Ocieplanie budynków - metody tradycyjne i nowoczesne

Zalety nowoczesnej pianki poliuretanowejKażdy budynek, nim zostanie oddany do użytku, musi przejść przez proces odpowiedniego wykończenia. Składa się na to przede wszystkim jego izolowanie, czyli zabezpieczenie przed niekorzystnymi, zewnętrznymi warunkami. Zabezpieczyć dom można pod wieloma względami, by uzyskać pełną kontrolę nad tym, jakie warunki panują w jego wnętrzu.

W jaki sposób izoluje się budynek?

Każdy budynek należy izolować przeciw wielu warunkom. Najważniejszy element stanowi zawsze izolacja termiczna, od której rozpoczyna się wszelkie zabiegi zabezpieczające. To właśnie ona umożliwia właściwe utrzymanie temperatury wewnątrz pomieszczeń i tym samym pozwala na uniknięcie strat ciepła, co w ostateczności przekłada się na spore oszczędności związane z ogrzewaniem. Ocieplenie domu to jednak nie jedyna instalacja, o której w tym przypadku trzeba pamiętać.

Konieczne będzie także zadbanie o izolację akustyczną i hydroizolację. Zatrzymują one, odpowiednio, przeszkadzające dźwięki i nie pozwalają na odczuwanie ich efektów wewnątrz pomieszczenia. Ochrona hydrologiczna polega na zatrzymywaniu wody i wilgoci i nie pozwolenie na jej gromadzenie w murach, co może być przyczyną ogólnych problemów z konstrukcją budynku. Dla bezpieczeństwa należy również zadbać o te elementy, szczególnie, że niektóre materiały, takie jak na przykład wełna mineralna, spełnia od razu kilka zadań, będąc zarówno materiałem termoizolacyjnym, jak i izolującym pod względem akustycznym, szczególnie, gdy potrzebna jest izolacja poddasza domu.

Jakie metody stosuje się dzisiaj do izolacji budynków?

Dzisiejsze metody ocieplania domów zapewniają skuteczną i trwałą izolację termiczną, która zdecydowanie pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki energią w gospodarstwach domowych. Są to przede wszystkim metody obecne w budownictwie od lat, takie jak wykorzystanie płyt styropianowych i wełny mineralnej. Coraz częściej, szczególnie, gdy potrzebne jest ocieplenie dachu i izolacja poddasza domu, wykorzystuje się także natrysk z pianki poliuretanowej, dodatkowo pokrytej przez powłoki elastomerowe i powłoki polimocznikowe, zapewniające dodatkowo hydroizolację (czyli ochronę przed wilgocią i zbieraniem się wody) i dodatkową odporność na urazy mechaniczne.

Jakie metody wykorzystywano tradycyjnie do izolowania domów?

Istnieją jednak także inne metody, które stosowało się od wielu lat. Dzisiaj jednak ich użycie jest ograniczone, przede wszystkim ze względu na wysokie koszta i pracochłonność. Jedną z nich jest pokrycie ścian płytami z wełny mineralnej, która jest dodatkowo wzmocniona siatką z wełny szklanej i włókien szklanych. Na całość takiej izolacji jest nakładana cienka warstwa zaprawy, która usztywnia i wzmacnia całość. Metoda ta wymaga jednak dużej wprawy i umiejętności wykonania precyzyjnego całej instalacji, w przeciwnym razie może ulec szybkiemu uszkodzeniu i konieczna okaże się naprawa.

W przypadku, gdy konieczna jest izolacja fundamentu domu poza nałożeniem powłoki elastomerowej albo powłoki polimocznikowej, stosować można także rozmaite preparaty hydrofobowe. Ich instalacja polega na nawierceniu dziur w fundamencie i wypełnienie ich preparatem, który po zaschnięciu wzmacnia i odciąga wodę z zaprawy fundamentów i uodparnia na wilgotność.