Odkurzacz do domu: jaki model będzie najlepszy, który wybrać?

Odkurzacz do domuO czym myślimy, kiedy w naszym domu zapada decyzja o zakupie nowego odkurzacza? Na pewno chcemy, żeby ta nowa "pomoc domowa" była skuteczna, wygodna w użyciu, ekonomiczna i… dobrze radziła sobie z sierścią pozostawianą przez domowe zwierzaki! To jednak nie wszystkie parametry, jakie powinien posiadać dobry odkurzacz. Sporo tak naprawdę zależy od naszych preferencji i oczekiwań. Przyjrzyjmy się kilku typom odkurzaczy dostępnych w sklepach ze sprzętem AGD.

Nawet przy zakupie tak podstawowego sprzętu gospodarstwa domowego, jakim jest odkurzacz, można nabawić się prawdziwego bólu głowy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń, z których każdy poza swoja podstawową funkcją, cechuje się innym przeznaczeniem. Przeglądając katalogi sklepów AGD, trafimy zatem na klasyczne odkurzacze workowe, modne odkurzacze bezworkowe i odkurzacze wodne, a także wszechstronne odkurzacze piorące i samobieżne odkurzacze automatyczne. Jest zatem w czym wybierać.

Odkurzacz do domu - jaki powinien być?

Przed zakupem odkurzacza powinniśmy zanotować odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

  • jak duże jest nasze mieszkanie,
  • czy mieszkają z nami alergicy,
  • czy mamy zwierzęta pozostawiające sierść,
  • czy mamy w ogóle czas na sprzątanie,
  • jak bardzo lubimy sprzątać,
  • czy w naszym mieszkaniu są dywany.

Odpowiedź na każde z powyższych zagadnień pozwoli nam wybrać najlepszy odkurzacz. Wszystkim nam zależy przecież na sprzęcie, który nie tylko usunie z naszych podłóg kurz, pył, sierść i inne mniejsze śmieci, ale również pozwoli nam zaoszczędzić czas i energię.

Z taką wiedzą czas ruszyć po odkurzacz doskonały!

Odkurzacze pionowe - workowe, bezworkowe i modele z filtrem wodnym

Dlaczego warto rozejrzeć się za odkurzaczem pionowym? Przede wszystkim przez wzgląd na przestrzeń, której wciąż nam brak - zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Ze względu na swoją konstrukcję, odkurzacz pionowy wymaga mniejszej ilości miejsca do przechowywania niż model klasyczny.

Tradycyjne odkurzacze z wymiennymi workami nadal cieszą się dużą popularnością. Są to urządzenia, które od pokoleń służyły w naszych domach i nadal sprawdzają się w nich doskonale. Jeżeli jednak nie chcemy lub nie lubimy pamiętać o kupowaniu zapasowych worków, do wyboru mamy również modele wyposażone w plastikowy pojemnik lub filtr wodny.

Innowacyjna bezworkowa technologia filtracji stosowana w nowoczesnych modelach odkurzaczy (np. Karcher) to ogromne ułatwienie życia. Wystarczy wyjąć filtr, odkręcić pokrywę i wysypać zanieczyszczenia. Filtr typu kartridż jest zmywalny, co oznacza, że co kilka miesięcy należy przemyć go pod bieżącą wodą.

Innym rodzajem modeli bezworkowych są odkurzacze wodne. W przypadku tych urządzeń zanieczyszczenia wpadają bezpośrednio do wypełnionej wodą komory. Ciecz jest w tym przypadku doskonałym filtrem, który skutecznie powstrzymuje nawet najdrobniejsze elementy przed wydostawaniem się z urządzenia. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy w naszym gospodarstwie domowym mieszkają alergicy. Woda zatrzymuje wszelkie alergeny, dzięki czemu powietrze wypuszczane przez odkurzacz jest zupełnie czyste.

Odkurzacz automatyczny - sztuczna inteligencja w naszych domach

Usiąść wygodnie na kanapie, wziąć do ręki książkę i rozkoszować się wolnym popołudniem, kiedy odkurzacz sam sprząta za nas mieszkanie - czyż to nie rozkoszna wizja? Posuńmy się jednak o krok dalej! Wyobraźmy sobie urządzenie, które samodzielnie sprząta nasze pomieszczenia pod naszą nieobecność.

