Oświetlenie w nowoczesnych wnętrzach

Oświetlenie w nowoczesnych wnętrzachWe współcześnie aranżowanych wnętrzach przeważa minimalizm i funkcjonalność. Dominuje wystrój w stylu nowoczesnym, który stroni od przepychu i nadmiaru elementów dekoracyjnych. W takich wnętrzach architekci zamiast licznymi zdobieniami i dekoracjami posługują się głównie prostą formą i stonowaną kolorystyką. Ze względu na ich charakter i design, również oświetlenie musi wyróżniać się na tle innych opraw oświetleniowych. Co je charakteryzuje i jak dopasować lampy do wystroju konkretnego wnętrza?

Proste, minimalistyczne formy, a zarazem wysoka jakość materiałów i wykonania to główne zalety oświetlenia w stylu nowoczesnym. Do tego dochodzi funkcjonalność i subtelna elegancja, która sprawia, że są to obecnie jedne z najchętniej stosowanych w wystroju wnętrz oprawy oświetleniowe. Co więcej, inwestorzy i projektanci wprowadzają je do pomieszczeń utrzymanych nie tylko w stylu nowoczesnym, ale również wielu innych. Mogą pojawiać się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu klasycznym, skandynawskim, industrialnym, czy modernistycznym. Sprzyjają temu ich skromne, uniwersalne kształty, choć warto zwrócić uwagę, że wśród opraw nowoczesnych spotkamy też lampy o niecodziennych i zaskakujących formach.

Gdzie stosujemy oświetlenie nowoczesne?

Lampy w stylu nowoczesnym znajdziemy wśród opraw należących do wielu różnych kategorii. Mogą to być plafony, lampy wiszące, kinkiety, lamy podłogowe oraz inne. Szeroki asortyment modeli wpisujących się w ten styl oferuje sklep z lampami Azzardo. Dzięki nim możliwe staje się wyposażenie całego mieszkania, biura i innych pomieszczeń o charakterze komercyjnym.

Ogromne zróżnicowanie lamp w stylu nowoczesnym znajduje odzwierciedlenie w ich różnorodnym zastosowaniu. Oświetlenie ogólne pomieszczenia, funkcyjne, uzupełniające, a może dekoracyjne? Z łatwością dobierzemy lampę, która sprosta konkretnym, postawionym przed nią zadaniom.

Jakie są lampy w stylu nowoczesnym?

Choć mówimy o ogromnym zróżnicowaniu opraw wpisujących się w ten styl, warto zauważyć, że wszystkie lampy, które go reprezentują, mają szereg cech wspólnych. Te z kolei pozwalają na ich opisanie, zdefiniowanie i zakwalifikowanie je do tego właśnie typu oświetlenia. Odznaczają się przede wszystkim prostym, minimalistycznym designem oraz wynikającą z tej prostoty elegancją. Skromność, unikanie nadmiaru zdobień i elementów dekoracyjnych to najważniejsze cechy opraw oświetleniowych w stylu nowoczesnym. Tu forma podąża za funkcją, ta druga natomiast staje się najistotniejsza w pomieszczeniach, które mają być przede wszystkim praktyczne i użyteczne.

Takie podejście do aranżacji nowoczesnych pomieszczeń doskonale widać w reprezentującym ten styl oświetleniu. Lampy często są tworzone na planie figur geometrycznych. Pojedyncze lub nakładające się na siebie okręgi, kwadraty, romby świetnie prezentują się w minimalistycznie zaaranżowanych wnętrzach i pomimo skromnego designu mogą stanowić ich wyjątkową ozdobę. Oświetlenie nowoczesne nie musi ograniczać się do form symetrycznych i przewidywalnych. Wiele z nich może zaskakiwać kształtem i wyglądać niezwykle dekoracyjnie. Jako przykład można tu podać spirale, a także figury geometryczne o spłaszczonych lub zniekształconych formach.

W designie nie mniej istotna od formy jest również barwa. W nowoczesnym oświetleniu spotkamy się niemal wyłącznie z bielą, czernią, różnymi odcieniami szarości oraz kolorem chrom. Brak wyrazistych, żywych barw sprawia, że oświetlenie doskonale koresponduje nie tylko z wnętrzami nowoczesnymi, ale także utrzymanymi w innych cechujących się minimalizmem i prostotą stylach.

Jak oświetlenie nowoczesne spełnia swoje zadanie?

Czyje oczekiwania oświetlenie w stylu nowoczesnym spełni najlepiej? Stwierdzenie, że - każdej osoby, która urządziła w tym stylu wnętrze - to za mało. Pamiętajmy, że oprawy nowoczesne z chęcią wprowadzane są także do aranżacji modernistycznych i klasycznych - jako funkcjonalne lampy o uniwersalnych, prostych formach; oraz pomieszczeń urządzonych w tylu industrialnym i skandynawskim, z którymi doskonale koresponduje swoim minimalizmem i nieskomplikowanym designem.

Oświetlenie nowoczesne to również świetna alternatywa dla tych użytkowników wnętrz, którzy cenią funkcjonalne, ale niebanalne rozwiązania. Nietuzinkowa, choć cechująca się prostotą formą lampa dodaje aranżacji uroku i wyrazistości. Może się też stać ważnym elementem dekoracyjnym, który zajmie centralne miejsce w pomieszczeniu. Skoncentruje na sobie uwagę odwiedzających wnętrze gości i doda wystrojowi charakteru. Jako przykład takiego oświetlenia wystarczy podać tu lampy wiszące o niezwykłych kształtach i dużych rozmiarach. Te dobrze sprawdzają się nad strefą wypoczynkową salonu albo nad stołem w jadalni. Można tu wymienić choćby lampę Pires 70, Circulo 58 Chrom Azzardo lub Cementa White.

W przypadku oświetlenia w stylu nowoczesnym nie może być mowy o nudzie. Pomimo prostych form i stonowanej, monochromatycznej kolorystyki możemy w ich przypadku mówić o dużej różnorodności, która przekłada się na szerokie możliwości w aranżacji wnętrz.

Ocena: 5.0

Komentarze