Osuszacz powietrza - kiedy warto w niego zainwestować?

Osuszacz powietrzaWilgoć, która nie pozwala schnąć świeżo wypranym ręcznikom. Ta sama wilgoć sprawiająca, że coraz częściej zapadamy na schorzenia górnych dróg oddechowych. I wreszcie, po raz kolejny wilgoć, która swoje odzwierciedlenie znajduje w odklejających się tapetach, rozwijającym się na ścianie grzybie, który nie sprzyja naszemu samopoczuciu. Taka sytuacja panuje w wielu mieszkaniach i domach, gdzie nie ma dość dobrej izolacji, choć to nie jedyna przyczyna. Sposobem na zwalczenie nadmiernej wilgotności, jest zastosowanie osuszacza powietrza. Jak działa i jaki wybrać?

Zasada działania osuszacza powietrza i rodzaje

Do wyboru mamy dwa rodzaje osuszaczy powietrza - kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Pierwszy działa na zasadzie zbierania wilgoci z powietrza i jego schładzania poniżej punktu rosy. Efektem jest kondensacja, czyli skraplanie wilgoci.

Kondensacyjny osuszacz, składający się ze sprężarki, wentylatora, elementu rozprężnego i wymienników ciepła, prowadzi do wymuszonego przepływu wilgotnego powietrza, przez skraplacz i parownik. Gdy dochodzi do kondensacji, w zbiorniku gromadzi się woda. Do parownika trafia schłodzone i już osuszone powietrze, by zostać ogrzanym. W efekcie powietrze suche wraca do pomieszczenia, z którego trafiło do urządzenia.

Zjawisko gromadzenia się wilgoci wykorzystuje adsorpcyjny osuszacz powietrza. Główne elementy takiego urządzenia, to filtr, nagrzewnica powietrza, wentylatory oraz obrotowy bęben wraz z zespołem napędowym i obudowa. To bęben odpowiada za pochłanianie wody do zbiornika. Efektem końcowym pracy tego typu urządzenia, jest otrzymanie osuszonego powietrza.

Który z nich wybrać? Kondensacyjne osuszacze cieszą się największą popularnością. Są uniwersalne pod względem możliwości zastosowania, poza tym cechuje je długa żywotność. Oferują ponadto dobry stosunek kosztów do wydajności. Osuszanie kondensacyjne uznaje się za ekonomiczne i efektywne, w porównaniu do stosowania ogrzewania i wentylacji.

Tę samą wydajność osuszania powietrza, niezależnie od jego temperatury i wilgotności, zapewnia osuszacz adsorpcyjny. Tak działające urządzenia mogą być użytkowane do osuszania powietrza o temperaturze od 0°C, a także z pominięciem konieczności jego schładzania. Trzeba jednak rozważyć, który typ wybrać, ponieważ adsorpcyjny osuszacz zużywa więcej prądu i jego eksploatacja jest mniej ekonomiczna, niż stawiając na urządzenie kondensacyjne. Poza tym adsorpcyjny osuszacz wykazuje wysoką wrażliwość na zanieczyszczone powietrze.

Przeanalizuj zalety i wady i wybierz urządzenie odpowiednio do swoich potrzeb

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby i warunki, jakie panują w danym pomieszczeniu wymagającym osuszania. Do zwykłego użytku domowego, najczęściej wybiera się osuszacze kondensacyjne, które są stosunkowo ciche, wydajne i zużywają niewiele energii. Poza tym dostępność rozmaitych modeli, różniących się kształtami czy kolorami, pozwala zadbać o estetykę wnętrza. Jeśli jednak zachodzi potrzeba osuszenia na przykład piwnicy, gdzie panuje niska temperatura, potrzebny będzie osuszacz adsorpcyjny.

Z zalet urządzenia kondensacyjnego wymienia się wykonanie obudowy z tworzywa sztucznego, dzięki czemu osuszacz jest lekki. Wyposażenie w kółeczka ułatwia jego przenoszenie. Niektóre modele pozwalają na ciągłe odprowadzanie wody, a także sterowanie elektroniczne lub mechaniczne. To najpopularniejsze urządzenia, o najniższych cenach.

Ich adsorpcyjne odpowiedniki są często mniejsze i lżejsze. Gwarantują wydajność, niezależnie od temperatury panującej we wnętrzu. Ponadto warto zauważyć, że mogą być sterowane w taki sam sposób, co urządzenia kondensacyjne.

Jak wilgoć działa na organizm?

Jeśli pojawiają się wątpliwości, czy osuszacz jest urządzeniem nam niezbędnym, należy zastanowić się przez chwilę, jakie warunki panują w domowych pomieszczeniach. Jeśli co jakiś czas zmagamy się z uporczywym grzybem na ścianach, często chorujemy, i do tej pory nie udało się wyeliminować nadmiaru wilgoci w żaden sposób, osuszacz będzie stosownym rozwiązaniem.

Grzyb, pleśń czy wilgoć źle wpływają na organizm. Pogłębiają dolegliwości odczuwane w artretyzmie i reumatyzmie. Osłabiają odporność i sprawiają, że łatwiej i częściej zapadamy na schorzenia dróg oddechowych. Szczególnie narażone są na to dzieci. Poza tym wysoka wilgotność oznacza jeszcze większą aktywność roztoczy, które podnoszą ryzyko astmy i są bardzo uciążliwe dla alergików.

Cierpi nie tylko ciało. Konstrukcje, w szczególności drewniane, narażone na zbyt wysoki poziom wilgotności, zostają osłabione. Dochodzi do uszkodzeń i gnicia poszczególnych elementów. Nadmiar wilgoci jest zatem groźny zarówno dla naszego zdrowia, jak i budynku, w którym mieszkamy. Wybierając osuszacze, można sobie poradzić z tym niekorzystnym zjawiskiem.

Źródło: www.econovli.pl.