Nowoczesne podłogi drewniane, żywiczne, 3D, korkowe - właściwości, zastosowanie, ceny

Nowoczesna podłogaJeszcze nie tak dawna na podłogach niemalże całego świata dominowały laminowane panele podłogowe o różnej klasie ścieralności (wytrzymałość na ścieranie) od AC2 do nawet AC9, imitujące deski podłogowe, od zupełnie gładkich po te z wyraźnymi słojami i V fugą, czyli kilkumilimetrową szparą pomiędzy kolejnymi panelami imitującą łączenie desek.

Europejczycy zachłyśnięci schludnym i przejrzystym stylem skandynawskim w zdecydowanej większości wybierali jasne panele podłogowe w palecie barw oscylującej pomiędzy bielą i szarością.

Przełom roku i trendy na nadchodzący rok pokazują zupełnie inne spojrzenie na podłogę. Dyktatorzy światowego designu stawiają na znacznie droższe materiały podłogowe, trwałe, odporne na większość czynników mechanicznych, a także wilgoć i zmiany temperatur. Dla tych którzy właśnie zakończyli remont zdobiąc swoje podłogi bielonymi panelami imitującymi stare deski mamy złą wiadomość nadszedł czas na bardzo ciemne podłogi z różnych surowców, zaskakujące nie tylko kolorem, ale też formą i materiałem z którego zostały wykonane.

Do najczęściej polecanych materiałów podłogowych na najbliższe lata należą:

 • drewno, najlepszym wyborem w tym wypadku będzie drewno egzotyczne;
 • żywica epoksydowa, dzięki której podłoga może wyglądać naprawdę zjawiskowo;
 • korek.

Są to podłogi na długie lata dające właścicielom poczucie, że stąpają po luksusowych i bardzo eleganckich materiałach. Jak do tego mają się tak popularne podłogi laminowane, no cóż te naprawdę dobrej jakości będą nadal pełniły swoją rolę zarówno estetyczną jak użytkową, te z niższej półki powinny ustąpić miejsca nowoczesnym podłogom.

Dobrą wiadomość mamy natomiast dla posiadaczy drewnianych podłóg, które nawet jeśli zostały wykonane z rodzimych gatunków drzew, a są w dobrym stanie można podrasować by wyglądały modnie i bardzo ekskluzywnie, ale o tym napiszemy w dalszej części.

Podłogi drewniane z drewna egzotycznego

Najmodniejsze są wspomniane już wcześniej ciemne kolory z pominięciem oklepanego już wenge, gdyż w nadchodzących latach nie tylko kolor jest ważny ale też usłojenie, im większe i ciekawsze wzory stworzone przez naturę tym lepiej. Do niedawna modne długie szerokie deski podłogowe ustępują powoli miejsca węższym, znacznie subtelniejszym, a także parkietom układanym jak niegdyś z drobnych klepek, jednak nie w tworzącą chaos na podłodze jodełkę, lecz w cegiełkę ze starannie dobranymi odcieniami poszczególnych elementów podłogi. Najlepiej nowoczesny parkiet jest układać tak by każda klepka w sąsiedztwie miała inny odcień i słoje, wzór powtarzamy na całej podłodze. W sprzedaży dostępne są również gotowe już kwadratowe panele z naturalnego parkietu z gotowym deseniem, co znacznie przyspiesza proces układania podłogi i klejenia.

Podłogi bambusowe

Podłogi bambusowe

Do najczęściej polecanych gatunków drewna egzotycznego, które zapewni długowieczność naszej podłodze należą następujące gatunki:

 • Bambus, jest to gatunek drzewa wykorzystywany od liści po korzenie w różnych dziedzinach życia. Doskonale sprawdzi się w postaci egzotycznej podłogi. Kolor bambusa to jasny miodowy beż, jednak deski i parkiety bambusowe występują również w kolorze kawy, czyli są już specjalnie pomalowane by do domów trafić w modnej ciemnej barwie. Na uwagę zasługuje wytrzymałość i niska waga takiej podłogi. Stopień skurczu natomiast około 3% sprawia, że bambus doskonale sprawdzi się jako materiał na podłogę, szczególnie w domach, w których ze względów technicznych nie możemy wykorzystać gatunków drzewa o dużej wadze.

