Oświetlenie sufitowe - jakie wybrać dla nowoczesnego wnętrza?

Oświetlenie sufitoweŚwiatło w domu jest niezwykle ważnym czynnikiem, odpowiadającym nie tylko za optymalną widoczność, ale również za dobre samopoczucie wszystkich domowników. Obecność światła naturalnego w ciągu dnia jest istotna z punktu widzenia roślin znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Dlatego też, inwestorzy dbają o wstawianie większej ilości okien w kierunkach, w których udział światła słonecznego jest z reguły większy.

W dzisiejszych czasach niezbędnikiem dla ludzi okazuje się natomiast sztuczne oświetlenie. To właśnie dzięki niemu możliwe jest funkcjonowanie porą wieczorną i swobodne przemieszczanie się po wszystkich pomieszczeniach w nocy. Niegdyś do tego celu używano świec - dziś dysponujemy naprawdę szeroko rozwiniętą technologią LED, oferującą przeróżne formy doświetlenia wnętrz. Pomimo wielu innych możliwości, wciąż większość z nas decyduje się na zastosowanie oświetlenia sufitowego. W poniższym wpisie postaramy się udzielić niezbędnych informacji dotyczących tego typu źródeł światła. Zapraszamy!

Oświetlenie sufitowe - jak możemy je podzielić?

Większości z nas oświetlenie sufitowe kojarzy się z powieszoną na środku konkretnego pomieszczenia lampą bądź żyrandolem. Nie jest to błędne myślenie, jednak cała ta grupa nie sprowadza się wyłącznie do tej jednej kategorii. Źródła światła, jakie możemy powiesić na suficie dzielimy na:

  • Podstawowe - należą do nich lampy i żyrandole odpowiedzialne za mocne rozświetlenie całego obszaru, a tym samym zapewnienie prawidłowej widoczności wszystkim domownikom;
  • Dodatkowe - to najczęściej różnego rodzaju oprawy rzucające światło punktowe. Mają za zadanie doświetlić miejsca, w których konieczna jest lepsza widoczność z uwagi na wykonywane czynności;
  • Dekoracyjne - to uzupełnienie wystroju wnętrza. Przykładem mogą być taśmy LED umieszczone w suficie podwieszanym, które nadają niesamowitego klimatu i mogą znacząco wpłynąć na estetykę pomieszczenia.

Najpopularniejsze lampy sufitowe - jaką wybrać do swojego wnętrza?

Każde wnętrze prezentuje zgoła inny styl, a powtarzalność nie jest wskazana w nowoczesnym budownictwie. Każdy inwestor również może być fanem czegoś innego. Dlatego też, producenci oświetlenia dysponują szeroką gamą produktów, z których wszyscy będą w stanie wybrać coś dla siebie. Wciąż bardzo popularne zarówno w starszych, jak i nowszych domach są wiszące lampy ledowe sufitowe. Mogą one występować w wielu kształtach i kolorach, co daje inwestorom szerokie pole do manewru.

Inną możliwością jest oświetlenie punktowe, do którego należą różnego rodzaju oprawy. Ich montaż odbywa się na suchej zabudowie, a mogą przybierać formę podtynkowych oczek czy też natynkowych tub o różniącej się wizualnie formie. Warto wspomnieć też o szynoprzewodach - to oświetlenie szybko podbiło serca wielu inwestorów, a cechuje je spora funkcjonalność i możliwość dowolnego przemieszczania źródeł światła z miejsca na miejsce.

Jak widać, producenci sufitowych lamp LED posiadają na swoim wyposażeniu wiele pozycji. Warto wybrać z tego wszystkiego te najbardziej przypadające do gustu i zainstalować je w swoim unikatowym wnętrzu.

Komentarze