Ogrzewanie na podczerwień. Poznaj jego wady oraz zalety

Ogrzewanie na podczerwieńCoraz częściej wybierając ogrzewanie do naszych domów, szukamy rozwiązań, które pozwoliłyby nam na uzyskanie nie tylko komfortu cieplnego, ale i znacznych oszczędności w budżecie domowym - czy takie podejście sprawi, że tradycyjne rozwiązania takie jak kaloryfery mają szansę zostać wyparte przez panele na podczerwień ? Sprawdź!

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje energię promieniowania, która przemieszcza się w przestrzeni w formie fal elektromagnetycznych - przesył energii nie jest więc zależny od powietrza (tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania). Energia podczerwieni zmienia się w ciepło dopiero w chwili jej absorpcji przez organizmy żywe lub przedmioty z otoczenia.

Przy ogrzewaniu podczerwienią nośnikiem ciepła są więc wszystkie powierzchnie, które ograniczają pomieszczenie takie jak np. ściany, przedmioty się w nim znajdujące oraz ludzie. Jako że to ciała stałe są źródłem ciepła, temperatura w pomieszczeniach, które ogrzewane są przy pomocy promieniowania, jest bardzo mało zróżnicowana.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Zacznijmy od tego, co zostało już powiedziane wcześniej, a więc rozkładu temperatur w pomieszczeniu, który jest zdecydowanie korzystniejszy niż w przypadku ogrzewania kaloryferami. Ogrzewanie na podczerwień sprawia, że odczuwalna temperatura we wnętrzach jest wyższa od faktycznej nawet o 3 stopnie, co przekłada się w konkretny sposób na koszty ogrzewania wynikające ze zużytej energii elektrycznej. W tym miejscu należy jednak szczerze powiedzieć, że ogrzewanie na podczerwień nigdy nie będzie tańsze od ogrzewania centralnego, nawet w przypadku dobrze wyizolowanego budynku, jedyne czego możemy się spodziewać do tego, że koszta te będą się kształtować na podobnym poziomie (i to jedynie w przypadku domów budowanych zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami, jeżeli chodzi o izolacje).

Tak jak zostało to już wspomniane wcześniej, promieniowanie podczerwone nie podgrzewa powietrza, jednak ma na nie pewien wpływ - jonizuje je ujemnie, a to przekłada się na lepsze samopoczucie osób przebywających w takich pomieszczeniach.

Kolejną sprawą jest zredukowany do minimum ruch powietrza, co zmniejsza ilość krążącego po pomieszczeniach kurzu - docenią to przede wszystkim osoby cierpiące na alergie. Promieniowanie podczerwone ma także wpływ na stan budynku, co spowodowane jest faktem jego pochłaniania przez przegrody budowlane, które dzięki temu są suche i ciepłe, a to zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.

Modny wygląd pomieszczeń

Ogrzewanie na podczerwień ma również tę zaletę, że pozwala odmienić w pozytywny sposób wygląd wnętrz, w których jest wykorzystywane. Producenci paneli wciąż rozszerzają swoją ofertę o nowe ciekawe propozycje - ostatnią taką nowością są panele infrared, które mogą stać się lustrem lub obrazem z wybraną przez klienta grafiką czy nawet rodzinnym zdjęciem. Takie panele pełnią więc nie tylko funkcję związaną z ogrzewaniem, ale są także elementem wystroju wnętrza, który dodatkowo wpływa na całą aranżację. Dla osób, które cenią sobie wolne przestrzenie, ważną zaletą będzie także fakt, że panele grzewcze zapewniają oszczędność miejsca, czego niestety nie można powiedzieć o kaloryferach.

Wady ogrzewania na podczerwień

Jeżeli chodzi o wady, to jedną z najważniejszych jest to, że tego typu ogrzewanie nie pozwala na wykorzystywanie go do ogrzewania wody, co sprawia, że koniecznością jest znalezienie drugiego źródła energii, a to generuje dodatkowe koszty. Osoby, które są przeciwne ogrzewaniu na podczerwień, wskazują także na koszty zakupu takich grzejników, które są wysokie, szczególnie w przypadku najnowszych rozwiązań. Koszt zakupu jednego panelu grzewczego o mocy 900 W, który w zależności od parametrów budynku ma szansę ogrzać od 12 do 20 metrów kwadratowych powierzchni, wynosi od 1200 do 2500 zł, w zależności od wybranego rozwiązania (najtańsze są białe panele w metalowej ramie). Instalacja taka ma szansę się zwrócić już po około 3 latach, jednak tylko w przypadku dobrze wyizolowanych budynków.