Podłoga bambus

 • Ipe pochodzi z Ameryki Południowej, ma charakterystyczne ciemne, podłużne usłojenie, doskonale wygląda w postaci desek podłogowych. Drewno to posiada jeszcze jedną zaletę występuje w naturalnym ciemnym kolorze od tradycyjnego brązu po brązy z oliwkowymi słojami. Dzięki swoim parametrom technicznym jest polecane zarówno jako materiał na podłogi wewnątrz budynku jak na zewnątrz (balkon, taras).

Podłoga ipe

 • Iroko pochodzi z Afryki Środkowej, jest to gatunek o bardzo ciekawym zabarwieniu żółtobrązowym, z delikatnymi słojami, bardziej przypominające cieniutkie linie, jest drewnem raczej miękkim dlatego też znacznie lepiej sprawdzi się w sypialni aniżeli w typowej strefie dziennej.

Podłoga iroko

   • Yatoba występująca w Ameryce Południowej, w kolorach od purpurowego brązu po czerwony brąz, z widocznym dużym usłojeniem.

   Podłoga jatoba

   • Kurupaya najczęściej występująca w Argentynie, Brazylii i Paragwaju, ze względu na ciemnobrązowy kolor i jeszcze ciemniejsze ogromne, podłużne usłojenie będzie jednym z najbardziej pożądanych gatunków egzotycznego drewna w europejskim designie, tym bardziej że ze względu na wysoki stopień skurczu stycznego aż 8,4 % oraz 4,2 % skurczu promieniowego ten gatunek drewna ma bardzo szerokie zastosowanie, od podłóg po meble i parapety.
   • Afromozja pochodząca z Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu i Konga, charakteryzująca się dużymi ciemnymi słojami i występująca w odcieniach od miodowego po bardzo ciemny brąz, jest doskonałym wyborem dla osób lubiących ciepłe wnętrza, jej stopień skurczu (około 6,8%) sprawia, że drewno będzie elastyczne, a podłoga przetrwa długie lata bez pęknięć i nie będzie się odkształcać.
   • Verdolago, drzewo pochodzące z Boliwii o ciemnożółtym zabarwieniu i bardzo ciekawym wyraźnym ciemnobrązowym, miejscami hebanowym usłojeniu idealnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza. To kolejny gatunek, z którego można wykonać zarówno meble jak i podłogi, w tym także do łazienki.

    Oczywiście to zaledwie kilka propozycji najciekawszych materiałów na drewniane podłogi egzotyczne.

    Cena: Koszt egzotycznej podłogi liczymy w setkach złotych za m2.

    Staremu parkietowi czy mozaice możemy ofiarować drugie życie cyklinując całą podłogę i zaimpregnować olejem lub lakierobejcą nadającą ciemny kolor, na rynku dostępne są również farby do drewna nie tylko pokrywające kolorem lecz imitujące konkretne usłojenie.

    Podłogi z żywicy epoksydowej

    Posadzka z żywicy epoksydowej to kolejna propozycja modnej podłogi, charakteryzuje ją duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, twardość i długowieczność. Sama technologia nie jest nowością, gdyż podłogi z żywicy epoksydowej funkcjonują w budynkach przemysłowych od przeszło 80 lat. Nowością natomiast jest zastosowanie jej w domach, z możliwością stworzenia na podłodze obrazów 3D. Ten typ podłogi jest najczęściej polecany do wnętrz lotfowych i industrialnych, jednakże gładka, biała lub jasna tafla na podłodze w kuchni z lakierowanymi meblami będzie wyglądała równie elegancką co przytulnie, oprócz gładkich podłóg dostępne są również te z różnymi motywami 3D np. wodospad, krople wody, mozaiki, a także wzory przestrzenne takie jak imitacja szklanej podłogi i "widok poprzedniego piętra", w tym wypadku ogranicza twórców tylko wyobraźnia.

