Odnawialne źródła energii w naszej przyszłości

Odnawialne źródła energiiNie jest tajemnicą, że nasza gospodarka energetyczna się zmienia. Zmianie ulega bowiem wiele dziedzin naszego życia, a wszystko powiązane jest z pogarszającym się stanem naszego klimatu oraz kurczącymi zasobami paliw kopalnianych. Czy tego chcemy, czy nie, pozyskiwanie energii w naszej przyszłości musi odbywać się w inny sposób niż dotychczas. Odpowiedzią na trudne i wymagające zmiany może być fotowoltaika - ale nie tylko.

Wydobywanie i spalanie ropy oraz węgla ma coraz mniej sensu i jest coraz mniej opłacalne. Wszystko to może odczuć przeciętny konsument, płacąc na stacji benzynowej czy spoglądając na swoje rachunki za prąd. Dyskusja o pozyskiwaniu energii z odnawialnych jej źródeł z pewnością nie jest niczym nowym, jednak teraz bardziej niż dotychczas państwa i przedsiębiorcy uważnie się temu zagadnieniu przyglądają, widząc w tym naszą przyszłość energetyczną.

Zielony prąd to bezpieczna Ziemia

Postępujące zmiany klimatyczne przejawiają się w coraz dłuższych suszach, mocniejszych burzach i topnieniu pokrywy lodowej, a kierunek tych wszystkich zmian nie zwiastuje nam niczego dobrego. Naukowcy od lat ostrzegali o przyczynach podnoszenia się średniej temperatury na Ziemi, a jedną z nich, która odpowiedzialna jest między innymi za tak szybkie tempo tego procesu, jest emitowany przez ludzi CO2. Jeśli myślimy o zahamowaniu katastrofy klimatycznej, wskaźnik emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery musi spaść. Pomocą w tym jest przerzucenie się na energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii, takich jak słońce, woda czy wiatr. Najwięcej emitowanego przez nas CO2 pochodzi z przemysłu, transportu, a także produkcji żywności (głównie mięsa). Spalanie paliw to główny sposób, w który pozyskiwana jest energia, jednak powoli ulega to zmianie.

Zalety wynikające z OZE

Jedną z głównych zalet odnawialnych źródeł energii jest fakt, że są one praktycznie niewyczerpalne. W obecnej sytuacji ma to niemałe znaczenie - rezygnując z paliw kopalnianych musimy produkować prąd w oparciu o źródła stabilne i wystarczające do zaspokojenia naszych potrzeb. Energia słoneczna czy wiatrowa z pewnością spełniają te kryteria.

Odnawialne źródła energii

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/panele-fotowoltaiczne.

Dużym faktorem jest również fakt, że produkowanie energii ze Słońca jest tańsze dla wszystkich. Niezaprzeczalnie, energia taka jest ekologiczna, nie niszczy ekosystemów i wpływa pozytywnie na klimat ziemski, co czyni ją jednym z naszych dużych sprzymierzeńców w bardziej zrównoważonym i ekologicznym stylu życia. Panele fotowoltaiczne pojawiają się na coraz większej liczbie dachów prywatnych oraz dachów przedsiębiorstw. Produkcja własnej energii to oszczędności dla naszej kieszeni i wyjście naprzeciw trendowi, który wyraźnie zaczyna przejmować coraz większą część rynku. W obliczu tych zmian, o których już wspominaliśmy, OZE są nie tylko wyborem dla naszej planety, ale przede wszystkim wyborem dla nas i dla naszych dzieci.

Komentarze