Oświetlenie

Gniazdka i kontakty. Jak wybrać dobry osprzęt elektryczny?

GniazdkoGniazdka i kontakty oraz inne elementy osprzętu elektrycznego to wyposażenie, z którego korzysta się codziennie. Niektóre są eksploatowane wyjątkowo intensywnie. Dlatego wybór nowego osprzętu elektrycznego to jedno z ważniejszych zadań z punktu widzenia bezpieczeństwa i doświadczeń osób korzystających z oświetlenia i zasilania.

Więcej…

 

Oświetlenie szynowe - czym jest? Zalety i wady systemów oświetlenia szynowego

Oświetlenie szynoweOświetlenie szynowe zwane jest także szynoprzewodami i reflektorami. Każda z tych nazw określa jedno- system szynowy. Co ciekawe, mechanizm ten pozyskuje coraz większe grono zwolenników. W ostatnich latach miłośnicy tego typu oświetlenia decydują się na zastosowanie go w salonach, sypialniach oraz innego rodzaju pomieszczeniach. Nierzadko systemy szynowe wykorzystywane są także jako oświetlenie witryny sklepowej. Jakie wady i zalety ma rozwiązanie tego typu? Kiedy warto zdecydować się tego typu źródło światła w swoim pomieszczeniu?

Więcej…

   

Podział oświetlenia awaryjnego - gdzie i w jakim celu się je stosuje?

Oświetlenie awaryjneOczywiste jest, że budowa różnego rodzaju budynków, niezależnie od ich przeznaczenia, uwzględnia odpowiedni system zasilania wymagany do normalnej pracy urządzeń. Oświetlenie podstawowe (czy to zewnętrzne, czy wewnętrzne) zwykle jest jednak niewystarczające, gdyż awaria podstawowego źródła zasilania nie tylko uniemożliwi zachowanie ciągłości pracy, ale również może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w danym budynku. Dlatego już na etapie planowania budowy uwzględnia się również konieczność uzupełnienia zasilania o niezależny od podstawowego system, zwany ogólnie oświetleniem awaryjnym.

Więcej…

 

Oświetlenie LED - zastosowanie do uprawy roślin

Oświetlenie LEDJednym z niezbędnych czynników wpływających na prawidłowy wzrost roślin zielonych jest światło. Wpływa ono na proces fotosyntezy niezależnie od tego, czy jest to światło naturalne, czy sztuczne.

Więcej…

   

Doświetlenie pomieszczenia bez okien

Doświetlenie pomieszczeń bez okienDoświetlenie pomieszczenia bez okien. Pomieszczenia lub ciągi komunikacyjne wewnątrz domu takie jak hol czy korytarz zwykle nie mają okien, a tym samym pozbawione są światła dziennego. Najprostszym, ale nieenergooszczędnym rozwiązaniem jest instalacja oświetlenia elektrycznego. Są jednak metody, które pozwalają na doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym.

Więcej…

 

Dlaczego zużycie prądu zależy od instalacji elektrycznej?

Instalacja elektrycznaWiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć swoje rachunki za prąd. W tym celu stosujemy różne rozwiązania – m.in. wymieniamy żarówki oraz zwracamy uwagę na klasę energetyczną kupowanych sprzętów RTV i AGD. Coraz częściej zmieniamy także dostawcę prądu, na tego, który zaproponuje nam korzystniejszą cenowo ofertę. Wszelkie starania obniżenia rachunków za energię elektryczną mogą jednak okazać się niewystarczające, gdy w domu posiadamy starą instalację. Dlaczego?

Więcej…