Czy warto zdecydować się na tego typu ogrzewanie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jak każde rozwiązanie, tak i to ma swoje wady i zalety. Decydując się na konkretny rodzaj instalacji grzewczej, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że jej wybór należy uzależnić m. in. od stanu technicznego budynku i jego ocieplenia. W nowych, dobrze izolowanych domach, takie ogrzewanie ma szansę być opłacalne, jednak w przypadku starszych budynków sprawa nie jest już taka oczywista i większość specjalistów poleca korzystanie z tradycyjnych form ogrzewania.

Komentarze

Arni73
Witam. Mam pytanko jak taki panel sprawdził by się w altanie ogrodowej o pow. ok 30m2. Mam możliwość taki kupić z wystawki.
Bogusław
Nikt nie podał kosztów instalacji, pieca i bardziej skomplikowanego montażu grzejników CO. Mnie instalacja w domu 124m2 (11 paneli plus 6 bezprzewodowych programatorów) kosztowała 16 tys. Montaż CO obliczono na 35 tys. Wykonano w 2022 r.
Krzysztof
Koszt panelu 800W to 700 złotych
Gość
Dziękujemy Państwu za reklamę firmy Oxyly, ale może coś tak obiektywnie.
Z takich komentarzy niczego się nowego nie dowiem.
Zdzichu
Strasznie drogie to ogrzewanie! Wg producentów, potrzeba 20-30 W na m3 (sześcienny!). Ja duży pokój ogrzewam pompą ciepła. Pokój ma 22 m2 X 2,7 m wysokość, grubo ponad 50 m3, zmierzone zużycie ok 1000 W kiedy pokój jest zimny, ok 500 W kiedy już się nagrzeje (ok 10 minut). Podczerwieni bym musiał zainstalować jakieś 1500 W, półtora raza więcej! Zużycie mierzyłem przy ok 0 st C, izolacja ścian słaba. Pewnie przy innej pogodzie i innych ścianach będzie trochę inaczej, ale zawsze pompą ciepła wygra. Koszty- klima z pompą ciepła multisplit na 2 pokoje, 1 jednostka zewnętrzna, ok 5 tys zł z montażem. Wymuszony obieg powietrza powoduje, że ciepło jest również w drugiej sypialni, łazience, kuchni i korytarzu. Zimą chłodek.
Zymt
Zgadzam się z przedmówcami co do zalet, jednak dziwi mnie że nikt nie poruszył tematu wad. Z tego co zauważyłem ciepło emitowane z tyłu panela powoduje odbarwienia ściany. To jest problem z którym trudno sobie poradzić.
Marianos
Ekologiczne, bezpieczne, idealne przy dzieciach bo mimo że nagrzewają się dzieciak się nimi nie oparzy. Estetycznie na ścianie wyglądają tak jak te nasze z grafikami panele Oxyly. Osobiście polecam, bo wcale tak drogo ogrzewanie nie wychodzi
Homeagent
Świetnie się sprawdzają szczególnie w mieszkaniach w kamienicach. Jako biuro nieruchomości widzieliśmy wiele fajnych mieszkań ogrzewanych na podczerwień. Możecie sprawdzić na naszej stronie: https://www.homeagent.pl/
Marek
Najzdrowsze źródło ciepła i najwyższy komfort cieplny, do tego brak spalania i emisji zanieczyszczeń. Najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o ogrzewanie!
https://postaw-dom.pl/
Donita
Ekologiczne, ekonomiczne, bezpieczne źródło ciepła. Mamy dwoje małych dzieci, te panele to rozwiązanie idealne. Jeszcze jaik te nasze Oxyly z grafikami to i ozdoba mieszkania, tym bardziej, ze można je dowolnie konfigurować. Wygodnie sterowane smartfonem. Polecam