy, jednak służy przez lata. Na dżwig LG 1750 właściciele przewidują pełne obłożenie pracy na najbliższy okres. Tak ogromne maszyny nie mogą stać bezczynnie, z reguły zarabiają na siebie, zarówno podczas inwestycji prowadzonych przez właściciela jak i jako podwykonawcy, wypełniający zlecenia innego inwestora czy przedsiębiorcy.

Autor: www.dzwigi-krym.pl.

Komentarze