    Podłoga z żywicy epoksydowej

    Podłoga żywiczna w łazience

    Podłoga żywiczna w kuchni

    Podłoga żywiczna w kuchni

    Podłogi z żywicy epoksydowej dzielimy na:

    • żywiczna posadzka cienkowarstwowa, jest najmniej wytrzymała z żywicznych podłóg, gdyż jest to zwykła gładka betonowa wylewka pomalowana farbą epoksydową, która tworzy warstwę zaledwie 0,5 mm (nie sprawdzi się w łazience i kuchni)
    • grubowarstwowa wylewka, która nadaje się do wszystkich pomieszczeń, na wylewkę jest nałożona warstwa żywicy o grubości od 2-4 mm
    • grubowarstwowe kwarcowe - taka posadzka powstaje po zatopieniu żywicy od bezbarwnej po kolorową, z możliwością dodania piasku. Ten rodzaj posadzki doskonale sprawdza się w pomieszczeniach takich jak korytarz czy garaż, gdzie podłoga jest znacznie częściej używana.

    Cena: Koszt żywicznej podłogi jest porównywalny z podłogami laminowanymi w zależności od wybranej opcji od kilkudziesięciu (30-40 zł za m2) do 100 zł za m2.

     Podłogi korkowe

     Nowoczesna podłoga to również ta wyłożona korkiem. Rok 2018 to wielki powrót korka, tym razem jako materiału na podłogę, przypomnijmy niegdyś korek był stosowany jak okładzina ścian w postaci korkowych boazerii i tapet. Obecnie projektanci wnętrz znaleźli dla niego zastosowanie na podłodze. Korkowa podłoga nadaje wyjątkowy charakter pomieszczeniu, nie zapominajmy również o właściwościach korka, który jest doskonałym izolatorem termicznym, a więc nie oddaje ciepła z pomieszczenia, a także nie przepuszcza chłodu z podłoża.

     Podłoga korek

     Podłoga korkowa

     Podłoga korkowa

     Korek

     Ponadto doskonale sprawdza się jako materiał wygłuszający, jest miły w dotyku, najlepiej występuje jako korkowa wykładzina, parkiet i posadzka. Korek najczęściej jest polecany do sypialni, jednak doskonale sprawdzi się w również w salonie, kuchni czy łazience, przy czym w dwóch ostatnich pomieszczeniach stosuje się korek pokryty warstwą lakieru akrylowego, lub winylowego, który jest znacznie trwalszy. Podłoga korkowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy pęknięcia.

     Cena korkowej podłogi waha się od 20 zł do 100 zł za m2, a więc jest porównywalna do tradycyjnych laminowanych paneli i podłogi żywicznej.

     Zdecydowanie najdroższym materiałem na nowoczesną podłogę jest egzotyczne drewno, którego ceny wahają się od 100 zł za m2 i a do tego dochodzi montaż, który wymaga ekipy fachowców, ten typ podłogi jednak jest inwestycją na długie lata, a gdy ulegnie zniszczeniu wystarczy ją odnowić by służyła przez wiele kolejnych lat, tym bardziej że drewno można dowolnie malować zmieniając jego kolor.

     Komentarze

     Monika
     Zawsze w domu jest coś do zrobienia czy zmiany. Nowe technologie jak i moda wymuszają to na nas. Jednak dzisiejsze materiały są trwałe jak i bardzo efektowne. Widziałam u znajomych żywiczne podłogi. Wyglądają nieziemsko. Może i są droższe od zwykłych paneli ale coś za coś.