Oświetlenie szynowe - czym jest? Zalety i wady systemów oświetlenia szynowego

Oświetlenie szynoweOświetlenie szynowe zwane jest także szynoprzewodami i reflektorami. Każda z tych nazw określa jedno- system szynowy. Co ciekawe, mechanizm ten pozyskuje coraz większe grono zwolenników. W ostatnich latach miłośnicy tego typu oświetlenia decydują się na zastosowanie go w salonach, sypialniach oraz innego rodzaju pomieszczeniach. Nierzadko systemy szynowe wykorzystywane są także jako oświetlenie witryny sklepowej. Jakie wady i zalety ma rozwiązanie tego typu? Kiedy warto zdecydować się tego typu źródło światła w swoim pomieszczeniu?

Czym jest system oświetlenia szynowego?

Systemy szynowe to nic innego niż układ świetlny umożliwiający zasilanie wielu lamp w jednej linii. Żadnego znacznie nie ma tutaj kształt pomieszczenia ani jego wielkość. Oświetlenie tego typu doda wnętrzu niepowtarzalnego uroku i sprawi, że goście będą pod wrażeniem efektu, jaki można dzięki niemu uzyskać. Mechanizm tworzy wiele elementów, takich jak mocowania, zaślepki, reflektory, szyny i uchwyty. Warto jednak pamiętać, że ilość elementów tworzących zestaw nie wpływa na stopień trudności montażu instalacji. Jest on stosunkowo szybki i prosty. Nie powinien sprawiać większych problemów. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu oświetlenia szynowego, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Oświetlenie szynowe - czym należy kierować się podczas wyboru?

Oświetlenie szynowe jednofazowe lub trójfazowe
Systemy szynowe podzielić można na dwie główne kategorie, czyli

  1. oświetlenie szynowe 1-fazowe,
  2. oświetlenie szynowe 3-fazowe.

Podstawową i zasadniczą różnicą w tym przypadku jest ilość uruchamianych jednocześnie źródeł światła, które umieszczone zostały w szynach. W przypadku oświetlenia szynowego jednofazowego jednocześnie uruchamiane są wszystkie źródła światła. Nie ma możliwości rozdzielenia lamp tak, aby włączone były poszczególne z umieszczonych reflektorów. W przypadku systemów trójfazowych zyskujemy niezależność dzięki zastosowaniu trzech osobnych obwodów. System ten dostosowany jest do podwójnych włączników. Każdy z nich umożliwia włączenie wybranych żarówek umieszczonych na tej samej szynie. Mogą być to wyłącznie środkowe i wewnętrzne reflektory lub sekwencja mieszana.

Dobór odpowiednich szyn
Szyny dzielą się zasadniczo na szyny podtynkowe i nadtynkowe. Najczęściej reflektory montowane są na tradycyjnych szynach, jednak istnieje możliwość zamontowania ich także na specjalistycznych linkach. Wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji.

Wybór umieszczenia szyn
Szyny mogą tworzyć kwadrat, prostokąt lub pojedynczą szynę, z której zwisają reflektory. Każda osoba, która zdecyduje się na oświetlenie tego typu, będzie mogła stworzyć na suficie szyny w kształcie L, C lub T. Oczywiście cały zestaw powinien zostać zakupiony u jednego producenta.

Wybór reflektorów
To chyba najtrudniejszy wybór, gdyż ilość dostępnych wariantów reflektorów przyprawia o zawrót głowy. Dostępne są niewielkie lub bardzo duże lampy, których wielkość należy jednak dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym umieszczony zostanie system szynowy. Oczywiście reflektory dostępne są w wielu różnych wariatach kolorystycznych.

Zalety oświetlenie szynowego 1-fazowego

  • Główną zaletą rozwiązania tego typu jest możliwość dowolnego ustawiania punktów świetlnych w zależności od własnych potrzeb i preferencji. Ze względu na fakt, iż punkty te mogą się przesuwać, nie ma ryzyka związanego z tym, że rozmieszczenie światła po pewnym czasie się znudzi.
  • Kolejnym atutem oświetlenia szynowego jednofazowego jest także niepowtarzalny design i możliwość wkomponowania lampy w różne style, taki jak styl skandynawski czy industrialny.
  • Kolejną korzyścią zastosowania oświetlenia tego typu jest fakt szybkiego montażu. To propozycja stworzona dla najbardziej wymagających klientów, którzy są już znudzeni opcjami lamp dostępnymi w sklepach. Pojedyncze kinkiety oraz tradycyjne formy lamp odchodzą już w zapomnienie.
  • Zaletą oświetlenia szynowego jednofazowego jest także atrakcyjna cena, zwłaszcza w porównaniu z propozycją trójfazową.

Wady oświetlenia szynowego 1-fazowego

W przypadku oświetlenie szynowego jednofazowego główną wadą jest brak możliwości uruchamiania wyłącznie wybranych punktów świetlnych. Wciśnięcie kontaktu wiążę się z włączeniem wszystkich reflektorów, które znajdują się na szynie. Warto tutaj jednak podkreślić, że w tym przypadku istnieje możliwość manewrowania stopniem natężenia światła. Zadanie to wykona doświadczony elektryk. To znacznie bardziej funkcjonalna opcja niż możliwość włączania wyłącznie wybranych punktów. Kolejną wadą może być także konieczność skorzystania z usług osoby montującej oświetlenie. Montaż jest stosunkowo prosty, jednak musi zostać on wykonany perfekcyjnie, aby zyskać pożądany efekt. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż efekt z pewnością zrobi wrażenie i zdystansuje lampy sufitowe, czy zwykłe listwy.

W jakich miejscach sprawdzą się systemy szynowe?

Oświetlenie utworzone z systemów szynowych sprawdzi się w:

  • pomieszczeniach domowych (Salonach, długich korytarzach, sypialniach i jadalniach),
  • gabinetach kosmetycznych,
  • galeriach sztuki,
  • pracowniach fotograficznych,
  • sklepach,
  • gabinetach fryzjerskich
  • i wielu innych.

Komentarze

Magda
najciekawsze modele lamp i reflektorów szynowych znalazłam na www.mlamp.pl. Panie z zespołu dobrały dla mnie kompletny zestaw szyn 1-fazowych do kuchni i salonu - lampy świecą rewelacyjne :-)