Nawozy organiczne - nieodłączny element pielęgnacji ogrodu

Nawóz organicznyDbanie o ogród i rosnące w nim rośliny jest kluczem do osiągnięcia wspaniałego efektu wizualnego. Do prawidłowego wzrostu i kwitnienia kwiatów, krzewów i drzew potrzebny jest odpowiedni nawóz dopasowany do ich potrzeb. Ekologiczną i efektywną metodą zaopatrzenia ich w niezbędne składniki mineralne, jest stosowanie nawozów organicznych. Jakie są ich rodzaje?


Kompost - samodzielna produkcja nawozu

Kompost to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeżeli chodzi o nawozy organiczne. Można wyprodukować go samemu bez trudu, a tym samym w sposób użyteczny wykorzystać resztki niezjedzonych warzyw, owoców, a także pozostałości w postaci obierek (np. z ziemniaka). Do powstania kompostu idealnie nadają się również: skoszona trawa, gałęzie i liście. To właśnie one powinny stanowić podstawę i większą część kompostu. Nawozy takie jak kompost idealnie nadają się do wzbogacenia gleby o składniki mineralne w ogródku. Oto minerały, które zawiera kompost:

  • potas
  • fosfor
  • azot

Dodatkowo kompost zawiera próchnicę, która użyźnia ziemię, ułatwia jej natlenienie i przepływ wody. Ten rodzaj nawozu można stosować dwa razy do roku - wiosną i jesienią. W tym wypadku nie ma zagrożenia, że nadmiar kompostu przypali rośliny lub zahamuje ich wzrost.

Nawóz organiczny

Nawozy organiczne - obornik

Nawozy pochodzenia zwierzęcego, to kolejna świetna alternatywa dla chemicznych środków odżywiających rośliny. Obornik posiada duży potencjał i jest dosyć silnym nawozem. Stosowanie go zaleca się raz na 3 lub 4 lata zazwyczaj w porze jesiennej. Bardzo dobrym źródłem mikroelementów są odchody bydła lub koni. Nawozy te silnie odkwaszają glebę, dlatego wcześniej należy zasięgnąć informacji, dla których roślin obornik będzie odpowiedni. W oborniku znajdują się następujące mikroelementy odżywcze:

  • wapń
  • magnez
  • fosfor
  • azot
  • kobalt
  • bor
  • miedź

Co ciekawe, nawozy, takie jak obornik przyciągają dżdżownice, które spulchniają glebę, ułatwiając jej pobieranie składników odżywczych. Obornik doskonale sprawdzi się do nawożenia warzyw w przydomowym ogródku, drzew owocowych, a także owoców jagodowych. Jeżeli obornik pochodzi z własnego gospodarstwa, pozwoli to na zaoszczędzenie środków finansowych, koniecznych na zakup sztucznych nawozów.

Nawozy naturalne - biohumus i torf

Biohumus stał się ostatnio bardzo popularny, jeżeli chodzi o nawozy do ogrodu. Powstaje on w wyniku trawienia i wydalania pokarmu przez dżdżownice kalifornijskie. Ciekawostką jest, że ten nawóz ogranicza przez roślinę wchłanianie metali ciężkich ze środowiska, co pozwala na uzyskanie zdrowych plonów o wysokiej wartości odżywczej. Zaletą biohumusu jest możliwość nawożenia nim przez cały okres wegetacji roślin po wcześniejszym rozcieńczeniu z wodą. Znakomicie nadaje się zarówno do roślin, krzewów, jak i drzew owocowych w ogródku, jak również do roślin doniczkowych. Dzięki zawartości dużej ilości składników mineralnych skutecznie odżywia rośliny przez długi czas. Nawozy organiczne, to również powszechnie znany torf, który nie tylko może być stosowane jako podłoże upraw i roślin ogrodowych, ale również stanowić bogate źródło składników odżywczych. Torf w swoim składzie przypomina nieco kompost, ponieważ zawiera obumarłe cząstki roślin, jednak duża jego część to węgiel. Torf ma cechę absorbowania wody w dniach deszczowych i mokrych, natomiast w czasie suszy oddaje wilgoć korzeniom roślin.Podsumowując, stosowanie nawozów organicznych jest ekologiczną i naturalną metodą odżywiania roślin ogrodowych i stymulacji ich wzrostu. Nawozy naturalne zawierają dużo mikroelementów, są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, a także mogą być wytwarzane samodzielnie. Korzyści płynące z ich stosowania dają efekt pięknego i zadbanego ogrodu.

Komentarze