No dobrze, ale jak to działa? Cóż, jednocześnie bardzo prosto i nieco skomplikowanie. Automatyczne odkurzacze skanują i mapują nasze pomieszczenia, co pozwala im zaplanować optymalną trasę odkurzania. Najlepszym modelom niestraszne są takie przeszkody jak meble, a nawet schody - odkurzacze pokonują je, korzystając z nawigacji laserowej i czujników uskoku. A co jeśli pod naszą nieobecność wyczerpie się bateria? Absolutnie nic! "Wyczerpany" robot sam oddali się w kierunku stacji ładowania, skąd ponownie uda się w swoją pożyteczną podróż po pokoju. Co więcej, dzięki mapowaniu pomieszczenia, nie będzie dwa razy odkurzał tego samego miejsca!
Najnowsze modele mogą być sterowane za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfony. Przyszłość dzieje się teraz, na naszych oczach!

Jak wygląda i działa odkurzacz automatyczny? Jakie jeszcze ma funkcje poza opisanymi powyżej? Sprawdź: Czym się kierować przy wyborze odkurzacza automatycznego? >>

Odkurzacze uniwersalne, piorące i kominkowe

Odkurzacze wielofunkcyjne to urządzenia do zadań specjalnych. Zgodnie ze swoją nazwą pomagają w utrzymywaniu czystości nie tylko w domu, ale również na tarasie, w ogrodzie, czy w garażu. Kurz, sierść, pył, wilgotny brud, a nawet woda nie stanowią dla nich większego wyzwania. Najlepsze modele wypiorą nam dywan, tapicerkę samochodową, a nawet pomogą w pozbyciu się popiołu z kominka. Dzięki ich ogromnej sile ssącej wykorzystamy je nawet dokonując porządków po wielkim remoncie.

Wróćmy na chwilę do… kominków. Chcąc usunąć pył z domowego paleniska lub z grilla musimy się liczyć z dwiema trudnościami: po pierwsze lekki pył łatwo rozprasza się w powietrzu, po drugie - jest na tyle lepki, że zatyka klasyczne filtry w odkurzaczach i po trzecie - nawet po wygaszeniu paleniska nadal potrafi rozżarzyć się pod wpływem podmuchu powietrza. Biorąc pod uwagę te czynniki, warto zaopatrzyć się w odkurzacz kominkowy, dzięki któremu bezpiecznie usuniemy cały popiół.

Mając w perspektywie odkurzanie przestrzeni znacznie oddalonych od gniazdka wysokiego napięcia, warto rozejrzeć się za modelami bezprzewodowymi. Właściciele większych posesji mogą zainteresować się dwoma urządzeniami z katalogu Karchera. Mowa o modelach:

  1. WD 3 Battery,
  2. WD 1 Compact Battery z baterią litowo-jonową, która wystarcza na długie, solidne odkurzanie!

Odkurzacz do domu

Czy teraz już wiesz, jaki odkurzacz kupić do domu?

Komentarze

Prorankingi
Odkurzacz to niezbędny strażnik porządku w każdym domu. Dzięki temu urządzeniu możemy cieszyć się czystą i schludnie wyglądającą podłogą. Oczywiście dobór dobrego sprzętu sprzątającego nie zawsze jest prosty. Warto w tym celu czytać jak najwięcej opinii na temat danych modeli i analizować recenzje ekspertów. Tego typu w 100% niezależne treści znajdziecie np. na naszym portalu prorankingi.pl
Monika
Dla mnie to najlepszy jest odkurzacz bezworkowy, nic go nie pokona. Jak sprzątam u rodziców, to trzy razy opróżniam zbiornik, żaden worek by tego nie wytrzymał,
https://www.ranking-odkurzacz.pl/odkurzacz-bezworkowy/
Nataszka
Ja bym irobota wybierała, najlepsze odkurzacze, funkcjonalne i niewymagające pomocy przy sprzątaniu.
Robin
Moim zdaniem najlepsze są roboty sprzątające, to odkurzacze przyszłości, taka roomba to się nawet sama oczyszcza z brudu