Ochrona przeciwprzepięciowa - dobieramy ogranicznik przepięć, by zabezpieczyć elektronikę

Ochrona przeciwprzepięciowaOchrona przeciwprzepięciowa to podstawa podczas wszelkich prac z zakresu elektryki. Jednym z Twoich podstawowych zasad jest dobór odpowiedniego ogranicznika przepięć. Szczegóły i porady znajdziesz poniżej.

Większość z nas cenne dane gromadzi na dyskach komputerów lub w pamięci smartfonów. Mogą to być dokumenty z pracy, fotografie rodzinne czy filmy z wakacji. Pamiętajmy jednak, że są one narażone na kradzieże czy utratę - po prostu na ataki hakerów i wirusów.

Możesz je szybko i bezpowrotnie stracić z powodu awarii albo groźnego przepięcia. Jak się przed tym uchronić? Warto zainwestować w oprogramowanie antywirusowe, by sprzęt był zabezpieczony przed atakami, a także w dobrej jakości ogranicznik przepięć. Okazuje się, że często ochrona przeciwprzepięciowa jest nieskuteczna. Poznaj najważniejsze dotyczące ochrony urządzeń elektronicznych przed niepożądanymi skutkami przepięć.

Co to jest przepięcie?

Zacznijmy od podstaw. Przepięcie to gwałtowny wzrost napięcia, przekraczający wartość znamionową. W gniazdku napięcie wynosi 230 V, a nagły wzrost tej wartości do nawet 6 000 V nazywamy przepięciem. Takie skoki negatywnie wpływają na wiele sprzętów, przede wszystkim na tzw. "wrażliwą elektronikę" - może zagłuszyć ich działanie, a nawet je zniszczyć. Niestety nie można przewidzieć, kiedy do nich dojdzie, dlatego tak ważna jest ochrona przed nimi.

Ochrona przed przepięciami - praktyczne i polecane rozwiązania

Instalacja odgromowa
Jej zadaniem jest ochrona obiektu przed uderzeniami pioruna, a także bezpieczne odprowadzenie jego energii. Jest to zbiór metalowych przewodów, które montuje się na dachu budynku i łączy się bezpośrednio z ziemią. Energia przekazywana przez piorun zostaje odprowadzona szybko do ziemi. Typowa instalacja odgromowa składa się z zwodów pionowych i poziomych, uziomów oraz przewodów odprowadzających.

Listwa antyprzepięciowa
Najpopularniejsze są listwy antyprzepięciowe, ale musisz wiedzieć, że nie są one wystarczające, by mieć pewność, że dane na laptopie, tablecie czy smartfonie są w pełni bezpieczne. Nie gwarantują one skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej. Dodatkowo warto też zainwestować w dobry ogranicznik przepięć.

Ogranicznik przepięć
Wyróżniamy różne ograniczniki przepięć. Oznaczone symbolem T1 są w stanie ograniczyć przepięcie, które pojawia się jako efekt uderzenia pioruna w instalację odgromową. W zależności od budowy danego ogranicznika wartość całkowitego prądu udarowego może być różna. Zwróć uwagę, by nie była mniejsza od Iimp wynoszącego 12,5 kA na pole.

Więcej o ochronie przed przepięciami i rodzajach ograniczników przepięć, a także praktyczne wskazówki, jak stworzyć skuteczną ochronę przeciwprzepięciową, znajdziesz na blogu: https://laczynasnapiecie.pl/blog/ochrona-przeciwprzepieciowa-jak-dobrac-ogranicznik-przepiec-by-zabezpieczyc-cenna-elektronike.

Komentarze