Ogrzewanie podłogowe - co trzeba wiedzieć?

Ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe staje się standardem w nowoczesnym budownictwie, bo gwarantuje komfort cieplny i pozwala na oszczędności zarówno energii, jak i pieniędzy. Planując budowę domu, warto rozważyć to rozwiązanie - oto, co warto o nim wiedzieć.

Cenisz sobie przyjemne ciepło rozchodzące się po całym domu, ale grzejniki nie mogą Ci tego zapewnić? Rozważ ogrzewanie podłogowe - poniżej niezbędne informacje na temat tego rozwiązania.

Wysoki komfort i niższe rachunki

Ogrzewanie podłogowe zyskuje rosnącą popularność jako element nowoczesnego budownictwa. Gwarantuje wysoki komfort oraz przyczynia się do obniżenia ogólnych kosztów ogrzewania budynków, zapewnia też korzystny dla naszego samopoczucia rozkład temperatury. Działa inaczej niż tradycyjne grzejniki, które dostarczają ciepło tylko w jednym konkretnym miejscu, z którego z różnym skutkiem rozprzestrzenia się ono na całe pomieszczenie.

Podłogówka wykorzystuje nowoczesne technologie i jednocześnie dba o środowisko naturalne. Wyjątkowo popularne jest ono w domach jednorodzinnych budowanych w standardzie energooszczędnym. Wybierając taką instalację, weź pod uwagę między innymi typ paneli, rodzaj wylewki oraz żywotność, a układ, rodzaj i grubość warstw towarzyszących elementom grzejnym.

Główne zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma szereg ważnych zalet i jest opłacalną inwestycją. Wśród najważniejszych wymieńmy:

- oddawanie ciepła bardzo dużą powierzchnią, ale o niskiej temperaturze, bez chłodniejszych miejsc czy wrażenia zimnej podłogi;

- wysoki komfort cieplny;

- optymalny rozkład temperatury;

- niższe koszty ogrzewania o około 12%;

- duża uniwersalność;

- niski stopień wysuszenia powietrza;

- ograniczenie rozwoju roztoczy, brak gromadzenia się kurzu;

- dbałość o środowisko naturalne, gdyż system ten wykorzystuje znacznie niższe temperatury i współpracuje z wieloma nowoczesnymi źródłami ciepła;

- szerokie możliwości aranżacyjne.

Ogrzewanie wodne lub elektryczne

Ogrzewanie podłogowe występuje w kilku wersjach. Jeśli głównym kryterium podziału będzie źródło ciepła, wyróżnimy system elektryczny oraz wodny. Ogrzewanie podłogowe elektryczne wyposażone jest w maty, przewody lub specjalne folie wydzielające ciepło pod wpływem przepływu prądu, a wodne to system rur przez które przepływa podgrzewana przez pompę ciepła woda. Nie można jednoznacznie określić, która wersja jest lepsza, bo wszystko zależy od potrzeb i pożądanego efektu. Sposób wykonania ogrzewania podłogowego trzeba przemyśleć i wybrać świadomie, znając specyfikę oraz zalety obu wersji.

Więcej na temat budowy i montażu ogrzewania podłogowego można znaleźć tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/podlogowka-czy-warto-wybrac-ogrzewanie-podlogowe/.

Komentarze