Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne i grzejniki podtynkowe

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne - grzejniki podtynkoweGrzejniki ukryte w ścianie i pozbawione jakichkolwiek widocznych połączeń instalacyjnych - czy to w ogóle możliwe? Tak, jeżeli zastosujemy grzejniki podtynkowe zapewniające nie tylko estetyczny wygląd pomieszczeń i możliwość ich projektowania bez konieczności kompromisów mających na celu pogodzenie konieczności zapewnienia komfortu termicznego w pomieszczeniu z jego wyglądem, ale również zapewniające korzystny rozkład temperatur i niskie zużycie energii.

Jakie zalety ma tego rodzaju ogrzewanie płaszczyznowe ścienne i czym się charakteryzuje?

Charakterystyka ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne to rodzaj ogrzewania coraz chętniej wybieranego przez inwestorów budujących domy jednorodzinne. Należy ono do grupy ogrzewań płaszczyznowych (tak samo jak ogrzewanie podłogowe czy sufitowe). Charakterystyczną cechą tej technologii ogrzewania jest to, że ciepło przekazywane jest do pomieszczeń równomiernie z wykorzystaniem całej powierzchni przegrody, w której elementy grzejne są zamontowane. Jeżeli chodzi o ogrzewanie ścienne, to elementy grzejne znajdują się w ścianie pod tynkiem. Systemy ogrzewania ściennego dzieli się na dwie główne grupy, ze względu na rodzaj zasilania: ogrzewanie wodne (zasilane podgrzaną w źródle ciepła wodą) oraz ogrzewanie elektryczne (podłączone do sieci elektroenergetycznej).

Grzejniki podtynkowe - podstawowe informacje

Grzejniki podtynkowe to innowacyjna forma ogrzewania płaszczyznowego. Grzejniki te to nic innego jak gotowe moduły, w całości wykonane z jednorodnego stopu aluminium (korpus takiego grzejnika stanowi ażurowa siatka). Dzięki ich przemyślanej konstrukcji (ażurowej siatki) pominięte zostaje ryzyko pękania warstwy tynku, ponieważ grzejniki działają jak wzmocnienie dla samej zaprawy. Grzejniki te montuje się w miejscach, w których mają miejsce największe straty ciepła, a więc w ścianach zewnętrznych oraz stropie dachu.

Liczbę takich grzejników dobiera się zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepło w danym pomieszczeniu, łączy się je szeregowo, a sam montaż nie jest trudnym zadaniem. W najgrubszym miejscu mają one w przybliżeniu 8 mm, co sprawia, że nie ma problemu z tym, aby ukryć je w standardowej warstwie tynku mającej 15 mm.

Koszt jednego grzejnika podtynkowego to około 400 zł - przyjmuje się, że wyposażenie w nie domu o standardowej powierzchni użytkowej 120 metrów kwadratowych to koszt oscylujący wokół 12 000 zł, co oznacza, że zakup tego typu grzejników jest wydatkiem większym niż w przypadku ich tradycyjnej odmiany. Nakłady na zakup tego rodzaju grzejników zostaną jednak zrekompensowane przez niższe koszty eksploatacyjne, różnica w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnymi grzejnikami może wynieść około 30-40% (oczywiście na rzecz ogrzewania ściennego). Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe, to koszty zakupu grzejników podtynkowych są porównywalne do zakupu instalacji związanej z ogrzewaniem podłogowym, oszczędności mogą natomiast sięgnąć około 10%.

Zalety ogrzewania ściennego i grzejników podtynkowych

Według specjalistów ogrzewanie ścienne to najzdrowsza dla naszego organizmu forma przekazywania ciepła, której zalety związane są ze zjawiskiem promieniowania ciepła oraz jego niewymuszonej konwekcji. Transmisja ciepła w systemach ogrzewania ścienne sprzyja prawidłowej regulacji wilgotności powietrza w pomieszczeniach, co rozwiązuje największy problem okresu grzewczego, jakim jest przesuszone powietrze w domach. W domach, w których prawidłowo wykonane zostało ogrzewanie ścienne, całkowicie wyeliminowane zostaje zjawisko zawilgoconych ścian czy pojawiania się pleśni, a wynika to z tego, że powietrze nie oddaje swojego ciepła, jak i wilgoci do ścian. W systemie ogrzewania ściennego powietrze pobiera ze ścian wilgoć i wypromieniowane ciepło - oznacza to nic innego jak to, że ściany nie są podatne na powstawanie grzybów i pleśni, które stanowią ogromne zagrożenia dla naszego zdrowia. Dla alergików ważną informacją jest również to, że grzejniki podtynkowe nie są siedliskiem kurzu, co ma często miejsce w przypadku tych klasycznych grzejników lub urządzeń nawiewowych.

Kolejną zaletą grzejników podtynkowych jest to, że elementy grzejne nie są w żaden sposób widoczne, nie wymuszają one również zastosowania określonej posadzki (jak ma to miejsce przy ogrzewaniu podłogowym), co sprawia, że pozwalają one na takie zagospodarowanie przestrzeni, jakie sobie wymarzymy. Jedynym ograniczeniem, z jakim trzeba się liczyć, jest to, że ściany, w których zabudowane są tego typu kaloryfery, nie mogą być niczym zastawione, co sprawia, że taki system ogrzewania sprawdza się szczególnie w domach o odpowiedniej przestrzeni oraz takich, w których nie zastosowano wielkoformatowych okien, które uniemożliwiają montaż grzejników podtynkowych w przeznaczonych do tego miejscach.

Ogrzewanie ścienne z wykorzystaniem grzejników podtynkowych to z pewnością ciekawa alternatywa dla ogrzewania podłogowego, cieszącego się wciąż niemałym zainteresowaniem. Przy obecnej technologii i nowoczesnych rozwiązaniach wcześniej trudny i drogi w realizacji system ogrzewania ściennego stał się obecnie dużo bardziej dostępny, głównie dzięki prostszemu niż kiedyś montażowi, większej niezawodności i lepszym parametrom.

Komentarze