Nowoczesne elewacje - materiały, kolorystyka

Nowoczesna elewacja domuRodzaj i kolor elewacji jest wizytówką każdego domu, to również jeden z tych elementów, dzięki którym domy stawiane na podstawie gotowych projektów mogą się wyróżniać na tle innych podobnych. W ciągu kilku ostatnich lat rynek materiałów elewacyjnych zupełnie się zmienił. Materiały do zdobienia elewacji typu tynki fakturowane, cegła klinkierowa i płytki elewacyjne wyszły z mody.

Kolejna rewolucja na rynku budowlanym to kolory budynków. Jeszcze 10 lat temu wybieraliśmy barwy spokojne, ciepłe i pastelowe. Dzisiaj wśród najmodniejszych barw królują neutralna biel, szarość, antracyt czy grafit. Nowością w bieżącym roku jest błękit w zimnym pałacowym odcieniu.

Materiały elewacyjne

Rynek materiałów elewacyjnych w ostatnich latach przeżył prawdziwą rewolucję modne do niedawna i spotykane niemalże na każdym budynku kolorowe tynki nie znajdują zastosowania w nowoczesnym budownictwie. Tradycyjne tynki zostały wyparte przez naturalny kamień, gładki i łupany.

Kolejne nowości to:

  • drewniana okładzina,
  • okładziny PCV,
  • duże tafle szkła,
  • beton architektoniczny,
  • blacha.

Współczesne elewacje domów są połączeniem designu i funkcjonalności. Przypomnijmy, że elewacja ma chronić ściany przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Współczesne projekty elewacji są połączeniem dwóch i więcej materiałów, np. dolna część elewacji i narożniki są pokrywane kamieniem, blachą lub współczesną kompozytową okładziną czy betonem architektonicznym. Wymienione materiały są odporne na czynniki pogodowe i mechaniczne, dzięki czemu budynek wygląda estetycznie przez długie lata. Mniej wytrzymałe materiały montuje się natomiast na mniej wymagających częściach domu. Szkło czy też okładzina z naturalnego drewna doskonale sprawdzi się natomiast na wyższych kondygnacjach, balkonach i tarasach.

Nowoczesna elewacje - rodzaje i właściwości

Elewacja z aluminiowych i blaszanych arkuszy

Aluminiowe i blaszane arkusze elewacyjne to ultranowoczesna okładzina ścian, odporna na wilgoć, wysokie i niskie temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj okładziny elewacyjnej najczęściej stosuje się na budynkach o modnym geometrycznym kształcie. Połyskujące duże powierzchni z blachy lub aluminium doskonale komponują się z betonem architektonicznym i szkłem. Obecnie szkła nigdy za wiele, elegancki chłód jest na czasie, a materiały, dzięki którym można uzyskać taki efekt wyjątkowo praktyczne.

Szklana elewacja budynku

Szklane tafle. Połączenie dużych szklanych tafli z blachą lub aluminium sprawia, że dom pięknie połyskuje w słońcu. Odpowiednio zaprojektowany będzie i funkcjonalny. Na rynku dostępne są samoczyszczące szyby, które nie tylko nie wymagają mycia i polerowania, ale też odbijają światło, dzięki czemu nie widać tego, co dzieje się wewnątrz budynku nawet przy zapalonym świetle. Szklane tafle najczęściej stosowane są we współczesnym budownictwie w zastępstwie balustrad, jako materiał na ściany w zimowych ogrodach i oranżeriach.

Elewacja z betonu architektonicznego

Elewacja z betonu architektonicznego wygląda typowo nowocześnie, cechuje ją minimalistyczny chłód. Ten rodzaj elewacji powstaje z prostokątnych kilkudziesięciocentymetrowych płyt. Ściany wyłożone betonem są wyjątkowo trwałe, odporne na czynniki mechaniczne i pogodowe. Najczęściej taka elewacja występuje w różnych odcieniach szarości od popielatego wpadającego w błękit po grafitowy. Elewacje z betonem w roli głównej powstają najczęściej z połączeniem z okładziną drewnianą lub taflami szkła. W pierwszym przypadku surowy beton zostaje złagodzony sąsiedztwem drewna, zaś w drugim - zestawiony ze szkłem nabiera futurystycznej chłodnej elegancji.

Elewacja z tworzyw sztucznych

Do niedawna elewacja PCV kojarzyła się głównie z oklepanym, kiczowatym i niemodnym od lat sidingiem. Współczesne okładziny elewacyjne z tworzyw sztucznych są piękne, eleganckie. Bogactwo faktur i dostępnej w sprzedaży kolorystyki otwierają na rynku elewacyjnym zupełnie nową epokę. Do najpopularniejszych zewnętrznych okładzin ściennych z tworzyw sztucznych należą kompozytowe okładziny, płyty i panele. Materiały te z powodzeniem mogą imitować kamień, deskę, cegłę klinkierową czy beton architektoniczny. Największą zaletą kompozytowej elewacji jest odporność na czynniki mechaniczne i pogodowe. Producenci kompozytowych materiałów elewacyjnych zapewniają, że ich produkty nie wymagają konserwacji i żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Czas zweryfikuje, jak sprawdzają się w użytkowaniu kompozytowe elewacje.

Kolorystyka elewacji

Obecnie kolorystyka elewacji jest bardzo mocno powiązana z materiałami, którymi wykańcza się ściany zewnętrzne. Kolory farb elewacyjnych nawiązują do barwy naturalnego drewna, kamienia, czystego szkła, stali. Współczesny minimalizm spotykany do niedawna głównie w aranżacji wnętrz coraz częściej wychodzi na zewnątrz domostw. Nurt ten zyskał dużą popularność wśród właścicieli domów wznoszonych na przełomie lat 70 i 80 - tzw. projektów typu kostka. Prostokątne domy bez wyrazu, idealnie wpisują się w minimalistyczny nurt, zyskując zupełnie nowy wizerunek. Takie budynki przy odrobinie inwencji i zastosowaniu nowoczesnej kolorystyki mogą konkurować z nowoczesnymi bryłami.

Obecnie zatem stawia się na chłodne neutralne barwy, które dotychczas stosowano we wnętrzach budynków - to ponadczasowe biel i czerń oraz wszystkie odcienie szarości. Zaskoczeniem i zupełną nowością jest również chłodny pałacowy błękit, który w zależności od barwy sąsiadującej zyskuje inny charakter. Błękit w połączeniu z bielą z budynku typu stodoła stworzy mini pałacyk. Biel i błękit to doskonałe zestawienie kolorystyczne dla osób lubiących elewacje w stylu klasycznym. Błękitna elewacja uzupełniona o ozdobne szare ramki wokół okien i stylowe kolumny zamiast filarów sprawi, że zwykły projekt domu zmieni się nie do poznania.

Szara elewacja z ozdobnymi panelami na narożnikach w kolorze antracytu to hot trend ostatnich miesięcy. Budynek z taką elewacją i dużymi przeszklonymi elementami idealnie wpisuje się w modny nowoczesny minimalizm. Błękit w połączeniu z grafitem lub antracytem zyskuje nowoczesny chłód, minimalistyczny charakter. Takie połączenie kolorystyczne doskonale sprawdzi się na budynkach nowoczesnych o kształcie brył geometrycznych.