Oświetlenie LED - zastosowanie do uprawy roślin

Oświetlenie LEDJednym z niezbędnych czynników wpływających na prawidłowy wzrost roślin zielonych jest światło. Wpływa ono na proces fotosyntezy niezależnie od tego, czy jest to światło naturalne, czy sztuczne.

Dlaczego oświetlenie LED jest takie ważne dla roślin?

Nie od dziś wiadomo, że zarówno naturalne, jak i sztuczne światło przekazuje roślinom niezbędną energię do ich prawidłowego wzrostu. Dzięki oświetleniu LED rośliny mogą rosnąć nawet w najbardziej zacienionym miejscu, bez dostępu do światła naturalnego. Doświetlanie roślin zwiększa tempo ich wzrostu, a ponadto uzupełnia niedobory światła. W procesie fotosyntezy zachodzącym przy udziale światła powstają cukry, białka oraz tłuszcze, które są niezbędnym pokarmem roślin. Sztuczne światło niebieskie ma pozytywny wpływ na rozwój liści i ich grubość, a ponadto ma korzystny wpływ na termin kwitnienia. Z kolei portal https://elektronikab2b.pl potwierdza, że warzywa i owoce doświetlane czerwonym światłem mają... znacznie lepszy smak!

Różnorodność oświetlenia ledowego

Światło ledowe znajduje zastosowanie zarówno w ogrodnictwie, jak i rolnictwie czy ogródku domowym. Nowoczesne lampy LED stosowane w ogrodnictwie mogą mieć również dodatkowe funkcje chłodzące, które zapewnią roślinom należytą ochronę. Równie ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie stosowane w rolnictwie, które sprawia, że warzywa i owoce są smaczniejsze i niedrogie jednocześnie latem i zimą. Co więcej, lampy ledowe zwiększają wydajność produkcji roślinnej, a przy okazji zmniejszają zużycie energii elektrycznej.

Ile światła potrzebują rośliny?

W zależności od gatunku roślin jedne potrzebują więcej, a inne mniej światła. Jeżeli chodzi o rośliny uprawiane w warunkach domowych, to do grupy roślin potrzebujących dużą ilość światła należą m.in. palmy, agawy, aloes, sukulenty, kaktusy, krotony oraz hibiskusy. Taką ilość światła potrzebują również pomidory, papryczki chili oraz papryki. Tego typu rośliny potrzebuję od 10 do 20 tysięcy luksów światła. Do grupy roślin, które wymagają umiarkowanego oświetlenia, należą monstery, bromelie, fikusy i begonie. W przypadku tych roślin ilość światła wymagana do wzrostu wynosi od 10 do 20 tysięcy luksów. Z kolei najmniej światła, bo od 5 do 10 tysięcy luksów wymagają rośliny cieniolubne, czyli skrzydłokwiaty, anturium, eszynantus lub difenbachia.

Jakie oświetlenie LED wybrać?

Zakup oświetlenia LED jest uzależnione od indywidualnej potrzeb rośliny. Im większa wartość wat żarówki, tym większa długość fali światła czerwonego i niebieskiego oraz ilość lumenów. Dla przykładu: żarówka LED 10W z trzema diodami czerwonymi i dwiema niebieskimi oferuje wartość 800 lumenów światła, natomiast żarówka LED 80W oferuje ponad trzykrotnie więcej lumenów. Druga propozycja jest znacznie korzystniejsza, ponieważ emituje najsilniejsze światło, jednak kosztuje ponad pięć razy więcej. Jednak tylko te najsilniejsze, a zarazem najdroższe żarówki LED mogą w jakikolwiek sposób zastąpić naturalne światło słoneczne.