Olejowanie podłóg drewnianych. Kiedy olejować? Jaki olej wybrać?

Olejowanie drewnianej podłogiPodłogi drewniane mogą być pokrywane lakierem albo olejowane - woskowane. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na tę druga opcję, czyli kupuje odpowiednie środki do olejowania, aby nadać podłodze estetyczny wygląd i zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Podobnie jak lakierowanie, także olejowanie podłóg drewnianych posiada określone zalety i wady. Te dwie metody różnią się pomiędzy sobą innymi materiałami wykończeniowymi - lakier tworzy na drewnie nieprzepuszczalną, twardą warstwę, natomiast olej wnika w powierzchnię drewna, impregnuje je i wspomaga jego naturalną oddychalność.

Kiedy warto wybrać olejowanie drewna?

Olejowanie jest metodą rekomendowaną przede wszystkim dla tych osób, które chcą zachować efekt podłogi naturalnej, przyjemnej w dotyku, oddychającej, ale również lekko zmienić jej wygląd, na przykład zabarwić, rozjaśnić. Główną zaletą olejowania jest elegancki wygląd podłogi. Olejowanie pozwala także na prowadzenie miejscowych poprawek oraz napraw - nie jest to możliwe w przypadku lakieru, ponieważ konieczne jest wykonanie całkowitego cyklinowania podłogi i ponowne jej lakierowanie. Warto wskazać, że olejowanie podłóg drewnianych jest rekomendowane także w łazienkach, gdzie znajduje się podwyższony poziom wilgoci.

Kiedy należy olejować podłogę?

Olejować można różne rodzaje podłóg. W sprzedaży można znaleźć zarówno podłogi drewniane, które są fabrycznie olejowane - to głównie parkiet warstwowy oraz panele warstwowe, które nie wymagają już wykańczania olejem po montażu. Gdy montowane są deski lite lub też przeprowadza się renowację podłogi drewnianej, w takim przypadku także można zdecydować się na olejowanie. Warto pamiętać o tym, że olejowana podłoga nie powinna być użytkowana, dlatego też konieczne jest ograniczenie ruchu w pomieszczeniu na czas schnięcia oleju.

Jaki olej do podłogi drewnianej wybrać?

W sprzedaży można znaleźć pełną gamę olejów przeznaczonych do podłóg. Przy doborze odpowiedniego produktu najlepiej skorzystać z rekomendacji producenta podłogi oraz z zaleceń na opakowaniu oleju. Oleje dzieli się na wodne oraz rozpuszczalnikowe. Te pierwsze z nich są dedykowane do mniej użytkowanych pomieszczeń, natomiast te drugie sprawdzą się tam, gdzie ruch jest większy. Można zakupić też oleje z pigmentami, które umożliwiają zmianę barwy drewna. Dostępne są też oleje o właściwościach wybielających, które nadają podłogom drewnianym postarzony wygląd. Olejowanie można przeprowadzić samodzielnie lub można skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się w świadczeniu tego rodzaju usług.

Źródło: https://www.centrum-parkietowe.pl/.

Komentarze