O czym pamiętać podczas odświeżania ścian? Mały remont? Pamiętaj o tym podczas malowania!

Farby do wnętrzKażda ściana wewnętrzna co kilka lat wymaga odświeżenia. Odmalowanie poprawia jej stan i wygląd. Oprócz solidnego przygotowania ściany do malowania, warto wybrać odpowiedni rodzaj farby. Matową i trwałą powłokę oraz długotrwały efekt dekoracyjny zapewni użycie farby lateksowej, która nadaje się również do renowacji starych wymalowań.

Przygotowanie

Przed przystąpieniem do pracy, upewnij się, że Twoje meble i kable są dobrze zabezpieczone, aby nie doszło do bezpośredniego kontaktu z farbą i innymi cieczami. Uporządkuj przestrzeń i zbadaj ogólny stan ściany, którą chcesz odnowić. Jeżeli odkryjesz widoczne uszkodzenia i ubytki na powierzchni ściany, to najlepszy moment na ich naprawę. Podłoże poddawane renowacji farbą lateksową wymaga dokładnego oczyszczenia z wszelkich zanieczyszczeń - możesz użyć do tego, np. suchej szczotki. Następnie odkurz powierzchnię i zmyj wodą - to samo zrób w przypadku ściany skredowanej. Powłokę farb klejowych należy usunąć za pomocą specjalistycznych narzędzi aż do odsłonięcia tynku. Ściana, która wcześniej została pomalowana za pomocą farby emulsyjnej, powinna być umyta wodą z detergentem, a na koniec spłukana czystą wodą. Wszelkie pęknięcia i nierówności wyrównaj szpachlówką, a potem poczekaj do całkowitego wyschnięcia ściany. Przy powierzchniach zagruntowanych mlekiem wapiennym nie stosuj farby lateksowej.

Malowanie

Przed malowaniem najpierw dokładnie wymieszaj farbę - przy pierwszym razie możesz ją rozcieńczyć wodą w ilości do max. 40%. Nakładaj ją za pomocą pędzla, wałka lub natrysku pneumatycznego - każde z tych narzędzi się sprawdzi, a wybór zależy od Twoich preferencji i tego, na jak duży obszar musisz nanieść farbę. Ważne, aby trzymać się jednej techniki malarskiej przy jednym pomieszczeniu. Zaleca się 2-krotne malowanie dla najbardziej zadowalającego i trwałego efektu. Farba emulsyjna wysycha po ok. 2 godzinach, ale na nałożenie kolejnej warstwy warto poczekać minimum 4 godziny. Pamiętaj też o utrzymaniu odpowiedniej temperatury w miejscu malowania: od +5°C do +25°C.

Jedynka Deco & Protect Zmywalna sprawdzi się przy odmalowywaniu ścian oraz sufitów. Gwarancja siły krycia, ochrony przed zabrudzeniami i super wydajności. Powierzchnia pomalowana farbą matową jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, ale jednocześnie farba lateksowa - zmywalna daje jej odporność na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Wybierz sprawdzony produkt, ekologiczną recepturę i podziwiaj nieskazitelny efekt końcowy.

Komentarze